Wnioski o płatności - wydłużenie terminu do 16 czerwca!

Rolnicy mają więcej czasu na złożenie wniosków o przyznanie pomocy finansowej w ramach Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027. Zgodnie z decyzją ministra rolnictwa i rozwoju wsi Czesława Siekierskiego nowy termin to 16 czerwca 2025 r. Dotyczy to płatności bezpośrednich, przejściowego wsparcia krajowego oraz działań obszarowych w ramach II filaru WPR.

Potrzebujesz pomocy z dopłatami? Przyjdź do nas – pomożemy!

Trwa nabór wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich oraz obszarowych w ramach Interwencji Plan Strategiczny WPR na lata 2023–2027. Kampania wystartowała 15 marca 2025 r., a wnioski można składać wyłącznie poprzez aplikację eWniosekPlus.

Spotkanie w MRiRW- fot. MRiRWTemat pomocy dla rolników poszkodowanych w wyniku niekorzystnych zjawisk atmosferycznych kontynuowany był podczas spotkania w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi z przedstawicielami zakładów ubezpieczeniowych.

Czytaj więcej: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/w-minimalizowaniu-rolniczych-strat-potrzebne-sa-nowe-instrumenty-finansowego-wsparcia-i-nowe-formy-ubezpieczen

W ramach naboru z Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 młodzi rolnicy mogą się ubiegać o 200 tys. zł na rozpoczęcie lub rozwój działalności.

Logo: Unii Europejskiej, SIR, KSOW, PROW 214-2020

Operacja dofinansowana ze środków UE w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.
Operacja realizowana przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli
Instytucja Zarządzająca Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
 

Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, serdecznie zaprasza na wyjazd studyjny do województwa podkarpackiego pt. „Zioła szansą rozwoju gospodarstw rolnych”, realizowany w ramach  operacji „ Ziołowe inspiracje szansą dla rozwoju obszarów wiejskich” Planu Operacyjnego KSOW+ na 2025 rok.

Termin lustracji Owocówki Jabłkóweczki przypada na początek maja wówczas należy rozwiesić pułapki i obserwować do połowy sierpnia. Pułapki należy sprawdzać 2 – 3 razy w tygodniu i notować liczbę motyli oraz usuwać je z pułapki. Obecność w ciągu 3 – 4 kolejnych dni większej liczby motyli (średnio 5 i więcej w ciągu jednej doby) należy zastosować odpowiedni środek ochrony roślin. Analogicznie należy postępować w przypadku zwójek liściowych zerujących na jabłoniach.

Logo: Unii Europejskiej, SIR, KSOW, PROW 214-2020

Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, serdecznie zaprasza na wyjazd studyjny do województwa świętokrzyskiego pt. „Produkcja żywności w ramach form działalności RHD – jako dodatkowe źródło dochodu”, realizowany w ramach Planu Operacyjnego KSOW+ na 2025 rok.

Logo: Unii Europejskiej, SIR, KSOW, PROW 214-2020

Materiał dofinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Planu Strategicznego dla WPR 2023-2027.
Materiał opracowany przez Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Radomiu.
Instytucja Zarządzająca Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Zapraszamy do VI edycji Ogólnopolskiego konkursu „NAJLEPSZY DORADCA EKOLOGICZNY” w 2025 r. Zgłoszenia kandydatów przyjmowane będą do 14 lipca 2025 roku.

Wzorem ubiegłego roku do 10 lipca 2025 r. trwa nabór wniosków o zwrot części kosztów zakupu materiału siewnego zużytego do siewu lub sadzenia. Materiał ten powinien być kategorii elitarny lub kwalifikowany (konwencjonalny lub ekologiczny). Wsparcie to ma charakter pomocy de minimis w rolnictwie.

30 maja w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli odbyło się wyjątkowe spotkanie emerytowanych pracowników LODR z Dyrektorem Antonim Skrabuchą i obecnymi pracownikami Ośrodka. Seniorów przywitał Dyrektor, a następnie wszyscy wspólnie zwiedzili wyremontowany na początku roku budynek i biura. Nie brakowało wzruszeń, wspomnień i uśmiechów.

W dniach 20-21 maja 2025 r. w Warszawie przedstawiciele Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli wzięli udział w  konferencji pod tytułem Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych – demonstracje z zakresu produkcji i wykorzystania krajowych źródeł białka roślinnego na cele paszowe. Operacja została zrealizowana w ramach poddziałania 1.2. „Wsparcie dla projektów demonstracyjnych i działań informacyjnych” objętego PROW na lata 2014-2020.

23 maja 2025 roku w Pałacu Prezydenckim odbyła się uroczysta gala finałowa 32. edycji ogólnopolskiego konkursu AgroLiga 2024. W wydarzeniu wzięli udział Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Pierwszą Damą Agatą Kornhauser-Dudą, a także przedstawiciele instytucji patronackich. Województwo lubelskie reprezentował dyrektor LODR w Końskowoli, Antoni Skrabucha.

Logo: Unii Europejskiej, SIR, KSOW, PROW 214-2020

W dniach 19–20 maja 2025 r. w urokliwym „Wiatrakowie” w Cholewiance k. Kazimierza Dolnego odbyły się wyjątkowe warsztaty zielarskie zorganizowane przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, realizowane w ramach operacji „Ziołowe inspiracje szansą dla rozwoju obszarów wiejskich”.

