Tradycyjnie jak co roku, w pierwszą niedzielę kalendarzowej jesieni 22 września 2019 r. przed spichlerzem Muzeum Przyrodniczego Oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, odbyło się XXI Święto Jesieni. W imieniu gospodarzy imprezę otworzył Pan Wiesław Orzędowski - Dyrektor Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli oraz Pani Agnieszka Gawron Zastępca Dyrektora ds. Organizacji i Marketingu Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu. Tegoroczne Święto Jesieni obecnością zaszczycił również Marszałek Województwa Lubelskiego w Lublinie Pan Sebastian Trojak.

Na wspólnym świętowaniu obecni byli także Pan Waldemar Banach Zastępca Dyrektora LODR w Końskowoli, Pani Joanna Szkuat - Kierownik Oddziału Przyrodniczego Muzeum Nadwiślańskiego oraz Pan Bartłomiej Balcerzak – przedstawiciel Komisji Europejskiej w Polsce wraz z grupą osób ze strefy „Polska Wieś w Europie”, którzy w swoim namiocie zorganizowali punkt informacyjny i przygotowali wiele  dodatkowych atrakcji.

W Kościele Farnym w Kazimierzu Dolnym odprawiona została msza święta  dziękczynna za pomyślne zbiory oraz w intencji rolników, ogrodników a także pracowników LODR i Muzeum Nadwiślańskiego. Ołtarz w Kościele Farnym w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą, jak co roku udekorowali pracownicy Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich LODR w Końskowoli. Od samego początku obchodów Święta jesieni, które już na stałe wpisało się w kalendarz atrakcji turystycznych Kazimierza Dolnego nad Wisłą, Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli  współuczestniczy w jego organizacji. Święto Jesieni nawiązujące do tradycji dożynkowych, jest znakomitą okazją do promocji obszarów wiejskich Lubelszczyzny oraz do zaprezentowania zasobów wiejskich: spiżarni, piwnic oraz spichlerzy. Jednodniowa wystawa plenerowa zatytułowana „Z lasów, pól i ogrodów” prezentująca kwiaty, owoce, warzywa, grzyby, miody oraz domowe przetwory i potrawy tradycyjnej kuchni, jednocześnie jest kiermaszem, na którym odwiedzający nie tylko podziwiają wyroby kulinarne czy rękodzielnicze, ale także mogą je zakupić.

Obchody ,,Święta Jesieni” urozmaicają prowadzone konkursy oraz występy zespołów artystycznych. Dużą popularnością cieszą się konkursy dla publiczności, szczególnie dla dzieci, które bardzo chętnie w nich uczestniczą. W tym roku konkurs dla dzieci pt. ,,Jesienne rymowanki” poprowadziła Pani Anna Kiwak oraz Pani Bożena Śmiałowska. Młodzi uczestnicy za wykazanie się wiedzą na temat przyrody otrzymali atrakcyjne nagrody. Oprócz konkursu dla dzieci odbył się konkurs dla dorosłych, w którym uczestnicy wykazali się wiedzą na temat Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, jego Oddziałów. Nie zabrakło także konkursu na najpiękniejsze stoisko. Jednakże w tym roku wybór był szczególnie trudny i jury przyznało 4 równorzędne nagrody dla: KGW w Karmanowicach, KGW „Polanki”, KGW „Przy Bystrej” w Wierzchoniowie oraz KGW „Kępianki”.

W czasie tegorocznego Święta Jesieni, podobnie jak przed rokiem, w na scenie odbył się pokaz kulinarny, podczas którego gotowane były pierogi ze śliwką dymioną. Pokaz prowadziła Pani Agnieszka Filiks reprezentująca ,,Willę Filiks” z Nałęczowa, której w gotowaniu pomagały Pani Joanna Szkuat, Pani Anna Kiwak oraz Pani Agnieszka Gawron. Pokazowi towarzyszyły wspomnienia i opowieści  o smakach z ich dzieciństwa. Zebrana pod sceną publiczność mogła skosztować wyjątkowego smaku ugotowanych pierogów. Całość imprezy uświetniały występy kapel i zespołów porywających do tańca: „Sami Swoi” z Rejowca, „Fajsławianki” z Fajsławic, „Folkrose” z Końskowoli, „Jarzębina” z Czułczyc z solistką Barbarą Nowakowską, Seniorki z Wólki Kańskiej oraz kabaret „50 plus” z Gminnego Ośrodka Kultury w Gołębiu. Uroczy występ na scenie miały również dzieci z przedszkola w Kazimierzu Dolnym.  

W tegorocznym Święcie Jesieni, jak co roku nie zabrakło doradców z Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, którzy  prezentowali płody rolne pochodzące z sadu i pola doświadczalno-wdrożeniowego LODR oraz z gospodarstw współpracujących, a także udzielali porad i informacji.

„Święto Jesieni”, jak co roku, jest doskonałą okazją do nawiązania bezpośrednich kontaktów, wymianą doświadczeń wystawców oraz zwiedzających, którzy niejednokrotnie specjalnie na tą imprezę przyjeżdżają do Kazimierza Dolnego. Na kiermaszu, w wyjątkowej scenerii złotej polskiej jesieni i przy pięknej, słonecznej pogodzie można było podziwiać wyroby rękodzieła ludowego oraz degustować potrawy przygotowane zgodnie z lokalnymi recepturami i pochodzące z gospodarstw rolnych.

Dorota Kapłon