logotypy_PS-WPR-2023-2027_PS-WPR_UE_LODR

Lubelski  Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli realizuje „Kompleksowe programy doradcze”. Środki na realizację działania zagwarantowała podpisana umowa z Agencją Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w ramach interwencji I.14.2 „Kompleksowe doradztwo rolnicze” moduł 1 Kompleksowe programy objęte Planem Strategicznym Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Zakres rzeczowy polega na zapewnieniu wsparcia doradczego poprzez świadczenie usług doradczych w ramach kompleksowych programów doradczych dla rolników/młodych rolników prowadzących gospodarstwa na terenie województwa lubelskiego.

Usługi będą realizowane w postaci kompleksowych programów doradczych odpowiadających na potrzeby gospodarstwa, przy czym kompleksowy program doradczy obejmować będzie co najmniej 2 usługi.

Realizację programu poprzedzi wykonanie usługi „Analiza sytuacji produkcyjno- ekonomicznej gospodarstwa rolnego”, która pomoże w planowaniu rozwoju gospodarstwa. Kolejne usługi do realizacji w ramach programu oferowane rolnikowi indywidualnie i wybierane wspólnie z nim, spośród katalogu następujących usług:

  1. Ekoschematy – systemy na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt,
  2. System integrowanej produkcji roślin,
  3. Biologiczne metody ochrony,
  4. Rolnictwo ekologiczne,
  5. Ocena dostosowania gospodarstwa rolnego do norm i wymogów warunkowości,
  6. Doradztwo dla młodych rolników – beneficjentów interwencji I.11 PS WPR,
  7. Rachunkowość w gospodarstwie rolnym, z wykorzystaniem narzędzia IERiGR,
  8. Zarządzanie i planowanie w gospodarstwie rolnym,
  9. Zadrzewienia i systemy rolno leśne,
  10. Zobowiązania środowiskowe i klimatyczne, w tym ochrona zasobów genetycznych zwierząt i roślin.

Czas realizacji programu doradczego może trwać od 1 roku do 3 lat, w zależności od wachlarza wybranych usług do realizacji.  Jeden odbiorca usług może skorzystać z udziału w programie dwu – lub trzy – krotnie.

Możliwość skorzystania z usługi „Doradztwo dla młodych rolników – beneficjentów interwencji I.11 PS WPR zapewniona jest dla wszystkich beneficjentów z terenu województwa lubelskiego przez cały czas trwania projektu.

Okres trwania działania: 19 września 2023  r.– 30 czerwca 2029 r.

Zastosowanie przyczyni się do realizacji celu interwencji: Modernizacja sektora przez sprzyjanie dzielenia się wiedzą, innowacji i cyfryzacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, a także zachęcenie do ich wykorzystania.

Rezultat operacji: Świadczenie kompleksowych programów doradczych wśród lubelskich rolników.

Usługi świadczone w ramach programów doradczych są bezpłatne.

Szczegółowe informacje można uzyskać w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli oraz Powiatowych Zespołach Doradztwa Rolniczego.

 

Operacja współfinansowana ze środków UE

w ramach Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

Instytucja Zarządzająca Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027

– Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

 

Warunkiem wypłaty I raty pomocy jest przystąpienie przez Beneficjenta do korzystania z doradztwa indywidualnego dla osób rozpoczynających po raz pierwszy prowadzenie gospodarstwa jako młody rolnik w ramach interwencji PS WPR „Kompleksowe doradztwo rolnicze”.

Uprawnienia do świadczenia tej usługi posiadają tylko pracownicy Ośrodków Doradztwa Rolniczego.

 

Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli poniżej załącza karty zgłoszeń na Dzień Otwartych Drzwi w Końskowoli organizowany 23.06.2024 r.

Proszę o dokładne zapoznanie się z warunkami uczestnictwa zawartymi w karcie zgłoszenia każdej branży oraz dobór karty zgłoszenia do rodzaju oferty zgłaszanej firmy.

 

Do pobrania:

wersja Word (doc/docx):

 

wersja pdf:

Płatności bezpośrednie w 2024 roku - Wideokonferencja

Brak wolnych miejsc

 Płatności bezpośrednie w 2024 roku - Wideokonferencja - plakat

-> Brak wolnych miejsc <-

PLAKAT-ziola-w-domu-i-w-ogrodzie.jpg

Z ogromnym i niewypowiedzianym smutkiem przekazujemy informację o śmierci

naszego Kolegi Henryka Skowrona

 Zmarł 4 listopada 2023 roku – przeżył jedynie 66 lat.

H.SkowronBył absolwentem Wydziału Zootechniki Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego, który ukończył w 1983 roku z tytułem mgr inż. W latach 1987-1989 związał się zawodowo z Wojewódzkim Ośrodkiem Postępu Rolniczego w Sitnie i wrócił tu ponownie w 1994 roku jako główny specjalista d.s. pszczelarstwa Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Był z nami nieprzerwanie do 30 września tego roku. Pszczelarstwo i pasieka w Sitnie, którą zajmował się zawodowo były też jego pasją, całą swoją pracę zawodową poświęcił jej popularyzacji, cieszył się uznaniem środowiska pszczelarzy w całym regionie. Jego ogromna wiedza i doświadczenie były magnesem przyciągającym do Sitna zarówno młodych poczatkujących pszczelarzy jak i doświadczonych, często o wiele starszych pasjonatów tej hodowli. Szerokie kontakty i autorytet sprawiały, że organizowane przez Niego spotkania cieszyły się ogromną popularnością.

