W 2024 roku Koła Gospodyń Wiejskich mogły uzyskać wsparcie na prowadzenie działalności statutowej w dwóch naborach. Niezależnie od tego w ramach którego z naborów koło gospodyń wiejskich złożyło wniosek, jeśli otrzymało wsparcie finansowe, powinno wydać środki finansowe do końca grudnia 2024 roku. Natomiast sprawozdanie z rozliczenia się z wydatkowania otrzymanych środków Koło Gospodyń Wiejskich musi złożyć w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 31 stycznia 2025 roku.

9 stycznia 2025 roku w Niemczech zgłoszono pierwsze od 1988 roku ognisko pryszczycy. Wirusa wykryto w gospodarstwie w Hoppegarten, w Brandenburgii, w przydomowym stadzie bawołów. Polscy lekarze weterynarii są zaniepokojeni, ponieważ ognisko to znajduje się stosunkowo blisko zachodniej granicy z Polską. Powiaty gryfiński, myśliborski, gorzowski oraz słubicki są najbliżej ogniska wirusa. Epidemia tej choroby w naszym kraju byłaby katastrofą dla hodowców zwierząt.

Minister Czesław Siekierski wraz sekretarzem stanu Stefanem Krajewskim, podsekretarzem stanu Adamem Nowakiem oraz dyrektorem generalnym Bogusławem Wijatykiem spotkał się z prezydentem Copa Massimiliano Giansantim, prezydentem Cogeca Lennartem Nilssonem oraz sekretarz generalną Copa-Cogeca Elli Tsiforou (źródło: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/dialog-z-rolnikami-to-mysl-przewodnia-naszej-prezydencji-w-obszarze-rolnictwa)

W dniach 22-23- stycznia w Kielcach odbędzie się jubileuszowa 15 edycja największej w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej imprezy branżowej „Targi Sadownictwa i Warzywnictwa (TSW 2025), dająca możliwość poznania innowacyjnych technologii i praktycznej wiedzy dotyczącej ogrodnictwa. W targach biorą udział firmy prezentujące bogatą ofertę środków do produkcji ogrodniczej – producenci nawozów, środków ochrony roślin, nawodnienia, materiału szkółkarskiego, urządzeń przechowalniczych, maszyn do pracy w sadzie i warzywnikach oraz do pakowania i przetwórstwa owoców i warzyw.

W dniu 10 stycznia 2025 r. w LODR w Końskowoli została przeprowadzona konferencja pt.: „Rachunkowość w gospodarstwie rolnym” organizowana przez Dział Ekonomiki i Zarządzania Gospodarstwem rolnym. W konferencji wzięło udział blisko 100 doradców i 30 rolników. Celem zainicjowanego przedsięwzięcia było zwiększenie świadomości doradców i rolników w zakresie funkcjonowania Narzędzia do oceny ekonomicznej gospodarstwa rolnego (NOE).

Przypominamy, że w ramach ekoschematów na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt, rolnik może otrzymać płatność dobrostanową realizując praktyki podwyższające poziom dobrostanu zwierząt. Rolnicy, którzy zdecydowali się na skorzystanie z ekoschematu Dobrostan zwierząt, mają obowiązek w ramach wszystkich wariantów ekoschematu odbycia jednorazowego szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej, w terminie do 14 marca roku następującego po roku złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej.

Decyzją Wojewody lubelskiego w życie weszło rozporządzenie uznające całe województwo lubelskie za obszar zagrożony wystąpieniem rzekomego pomoru drobiu, choroby zakaźnej podlegającej obowiązkowi zwalczania. Wprowadzono nakaz bezzwłocznego szczepienia kur i indyków oraz ich piskląt we wszystkich gospodarstwach prowadzących hodowlę drobiu oraz zajmujących się wylęgiem. Zakazuje się również wprowadzania do gospodarstw niezaszczepionych ptaków i jaj wylęgowych pochodzących z niezabezpieczonych stad. Nadzór nad realizacją przepisów mają sprawować powiatowi lekarze weterynarii.

Zapraszamy do wzięcia udziału w kolejnej edycji konkursu "Przyjazna Wieś", gdzie Twoja inicjatywa lub przedsięwzięcie mają szansę zdobyć uznanie, stać się źródłem inspiracji dla innych, a także przynieść atrakcyjne nagrody.  Niezależnie od tego, czy jesteś rolnikiem, przedsiębiorcą, członkiem lokalnej organizacji, czy samorządu — to jest konkurs dla Ciebie.

Nowymi technikami genomowymi określa się techniki modyfikacji genetycznych, które zostały opracowane w ostatnich dwóch dekadach. Jedną z nich jest metoda CRISPR/Cas9, potocznie nazywana nożyczkami genetycznymi, która pozwala na edytowanie genomu w określonych miejscach (za opracowanie tej metody w roku 2020 przyznano nagrodę Nobla w dziedzinie chemii).

Dzięki dobrze zbilansowanej dawce pokarmowej jesteśmy w stanie zapewnić pełne pokrycie zapotrzebowania zwierząt na składniki pokarmowe, co pozwala uniknąć ryzyka występowania zaburzeń metabolicznych i ogranicza problemy związane z rozrodem bydła.

19 grudnia w naszym Ośrodku odbyło się spotkanie opłatkowe, podczas którego życzenia świąteczne wszystkim zebranym złożył Dyrektor LODR w Końskowoli Antoni Skrabucha.

