Bieżący numer
Aktualności
Pakiet ustaw dla polskich rolników
Świadczenie pieniężne dla sołtysa - projekt ustawy
Pomoc finansowa dla Kół Gospodyń Wiejskich w 2023 r.
Pomoc do przezimowanych rodzin pszczelich - wyższe stawki zachęcają
Kontynuator tradycji szkółkarskich naszego regionu
Finanse i przedsiębiorczość
Dopłaty bezpośrednie w 2023 r.
Kredyty preferencyjne w 2023 r.
Kontrola na miejscu - prawa i obowiązki rolników
Produkcja roślinna
Aplikatory doglebowe - skuteczne rozwiązanie w nawożeniu gnojowicą
Soja coraz popularniejsza
Burak ćwikłowy - od siewu do zbioru
Uprawa gryki
Mechaniczny zbiór malin
Antraknoza - groźna choroba truskawek
Antagonizm i synergizm składników pokarmowych
Produkcja zwierzęca
Ekstrudat i makuch z soi - tanie źródło białka
Choroby prosiąt - rozpoznawanie i zapobieganie
Jak nasiedlić ulik weselny? cz. II
Ekoschemat Dobrostan zwierząt cz. I
Ekologia
Rolnictwo ekologiczne w 2023 roku
Program azotanowy - co się zmieniło?
Uprawa warzyw bez chemii, w zgodzie z naturą
Por ekologicznie
Warto wiedzieć
Miód - zdrowa słodycz
W domu i ogrodzie
Zbierajmy kwiaty bzu czarnego
Potrawy z grilla - łatwe, szybkie i smaczne
Ciasta bez pieczenia
Informacje rynkowe
str. 8
W tym roku można ubiegać się o płatności w ramach interwencji w formie płatności bezpośrednich, w tym: podstawowe wsparcie dochodów, płatność redystrybucyjną, płatność dla młodych rolników, płatności za realizację ekoschematów, wsparcie dochodów związanych z hodowlą krów, bydła, owiec i kóz, a także uprawą buraków cukrowych, chmielu, lnu, konopi włóknistych, pomidorów, truskawek, ziemniaków skrobiowych, roślin pastewnych, roślin strączkowych na nasiona.
str. 14
W produkcji roślinnej podstawowe składniki pokarmowe są dostarczane w postaci nawozów mineralnych i organicznych. W przypadku tych drugich największym wyzwaniem jest zminimalizowanie strat składników nawozowych podczas ich aplikacji wozami asenizacyjnymi metodą rozbryzgową. Rozwiązaniem może być zastosowanie nowoczesnych aplikatorów doglebowych, jako dodatkowego wyposażenia beczkowozów.
str. 16
Soja, jako roślina strączkowa, jest ważnym elementem zmianowania, ponieważ pozostawia bardzo dobre stanowisko dla rośliny następczej. Stanowi doskonały przerywnik w uprawie po sobie roślin zbożowych. Wynika to z faktu jej korzystnego oddziaływania fitomelioracyjnego i fitosanitarnego na glebę. Dzięki głębokiemu i rozbudowanemu systemowi korzeniowemu soja penetruje głębsze warstwy gleby, z których pobiera składniki niedostępne dla zbóż.
str. 30
Celem ekoschematu „Dobrostan zwierząt” jest zachęcenie rolników do promowania podwyższonych warunków dobrostanu zwierząt. Za realizację zobowiązań, które wykraczają ponad odpowiednie obowiązkowe normy wynikające z obowiązujących przepisów dla każdego z gatunków/grup technologicznych, rolnikom będzie udzielane wsparcie. Ma ono na celu zrekompensowanie im poniesionych dodatkowych kosztów i utraconych dochodów w wyniku wprowadzenia praktyk hodowlanych związanych z podwyższonym dobrostanem zwierząt.
str. 32
W 2023 roku rolnicy ekologiczni będą realizować:
- Interwencję Rolnictwo ekologiczne PS WPR 2023-2027 (zobowiązanie 5-letnie) - dotyczy rolników przystępujących do zobowiązania ekologicznego w 2023 roku.
- Działanie Rolnictwo ekologiczne PROW 2014-2020 - dotyczy rolników, którzy przystąpili do rolnictwa ekologicznego przed 2023 rokiem. Muszą je zrealizować do roku, który został podany w planie działalności ekologicznej (najpóźniej do 14 marca 2025 roku dla tych, którzy rozpoczęli działanie przed 2023 rokiem).
- Interwencję Rolnictwo ekologiczne PS WPR 2023-2027 i Działanie Rolnictwo ekologiczne PROW 2014-2020.