W ostatnich miesiącach już jako emeryt wspierał doświadczeniem swojego młodego następcę. Pożegnał się z nami przed miesiącem jako pełnoetatowy emeryt z mnóstwem planów o których wspominał. Choroba gwałtownie mu je odebrała, a śmierć dopełniła dzieła.

Odszedł życzliwy wszystkim, dobry Człowiek, zostawił w żałobie swoją kochającą Rodzinę, zostawił w smutku i niezrozumieniu przyjaciół, kolegów z pracy i całe środowisko pszczelarzy, którzy go znali.

Łącząc się w bólu składamy szczere kondolencje i słowa wsparcia Rodzinie i Najbliższym.

Dyrekcja i pracownicy LODR w Końskowoli

oraz koledzy z PZDR w Zamościu z/s w Sitnie

Nabożeństwo żałobne odbędzie się 7 listopada 2023 r. o godzinie 14.00 w Kościele Parafialnym p.w. św. Antoniego Padewskiego w Udryczach, o godzinie 13.30 różaniec w intencji zmarłego.

Polskie Zrzeszenie Producentów Bydła Mięsnego we współpracy z Fundacją Edukacji Ekonomicznej i Rozwoju Obszarów Wiejskich przystąpiły do organizacji kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu PRODUCENT BYDŁA MIĘSNEGO ROKU 2023. Konkurs realizowany jest pod patronatem honorowym Pana Roberta Telusa Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Ogłoszenie wyników Konkursu nastąpi 2 lutego 2024 r. podczas X Forum Sektora Wołowiny.

Celem Konkursu jest integracja środowiska hodowców bydła mięsnego i opasowego z sektorem przemysłu mięsnego, upowszechniane wiedzy o chowie i hodowli bydła ras mięsnych, ukazanie znaczenia tego działu produkcji rolnej dla bioróżnorodności i dla gospodarki narodowej. Kapitułę Konkursu stanowią przedstawiciele organizatora Konkursu, Patronów Honorowych, Partnerów i Patronów Medialnych. W wyniku Konkursu zostaną wyłonieni najlepsi producenci bydła mięsnego za rok 2023 w trzech kategoriach:
• hodowca,
• producent opasów,
• producent odsadków.

PZPBM Konkurs PBMR 2023_zaproszenie.pdf

REGULAMIN Konkursu PBMR 2023.pdf

Zaproszenie_do_udziału_w_konkursie_PBMR.png

Tytuł operacji: „Realizacja operacji własnych w ramach Planu operacyjnego KSOW w 2022 roku oraz funkcjonowanie biura SIR”

 

Operacja ma na celu wspieranie innowacji w rolnictwie, produkcji żywności, leśnictwie i na obszarach wiejskich, Zapewnienie odpowiednich warunków pracy pracownikom SIR

 

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli serdecznie zaprasza na X Jesienny Kiermasz Materiału Szkółkarskiego Owocowego i Ozdobnego, który odbędzie się w dniu  08.10.2023 r. (niedziela) w godz. 800 - 1600 na placu wystawowym przy ul. Pożowskiej 2 w Końskowoli.

W trakcie Kiermaszu prezentują się producenci materiału szkółkarskiego, owocowego i ozdobnego oraz firmy, których działalność związana jest z ogrodnictwem i szkółkarstwem.

Do pobrania:

Karta zgłoszeń handel 2023.doc

Karta zgłoszeń firmy 2023.doc

Karta zgłoszeń producenci 2023.doc

X Jesienny Kiermasz Materiału Szkółkarskiego Owocowego i Ozdobnego

Wideokonferencja

Inwestycje planowane w ramach Planu Strategicznego Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2022-2023 oraz Ekoschematy i zasada warunkowości

21 marca 2023 godz. 10:00

14.03.2023_Gospodarstwa opiekuńcze w idei rolnictwa społecznego

Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli poniżej załącza karty zgłoszeń na Dzień Otwartych Drzwi organizowany 25.06.2023 r.

Proszę o dokładne zapoznanie się z warunkami uczestnictwa zawartymi w karcie zgłoszenia każdej branży oraz dobór karty zgłoszenia do rodzaju oferty zgłaszanej firmy.

Do pobrania:

karta zgłoszenia do PASIEKI 2023.doc

ogólna płatna karta zgłoszenia 2023 różne.doc (Brak małych modułów!)

Dzień Otwartych Drzwi w Końskowoli - plakat

SPONSORZY DOD

Wideokonferencja

Gospodarstwa opiekuńcze w idei rolnictwa społecznego

14 marca 2023 godz. 10:00

14.03.2023_Gospodarstwa opiekuńcze w idei rolnictwa społecznego

Wideokonferencja

Nowe perspektywy w uprawie porzeczek

20 marca 2023 godz. 10:00

20.03.2023_Nowe perspektywy w uprawie porzeczek

Wideokonferencja

Zarządzanie w gospodarstwie rolnym

9 marca 2023 godz. 10:00

 

09.03.2023_zarzadzanie_w_gospodarstwie_rolnym

Wideokonferencja

Aktywność kobiet wyzwania i działania

7 marca 2023 godz. 10:00

Wideokonferencja Aktywność kobiet wyzwania i działania - plakat

Wideokonferencja

Grupy producentów rolnych szanse i bariery rozwoju

28 lutego 2023 godz. 10:00