To, że powinniśmy chronić różnorodność biologiczną czyli ,,bogactwo życia” wiadomo nie od dziś.  Już w 1992 r. na Szczycie Ziemi w Rio de Janeiro  podpisano konwencję, która wprowadziła zasady zrównoważonego użytkowania zasobów przyrodniczych. Bardzo trudno wycenić wartość usług jakie świadczy nam przyroda, ale jest to z pewnością niebagatelna kwota. Oddzielnie można rozpatrywać znaczenie bioróżnorodności w rolnictwie, dzięki której rolnik może czerpać wymierne korzyści ekonomiczne, i to nie tylko ze względu na dopłaty unijne.

Infekcje, przeziębienia zazwyczaj leczymy lekami bez recepty, natomiast gdy nasz organizm sobie nie radzi dostajemy receptę na antybiotyk. Jest jednak sposób znany od dawien dawna, aby wspomóc nasz organizm w walce z tymi, jak i wieloma innymi dolegliwościami… Aromaterapia czyli leczenie za pomocą skoncentrowanych esencji ekstraktów roślinnych jest gałęzią medycyny alternatywnej stosowaną na wiele różnych sposobów. Kąpiele, masaże, inhalacje to tylko niektóre z możliwości wykorzystywania olejków eterycznych, a trzeba podkreślić że stosowane we właściwy sposób mogą skutecznie zwalczać naprawdę szerokie spektrum dolegliwości.

Jak rozpoznać ekologiczną żywność pisaliśmy już niejednokrotnie, natomiast warto przypomnieć, że ekologia może obejmować wiele aspektów życia, a jednym z nich jest pielęgnacja skóry.  Kosmetyki  wnikają do wnętrza ciała, co nie pozostaje bez wpływu na nasz organizm. Stosując ekologiczne kosmetyki mamy pewność, że unikamy substancji, które mogą mieć szkodliwy wpływ na nasze zdrowie.

Żywność, którą kupujemy w supermarkecie ma zazwyczaj długi termin ważności, jest ładnie opakowana i kolorowa. Przepełnione półki sklepowe, chwytliwe reklamy i pojawiające się co chwilę promocje wzbudzają w nas ochotę na zakupy. Tylko czy jesteśmy świadomi tego co my tak naprawdę jemy? Jak zmieniła się żywność na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat?

Dnia 03.10.2017 r. na zaproszenie nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Bogumiła S. Lindego w Warszawie  udaliśmy się do stolicy, aby przeprowadzić cykl zajęć poświęconych ekologii i przyrodzie w klasach 0-IV. Program zajęć obejmował cztery bloki tematyczne, związane ze środowiskiem naturalnym oraz ekologicznym stylem życia.