W gminie Puławy 24 kwietnia 2021 roku stwierdzono ognisko HPAI w gospodarstwie niekomercyjnym, w którym utrzymywano 35 szt. (w tym kury, perlice, i przepiórki). Gospodarstwo zlokalizowane jest w miejscowości Gołąb.

Źródło Główny Inspektorat Weterynarii

Katarzyna Guzek

W dniu 28.12.2020 r. potwierdzono obecność wirusa wysoce zjadliwej grypy ptaków w gospodarstwie położonym w miejscowości Kaniwola w gminie Ludwin w powiecie łęczyńskim. Stado liczyło 11340 kaczek rzeźnych.

Wśród ptaków obserwowano zwiększoną śmiertelność, objawy nerwowe oraz oddechowe. Jest to 50 ognisko w kraju, natomiast 6 w województwie lubelskim w roku 2020.

Lubelski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, iż w sezonie jesiennym bieżącego roku na terenie państw członkowskich Unii Europejskiej oraz na terenie zachodniej Rosji i w Kazachstanie stwierdzono występowanie wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) u drobiu i ptaków dzikich.

Czytaj więcej: Występowanie wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI)

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ROLNICTWA I ROZWOJU WSI

Główny Inspektorat Weterynarii informuje o ryzyku wystąpienia w Polsce wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI) w nadchodzącym sezonie jesienno-zimowym.

Główny Lekarz Weterynarii przypomina o obowiązujących środkach bioasekuracji określonych w rozporządzeniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 4 kwietnia 2017 r. w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków (Dz. U. poz. 722).