Polska jest potentatem w produkcji i eksporcie mięsa drobiowego. Od wejścia Polski do UE w 2004 roku sprzedaż tego mięsa za granicę zwiększyła się dwunastokrotnie. Aktualnie w Polsce produkuje się 1,5 miliona ton mięsa drobiowego. Z tego 1/3 opuszcza nasz kraj. W większości sprzedawane jest do Europy, ale mięso trafia też do Hongkongu, Wietnamu, Ghany czy Stanów Zjednoczonych.

Mimo dużego eksportu Polska jest samowystarczalna i import jest niewielki. W rezultacie na polskie stoły trafia taki produkt, jaki sprzedajemy innym.

Polscy producenci mięsa drobiowego zrzeszeni w Krajowej Radzie Drobiarstwa postanowili przyjąć jeszcze wyższe standardy produkcji i wdrożyć dodatkowy system kontroli jakości –QAFP ( ang. Quality Assurance for Food Products ) czyli Program Gwarantowanej Jakości Żywności. Prace nad zaadoptowaniem systemu do branży drobiarskiej rozpoczęły się w 2010 roku. W styczniu 2011 roku, decyzją Ministra Rolnictwa, QAFP stał się oficjalnie pierwszym drobiarskim systemem jakości w Polsce.

QAFP to system gwarantujący jakość ale także kontrolujący producentów we wszystkich ogniwach łańcucha produkcyjnego- od pola do półek sklepowych.

Standardy drobiu QAFP to całkowity zakaz dodawania do paszy antybiotyków, hormonów i stymulatorów wzrostu. Nie wolno wprowadzać zastrzyków wody, stosować posypek lub dodawać innych substancji do mięsa. Przed przekazaniem drobiu do ubojni obowiązkowo wykonuje się badania na obecność Salmonelli. Producent musi także zapewnić ubój minimalizujący stres i cierpienie zwierząt. Ubojnia musi spełniać wymogi kontroli inspekcji weterynaryjnej. Także gotowy produkt jest sprawdzany czy ma właściwą barwę, strukturę i zapach oraz poddawany jest badaniu weterynaryjnemu przed dzieleniem i pakowaniem.

Drób ze znakiem QAFP jest fabrycznie pakowany w termokurczliwą folię dokładnie przylegającą do mięsa i zamykany taśmą lub zaciskiem, co zapewnia ochronę przed czynnikami zewnętrznymi i drobnoustrojami.

Taki wyrób posiada opis na opakowaniu pozwalający na jego pełną identyfikację. Można sprawdzić z jakiego stada pochodzi kurczak, indyk lub gęś i czym były ptaki karmione.

Producent, który zechce zdobyć certyfikat QAFP musi poddać się kontroli niezależnych audytorów. Badają oni każdy z etapów produkcji, sprawdzając czy przestrzegane są przepisy i normy. W momencie gdy zakład spełni wszystkie kryteria może posługiwać się specjalnym znakiem jakości. Taki znak będą mogli znaleźć konsumenci na opakowaniach w sklepach.

QAFP obejmuje trzy grupy wyrobów. Pierwsza to kulinarne mięso z piersi kurczaka. Ten rodzaj mięsa jest dziś szeroko wykorzystywany do przyrządzania posiłków i może być przygotowany praktycznie w każdej formie.

Druga kategoria to kulinarne mięso z piersi indyka. Ten gatunek mięsa jest coraz bardziej powszechny w naszych domowych jadłospisach a jego spożycie wciąż rośnie.

Trzecia grupa wyrobów w systemie QAFP to tuszki i elementy młodej polskiej gęsi owsianej. Jest to mięso o wyjątkowych walorach smakowych a tradycja jego spożywania jest głęboko zakorzeniona w historii polskiej kuchni.

Obecnie podjęto działania, które mają pomóc nagłośnić założenia twórców systemu. Kampania informacyjna „Nowa Jakość w drobiarstwie” ma rozwiać niektóre stereotypy na temat mięsa drobiowego i dotrzeć z informacją o systemie QAFP do konsumentów, producentów i dystrybutorów mięsa drobiowego. Organizatorami kampanii są: Krajowa Rada Drobiarstwa- Izba Gospodarcza  wraz z Agencją Rynku Rolnego i Komisją Europejską. Potrwa ona do 2014 roku, jest współfinansowana ze środków unijnych a jej budżet wynosi 4 mln euro.  Do kampanii włączone zostały największe polskie stacje telewizyjne oraz 63 kina. W czasie jej trwania będą prowadzone wszechstronne działania informacyjne i edukacyjne w Polsce i w Niemczech.  Na polskim rynku będą promowane kurczaki i indyki, a na rynku niemieckim- gęsi.

Honorata Repeć
ZDR Zamość