W wydarzeniu uczestniczyli Dyrekcja Ośrodka, kierownicy, doradcy oraz pracownicy z wszystkich Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego LODR w Końskowoli, a także zaproszeni goście, w tym:

Kolejny rok prac polowych i doświadczeń prowadzonych na polu Doświadczalno- Wdrożeniowym Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli dobiegł końca. W sezonie 2023/2024 w uprawie zbóż i rzepaku prowadzone były m. in.: kolekcje odmian, doświadczenia z techniką siewu, uprawą bezorkową, oraz terminami i normami wysiewu. Testowane były również nowe preparaty oraz całe technologie związane z ochroną roślin i nawożeniem.  Dodatkowo w uprawie pszenicy ozimej oraz pszenżyta ozimego prowadzono ścisłe doświadczenie w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego.

W dniu 13 grudnia 2024 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Końskowoli odbyła się konferencja poświęcona wyzwaniom i możliwościom związanym z uprawami malin i truskawek. Spotkanie zorganizował Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. W wydarzeniu uczestniczyli eksperci z branży ogrodniczej, naukowcy, rolnicy, doradcy oraz przedstawiciele firm zajmujących się produkcją i sprzedażą środków ochrony, nawozów, biostymulatorów, a także świadczący usługi dla rolnictwa.

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi jako Instytucja, której jednym z zadań statutowych jest edukacja oraz popularyzacja i wspieranie kultury ludowej rozpoczął program pilotażowy pn.: „Spotkania z Kulturą Ludową w Szkołach Rolniczych”.

Od 2023 roku do płatności dobrostanowej dodano nowe grupy zwierząt, które kwalifikują się do otrzymania wsparcia. Jest to ukłon w stronę rolników, którzy utrzymują konie, drób rzeźny, kury nioski, kozy oraz bydło opasowe. Przy tej ostatniej grupie zwierząt należy przypomnieć, że płatność mogą otrzymać również zwierzęta z zakupu (nie tylko pochodzące od krów mamek objętych interwencją dobrostan zwierząt jak jest to w przypadku tuczników, które muszą pochodzić od loch „dobrostanowych”).

Wszyscy rolnicy realizujących ekoschemat: Dobrostan zwierząt i wnioskujący o przyznanie płatności dobrostanowej za 2024 r. zobowiązani są do odbycia bezpłatnego, jednorazowego szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej. 

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/obowiazkowe-szkolenie-dla-rolnikow-z-zakresu-metod-ograniczajacych-stosowanie-antybiotykow-w-produkcji-zwierzecej

Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR) zaprasza Koła Gospodyń Wiejskich (KGW) z całej Polski do udziału w konkursie pt. „Piękno tradycji w świątecznej kartce — magia Bożego Narodzenia", którego celem jest pielęgnowanie tradycji Bożego Narodzenia z różnych regionów Polski oraz promowanie rękodzieła, sztuki ludowej i regionalnych zwyczajów świątecznych.

Od dnia 21 listopada 2024 r. do dnia 30 grudnia 2024 r. włącznie. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłasza nabór wniosków o przyznanie pomocy realizowany w 2024 r. w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023 – 2027 dla interwencji „Inwestycje w gospodarstwach rolnych zwiększające konkurencyjność (dotacje) w obszarze C, w którym wspierane są operacje dotyczące bezpiecznego dla konsumenta i efektywnego przedłużania trwałości produktów, przechowalnictwa oraz lepszego przygotowania do sprzedaży (w tym bezpośredniej)”, dalej interwencja I.10.1.1 obszar C.

W dniu 15.11.2024 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Końskowoli odbyła się zorganizowana przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli konferencja, której tematem wiodącym było omówienie sytuacji oraz perspektyw w uprawie porzeczek. Celem wydarzenia była wymiana doświadczeń dotyczących praktycznego zastosowania różnych technik oraz możliwości uzyskiwania wysokich plonów bardzo dobrej jakości w uprawach sadowniczych porzeczek.

Szanowni Państwo,

W nawiązaniu do licznych zapytań i troski płynącej do Nas od Państwa informujemy, że zarówno Dyrekcja jak i pracownicy Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli postanowiliśmy również włączyć się w pomoc potrzebującym – mieszkańcom południowej Polski, którym fala powodziowa zniszczyła dobytek/dorobek całego życia.

Logo: Unii Europejskiej, SIR, KSOW, PROW 214-2020

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister
Rolnictwa i Rozwoju Wsi Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 

W dniach 15-16 października zorganizowane zostały warsztaty „Eksploatacja i diagnostyka nowoczesnych układów napędowych oraz układów oczyszczania spalin w maszynach rolniczych”  realizowane w ramach operacji  „Innowacyjne podejście do maszyn rolniczych - nowa era w produkcji”.

Na terenie województwa lubelskiego potwierdzono kolejne ogniska wścieklizny.

Określono obszar zagrożony wścieklizną zwierząt w powiatach tomaszowskim, zamojskim, hrubieszowskim i krasnostawskim, obejmujący:

Interwencje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu, znane również jako I.10.4, to program wsparcia rolnictwa w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Celem interwencji jest wspieranie inwestycji, które ograniczają presję produkcji rolnej na zasoby środowiska naturalnego lub klimat oraz przystosowują rolnictwo do zmian klimatu.

Dnia 21 października 2024 roku w Lubelskim Oddziale Regionalnym Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa odbyło się szkolenie dla doradców Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego z Interwencji I.10.4 Inwestycje przyczyniające się do ochrony środowiska i klimatu. W szkoleniu uczestniczył Dyrektor LODR – Antoni Skrabucha, Dyrekcja Oddziału Regionalnego ARiMR, oraz doradcy z Powiatowych Zespołów Doradztwa Rolniczego. Szkolenie przeprowadził Pan Krzysztof Szczepanik Zastępca Kierownika Biura Wsparcia Inwestycyjnego ARiMR OR Lublin.