W 2024 roku Koła Gospodyń Wiejskich mogły uzyskać wsparcie na prowadzenie działalności statutowej w dwóch naborach. Niezależnie od tego w ramach którego z naborów koło gospodyń wiejskich złożyło wniosek, jeśli otrzymało wsparcie finansowe, powinno wydać środki finansowe do końca grudnia 2024 roku. Natomiast sprawozdanie z rozliczenia się z wydatkowania otrzymanych środków Koło Gospodyń Wiejskich musi złożyć w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do 31 stycznia 2025 roku.

9 stycznia 2025 roku w Niemczech zgłoszono pierwsze od 1988 roku ognisko pryszczycy. Wirusa wykryto w gospodarstwie w Hoppegarten, w Brandenburgii, w przydomowym stadzie bawołów. Polscy lekarze weterynarii są zaniepokojeni, ponieważ ognisko to znajduje się stosunkowo blisko zachodniej granicy z Polską. Powiaty gryfiński, myśliborski, gorzowski oraz słubicki są najbliżej ogniska wirusa. Epidemia tej choroby w naszym kraju byłaby katastrofą dla hodowców zwierząt.

Minister Czesław Siekierski wraz sekretarzem stanu Stefanem Krajewskim, podsekretarzem stanu Adamem Nowakiem oraz dyrektorem generalnym Bogusławem Wijatykiem spotkał się z prezydentem Copa Massimiliano Giansantim, prezydentem Cogeca Lennartem Nilssonem oraz sekretarz generalną Copa-Cogeca Elli Tsiforou (źródło: https://www.gov.pl/web/rolnictwo/dialog-z-rolnikami-to-mysl-przewodnia-naszej-prezydencji-w-obszarze-rolnictwa)

W dniach 22-23- stycznia w Kielcach odbędzie się jubileuszowa 15 edycja największej w Polsce i w Europie Środkowo-Wschodniej imprezy branżowej „Targi Sadownictwa i Warzywnictwa (TSW 2025), dająca możliwość poznania innowacyjnych technologii i praktycznej wiedzy dotyczącej ogrodnictwa. W targach biorą udział firmy prezentujące bogatą ofertę środków do produkcji ogrodniczej – producenci nawozów, środków ochrony roślin, nawodnienia, materiału szkółkarskiego, urządzeń przechowalniczych, maszyn do pracy w sadzie i warzywnikach oraz do pakowania i przetwórstwa owoców i warzyw.

W dniu 10 stycznia 2025 r. w LODR w Końskowoli została przeprowadzona konferencja pt.: „Rachunkowość w gospodarstwie rolnym” organizowana przez Dział Ekonomiki i Zarządzania Gospodarstwem rolnym. W konferencji wzięło udział blisko 100 doradców i 30 rolników. Celem zainicjowanego przedsięwzięcia było zwiększenie świadomości doradców i rolników w zakresie funkcjonowania Narzędzia do oceny ekonomicznej gospodarstwa rolnego (NOE).

Przypominamy, że w ramach ekoschematów na rzecz klimatu, środowiska i dobrostanu zwierząt, rolnik może otrzymać płatność dobrostanową realizując praktyki podwyższające poziom dobrostanu zwierząt. Rolnicy, którzy zdecydowali się na skorzystanie z ekoschematu Dobrostan zwierząt, mają obowiązek w ramach wszystkich wariantów ekoschematu odbycia jednorazowego szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków w produkcji zwierzęcej, w terminie do 14 marca roku następującego po roku złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej.

Decyzją Wojewody lubelskiego w życie weszło rozporządzenie uznające całe województwo lubelskie za obszar zagrożony wystąpieniem rzekomego pomoru drobiu, choroby zakaźnej podlegającej obowiązkowi zwalczania. Wprowadzono nakaz bezzwłocznego szczepienia kur i indyków oraz ich piskląt we wszystkich gospodarstwach prowadzących hodowlę drobiu oraz zajmujących się wylęgiem. Zakazuje się również wprowadzania do gospodarstw niezaszczepionych ptaków i jaj wylęgowych pochodzących z niezabezpieczonych stad. Nadzór nad realizacją przepisów mają sprawować powiatowi lekarze weterynarii.