Fiołek afrykański,  którego prawidłowa nazwa to sępolia afrykańska pochodzi z Afryki, a dokładnie z jej górzystych terenów położonych na południowym wschodzie. Należy on do rodziny Gesneriaceae (ostrojowate). Jest rośliną wieloletnią osiągającą niewielkie rozmiary (do 15 cm wysokości). Liście fiołka są  pokryte włoskami i tworzą rozety, z których wyrastają kwiaty. Roślina ta występuje w wielu odmianach i formach np. miniaturki, okazy o postrzępionych lub gładko zakończonych płatkach kwiatów, a także odmiany o różnym kształcie liści.

W roku 2021 w ramach kolekcji odmian na poletkach w Pożogu II zaprezentowano dwie odmiany słonecznika ozdobnego oraz mieszankę odmian. Przeprowadzone zostało także doświadczenie pod kątem dwóch terminów siewów.

Rośliny doniczkowe wbrew pozorom są często atakowane przez różne szkodniki prowadząc często do ich zamierania. Obserwując rośliny doniczkowe należy przyjrzeć się obecnym szkodnikom oraz powstającym uszkodzeniom na górnej, jak i podziemnej części roślin. Poniżej wymienione zostały szkodniki najczęściej pojawiające się w naszych domach.

Czarna plamistość liści róż to choroba powodowana przez grzyb Diplocarpon rosae. Jest to często występująca i groźna choroba róż. Pojawia się ona najczęściej w gruncie, ale również może zaatakować rośliny uprawiane w szklarniach.

Warunki występowania choroby

Optymalna temperatura do wystąpienia plamistości to: 12-27ºC. Pierwsze objawy można zaobserwować już w czerwcu. Choroba może pojawić się również na wiosnę od razu po pojawieniu się pierwszych liści i pędów. Zarodniki grzyba przenoszą się najczęściej w trakcie podlewania lub opadów deszczu. Patogen zimuje na opadłych liściach. 

Różaneczniki (Rhododendron sp.) to krzewy należące do rodziny wrzosowatych. Ich ozdobą nie tylko są bardzo liczne kwiaty, ale również liście, które po kwitnieniu dalej prezentują się pięknie. U odmian zimozielonych liście są ozdobą ogrodu podczas zimowych dni.