Fiołek afrykański,  którego prawidłowa nazwa to sępolia afrykańska pochodzi z Afryki, a dokładnie z jej górzystych terenów położonych na południowym wschodzie. Należy on do rodziny Gesneriaceae (ostrojowate). Jest rośliną wieloletnią osiągającą niewielkie rozmiary (do 15 cm wysokości). Liście fiołka są  pokryte włoskami i tworzą rozety, z których wyrastają kwiaty. Roślina ta występuje w wielu odmianach i formach np. miniaturki, okazy o postrzępionych lub gładko zakończonych płatkach kwiatów, a także odmiany o różnym kształcie liści.

Odmiany fiołków występują w wielu barwach np. granacie, niebieskim, białym (np. odmiana „Freeze”) czy różowym (np. odmiana „Romance”). Są dostępne także odmiany o kwiatach ozdobionych paskami lub plamami np. odmiana „Carnival”, lub cieniowanych. Wśród fiołków można znaleźć odmiany o pojedynczych kwiatach np.. „Elsa”, „Romance”, kwiatach półpełnych np. „Rokoko Rose”, jak i odmiany dwukolorowe np. różowo - biała „ Patty” lub  o postrzępionych płatkach np. „Ever Precious” .

Uprawa

Fiołki najlepiej umieścić w miejscu, gdzie jest dużo rozproszonego światła. Zbyt mocne światło może osłabić roślinę, a liście staną się żółtozielone. W okresie letnim może dojść także do poparzenia roślin. Dobrym miejscem jest więc wschodnie okno. Zbyt słaby dostęp do promieni słonecznych może także wpływać negatywnie na wygląd roślin poprzez wydłużanie się ogonków liściowych i osłabienie kwitnienia. Nie przeszkadza im ciepło płynące od kaloryferów. Jednak ani za suche ani za wilgotne powietrze nie służy rozwojowi fiołków. Pąki kwiatowe zawiązywane są wiosną, a kwitnienie można podziwiać  przez cały rok. Najlepiej do tego procesu przysłuży się temperatura w zakresie 18-22°C. Najlepsze podłoże dla fiołków powinno być lekkie i średnio żyzne. Może to być ziemia ogrodnicza z dodatkiem torfu lub piasku.

Pielęgnacja

Podlewanie należy wykonywać do podstawki regularnie, najlepiej 2 razy w tygodniu. Należy unikać zraszania, gdyż nie jest to lubiane przez te rośliny. Korzystnym zabiegiem dla ładnego wyglądu i rozwoju fiołków jest usuwanie przekwitłych już kwiatów, a także starych i bladych liści. Nawożenie powinno odbywać się co 14 dni za pomocą przeznaczonych do tego nawozów. Wiosną dobrze jest przesadzać fiołki do doniczek o rozmiar większych. Należy uważać na liście, gdyż łatwo można je ubrudzić ziemią.

Rozmnażanie fiołków jest bardzo proste. Należy z rozety pobrać liście z  dłuższymi ogonkami liściowymi (około 1,5 cm długości). Najlepszy termin to późna wiosna lub wczesne lato. Następnie należy umieścić je w wilgotnym podłożu złożonego z torfu i piasku. Całość należy okryć folią tworząc mini szklarenkę. Najlepsza temperaturą o ukorzeniania to 20-25ºC. Codziennie należy odkrywać na krótki czas folię. Po około miesiącu lub dwóch sadzonki są gotowe. Sadzonki po takim czasie  można przesadzić do innych doniczek odrywając duży liść. Innym sposobem rozmnażania fiołków jest oddzielanie rozet lub wysiew nasion.

Choroby i szkodniki

Jedną z najczęstszych chorób atakujących fiołki to fytoftoroza objawiająca się brązowieniem pędu i dolnych liści. Inna chorobą często obserwowaną na fiołkach to szara pleśń., objawiająca się szarym nalotem na liściach i kwiatach. W przypadku wystąpienia chorób należy usunąć chore części roślin i opryskać rośliny odpowiednimi preparatami przeznaczonymi do danej choroby.  Ze szkodników to wciornastki są częstymi gośćmi fiołków. Powodują one  przebarwianie i zasychanie kwiatów. Do ich zwalczania  zaleca się stosowanie insektycydów lub preparatów biologicznych.

 

Deska Ewa

Fiołek w doniczce

Kwiaty fiołka

Młode sadzonki fiołka

Rozeta liściowa