Przed nami okres zbiorów owoców, już dojrzewają truskawki. Producenci często mają problemy ze znalezieniem dostatecznej liczby pracowników do zbioru. Wielu producentów narzeka na niewystarczającą ich liczbę. Coraz popularniejsze w Polsce stają się samozbiory. Polega to na bezpośredniej sprzedaży owoców, czy warzyw prosto z pola, klientom którzy gotowi są zebrać je samodzielnie. W zamian otrzymują świeży towar prosto z krzaka, czy pola, dobrej jakości, w atrakcyjnej cenie, korzystając przy okazji z aktywnego wypoczynku. Takie rozwiązania funkcjonują już od dawna w USA, Kanadzie, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Uprawa owoców jagodowych w naszym kraju odgrywa ważną rolę w produkcji ogrodniczej, zarówno w Polsce, jak i w Unii Europejskiej. Średnia roczna produkcja w naszym kraju kształtuje się na poziomie około 600 tys. ton, co stanowi 15 proc. produkcji wszystkich owoców, z czego zbiory porzeczek (czarnych i kolorowych łącznie) szacuje się na około 150 tys. ton, które produkowane są na powierzchni około 35 tys. ha. Przy czym największe znaczenie w uprawie porzeczek ma Lubelszczyzna (ok. 35% ogólnej wielkości produkcji).

Spoczynek zimowy roślin nie oznacza spoczynku dla świadomego sadownika. W praktyce sadowniczej podstawowym terminem cięcia roślin jest cięcie zimowe w okresie bezlistnym drzewa możemy łatwo przycinać i formować. Dokładnie widać zarys korony, nachodzące na siebie gałęzie, uszkodzone konary oraz ogniska bytowania szkodników i patogenów. Okres zimy to również czas ochrony roślin w sadzie przed zwierzyną płową oraz przed działaniem mrozu. W okresie bezlistnym, w sadach możemy również zaobserwować formy zimujące wielu gatunków szkodników.

Ograniczenia w doborze herbicydów wymuszają wprowadzanie w coraz większym stopniu metod alternatywnych, między innymi mechanicznego zwalczania chwastów. Odchwaszczanie międzyrzędzi można wykonać za pomocą glebogryzarek dopasowanych do szerokości międzyrzędzi. Natomiast problemem staje się odchwaszczanie w rzędach roślin. Wiele nowości oraz praktycznych rozwiązań w produkcji rolniczej można było podpatrzeć na Targach Sadownictwa i Warzywnictwa w Nadarzynie.

 Targi Sadownictwa i Warzywnictwa (TSW) 2022 w Polsce

W styczniu, jak co roku w Nadarzynie pod Warszawą odbyła się jedna z największych imprez branżowych Targi Sadownictwa i Warzywnictwa (TSW) 2022 w Polsce, miejsce spotkań kierowane do producentów owoców i warzyw, dostawców usług z zakresu branży ogrodniczej, producentów i dystrybutorów środków ochrony roślin, nawozów oraz maszyn specjalistycznych. W trakcie dwóch dni targowych TSW 2022 przedstawiciele największych firm i instytucji branży ogrodniczo – warzywniczej z kraju i zagranicy zaprezentowali aktualne trendy w nawożeniu, pielęgnacji i ochronie roślin Sadowniczych.