Nabór wniosków 02.07.2022 – 15.07.2022 r. Z dniem 2 lipca 2022 r. uruchomiona zostanie pomoc „Nadzwyczajna pomoc dostosowawcza dla producentów świń”.

Ubiegać się o nią może producent świń, będący producentem, który:

Podczas Dnia Otwartych Drzwi w LODR w Końskowoli mieliśmy możliwość zapoznać naszych gości z już działającymi systemami „Internetowej Platformy Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin – eDWIN” realizowanymi przez Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Instytut Ochrony Roślin-Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe i Centrum Doradztwa Rolniczego. Projekt został sfinansowany w ramach programu „E-administracja i otwarty rząd”, Działanie 2.1 „Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych”, Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Po trzyletniej przerwie od 2019 roku Dni Otwartych Drzwi powróciły do tradycyjnej formuły wydarzenia, które na trwale wpisało się do kalendarza imprez rolniczych naszego regionu jako święto dla rolników oraz okazja dla pracowników LODR do zaprezentowania swojej pracy doradczej. Patronat honorowy nad Dniem Otwartych Drzwi objęli: Wicepremier, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Henryk Kowalczyk, Wojewoda Lubelski Lech Sprawka oraz Marszałek Województwa Lubelskiego Jarosław Stawiarski. Patronat medialny sprawowali: Telewizja Polska Oddział w Lublinie, Polskie Radio Lublin, Dziennik Wschodni, Radio Impuls.

W niedzielę 19.06.2022r. na stadionie sportowym w miejscowości Rososz w powiecie ryckim odbył się  III Turniej Kół Gospodyń Wiejskich, Stowarzyszeń i Zespołów Ludowych. W uroczystości udział wzięli przedstawiciele władz Województwa Lubelskiego i Powiatu Ryckiego oraz inne instytucje działające na rzecz rozwoju obszarów wiejskich.

W imieniu Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, który jest Organizatorem konkursu, zapraszamy do udziału w II ogólnopolskim, amatorskim konkursie filmowym „Świat się kręci wokół wsi”. Nagraj i prześlij swój film do Organizatora konkursu. Pokaż, jak zmienia się polska wieś.

Dnia 12.06.2022 roku na terenie Gminy Hrubieszów, w Lasku Czumowskim (położonym nad rzeką Bug) odbyły się obchody Dnia Samorządu Terytorialnego. Wójt Gminy Tomasz Zając wręczył statuetki osobom i jednostkom organizacyjnym (w tym Kołom Gospodyń Wiejskich) działającym na rzecz rozwoju Gminy Hrubieszów. Nagrodzono Koła Gospodyń Wiejskich za produkty biorące udział w konkursie  „Odkrywamy smaki - kredens żywności w Gminie Hrubieszów”. Oprawę muzyczną imprezy  zapewniły zespoły „To i owo na ludowo” z Gródka, Załoga „Kosmos” z Kosmowa, a także zespoły z Ukrainy : Sekwencja z Włodzimierza i Ustyłużanki z Uściługa.

Logo: Unii Europejskiej, SIR, KSOW, PROW 214-2020„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.” 
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej 
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

W dobie poszukiwań smaku i tożsamości kulinarnej jagnięcina jest w istocie produktem, nad którym warto się pochylić. Jej pozycja w Polsce jest jednak mocno niszowa. Baranina i jagnięcina wyróżniają się cennymi wartościami odżywczymi, atrakcyjnym smakiem oraz prozdrowotnym działaniem na organizm. Dziś coraz więcej społeczeństwa interesuje się prozdrowotną żywnością, a baranina i jagnięcina posiada te cechy i jest najzdrowszym mięsem dostępnym w naszym kraju.