W dniu 20.05.2025 Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli gościł studentów 2 roku I stop. Kierunku Geografia wojskowa i zarzadzanie kryzysowe, Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS w Lublinie. W części teoretycznej szkolenie dotyczyło Bezpieczeństwa żywności i aktualnych zagrożeń z jakimi zmagają się rolnicy na naszym terenie.

Zapraszamy do XXXII edycji Ogólnopolskiego Konkursu Rolnik-Farmer Roku. Konkurs już na stałe wpisał się w harmonogram ważnych wydarzeń w rolnictwie. Celem konkursu jest promowanie w kraju i za granicą najlepszych polskich rolników. Konkurs realizowany jest pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Dyrektora Generalnego Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa oraz Rektora Politechniki Bydgoskiej.

Fundacja „Pomaganie krzepi” zaprasza KGW z całej Polski do udziału w V edycji programu "Eko-gospodyni"! Do rozdania aż 100 000 zł na ekologiczne inicjatywy wspierające zrównoważony rozwój i troskę o środowisko.

W niedzielę, 11 maja 2025 r., teren Placu Wystawowego LODR w Końskowoli zamienił się w kolorową przestrzeń pełną kwiatów, zapachów i ogrodniczej pasji. Wydarzenie przyciągnęło tłumy odwiedzających – od pasjonatów ogrodnictwa po całe rodziny szukające inspiracji na nowy sezon.

Logo: Unii Europejskiej, SIR, KSOW, PROW 214-2020

W dniach 7–8 maja 2025 r., w ramach operacji „Gospodarstwa demonstracyjne jako instrument wymiany wiedzy i innowacji w rolnictwie”, odbyła się pierwsza tura spotkań praktycznych w gospodarstwach współpracujących z Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Organizatorem wydarzenia był Zespół Produkcji Roślinnej LODR w Końskowoli.

Logo: Unii Europejskiej, SIR, KSOW, PROW 214-2020

W dniach 6–7 maja 2025 r. w klimatycznych wnętrzach Sokowirówka Studio Kulinarne w MONTIS Hotel & SPA w Poniatowej, odbyły się wyjątkowe warsztaty serowarskie organizowane przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

Logo: Unii Europejskiej, SIR, KSOW, PROW 214-2020

Serdecznie zapraszamy na wyjątkowe warsztaty zielarskie, podczas których odkryjesz, jak stworzyć domowe kosmetyki i naturalne produkty do pielęgnacji ciała z ziół i składników dostępnych wokół nas oraz dowiesz się, jak wprowadzić proste, a skuteczne rozwiązania przyjazne środowisku w swoim domu.

Kongres będzie stanowił platformę wymiany doświadczeń i dyskusji: o globalnych wyzwaniach przed jakimi stoi współczesna wieś i rolnictwo, o wizji przyszłości i o sile dziedzictwa kulturowego. O ludziach, społecznościach lokalnych i ich sile sprawczej, o wartościach kluczowych dla zachowania specyfiki i żywotności obszarów wiejskich, o możliwych rozwiązaniach systemowych i politykach wobec obszarów wiejskich Polski i Europy. Jednym słowem o wszystkim, co ważne dla polskiej i europejskiej wsi i dla ich mieszkańców. Więcej informacji: https://www.gov.pl/web/EKOiRW2025/juz-niebawem-rozpocznie-sie-europejski-kongres-odnowy-i-rozwoju-wsi 

Centralna Biblioteka Rolnicza, Oddział Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi w Puławach serdecznie zaprasza na wyjątkową konferencję poświęconą kobiecej aktywności, pasjom, tradycjom i przyszłości kobiet w społeczeństwie. Będzie to wyjątkowe wydarzenie, które oddaje głos kobiecym historiom i doświadczeniom.

Konkurs jest przeznaczony dla osób, które czują potrzebę zachowania i udokumentowania języka swojej wsi, bliższej lub dalszej okolicy. Zebranie wyrazów i wyrażeń gwarowych to niełatwe, ale pasjonujące zajęcie. Jego misją jest zachowanie miejscowego dziedzictwa i tradycji zamkniętych w słowach.

25 kwietnia 2025 roku w Starym Franciszkowie miały miejsce wyjątkowe warsztaty carvingu – sztuki rzeźbienia w owocach i warzywach. Pod okiem instruktorów Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z zaangażowaniem odkrywały tajniki tej niezwykłej dziedziny, tworząc zachwycające dekoracje pełne finezji, kolorów i artystycznej precyzji.

Logo: Unii Europejskiej, SIR, KSOW, PROW 214-2020

Dnia 26 marca 2025 r. odbyła się w Lublinie konferencja „Rolnictwo ekologiczne- wyzwania i perspektywy”. Szkolenie to miało na celu zdobycie oraz poszerzenie wiedzy na temat rolnictwa ekologicznego zarówno od strony formalnej jak i praktycznej. Tego dnia spotkali się ze sobą eksperci, rolnicy ekologiczni, rolnicy zainteresowani produkcją w systemie ekologicznym oraz doradcy rolniczy.

Z radością informujemy, że 18 kwietnia ruszyła II edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Zioła dla Zdrowia”. Organizatorem wydarzenia jest Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich – Państwowy Instytut Badawczy, we współpracy z Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Konkurs skierowany jest do Kół Gospodyń Wiejskich oraz stowarzyszeń o podobnym profilu działalności.