W ostatnich latach obserwujemy wyraźne zainteresowanie zdrowym stylem życia, a co za tym idzie - zmianą nawyków żywieniowych. Zmienia się świadomość polskiego konsumenta. Coraz częściej czytamy o zdrowym żywieniu, wpływie naszej diety na zdrowie, dyskutujemy o tym, prowadzimy blogi.

Aby bronić się przed agresywną reklamą substytutów naszej diety na otwartych spotkaniach plenerowych coraz częściej promuje się wyroby produkowane w oparciu o rodzimy surowiec i zgodnie z tradycyjnymi recepturami. W ten sposób wspiera się również naszych polskich rolników - producentów żywności.

W niedzielę 15 lipca 2018 r. stadionem w Bogucinie (gm. Garbów) zawładnął niepodzielnie „Festiwal Wieprzowiny, Mleka i Miodu”. Festiwal zorganizowało Stowarzyszenie „Wspólnota Garbowska”, Lubelska Izba Rolnicza i Telewizja Polska Oddział w Lublinie.

Dóbr wszelkich było tu co nie miara. Prawdziwym „hitem” pikniku okazały się... cztery pieczone prosiaki, których mógł spróbować każdy, kto miał cierpliwość stać w długiej kolejce. Widząc ogromne zainteresowanie smakoszy przybyłych na ucztę można było stwierdzić z całym przekonaniem, że wieprzowina to nadal najpopularniejsze i najchętniej spożywane mięso. Jego niewątpliwą zaletą jest fakt posiadania walorów smakowych bez użycia wielu przypraw w przygotowywanych potrawach i nawet początkujący kucharz przyrządzi z niej rozmaite, nawet wyszukane potrawy.

Dużą popularnością cieszyły się również degustacje różnorodnych potraw sporządzonych na bazie polskiego mięsa wieprzowego, mleka i miodu oraz barszcz i domowe ciasta przygotowane przez lokalne stowarzyszenia oraz niektórych wystawców. Powodzeniem cieszyły się wyroby rękodzieła ludowego, które, jak się okazuje, ciągle mają wielu zwolenników.

Festiwal miał charakter integrujący społeczność lokalną wokół tematyki związanej z rolnictwem. Przede wszystkim jednak podkreślał znaczenie rolnictwa na Lubelszczyźnie w produkcji dobrej, zdrowej polskiej żywności, w tym tradycyjnych wyrobów mięsnych, mleczarskich i miodu. Służył również zwiększeniu zainteresowania regionem lubelskim, prezentował walory Ziemi Garbowskiej, tradycje ludowe i artystyczne, twórców regionalnych, lokalne stowarzyszenia i mieszkańców zaangażowanych w rozwój życia społecznego i kulturalnego.

Dużym zaskoczeniem dla uczestników wydarzeń była obecność - jeszcze przed rozpoczęciem festiwalu - ekipy filmowej z Telewizji Polskiej Lublin. Od godz. 11.00 do godz.18.25 emitowany był na żywo z Bogucina i okolic wakacyjny program telewizyjny „Letni weekend z TVP 3 Lublin”. Program prezentuje widzom ciekawe i warte odwiedzenia miejsca na Lubelszczyźnie, a także pasje i zainteresowania mieszkających tam ludzi. 

W części oficjalnej festiwalu nastąpiła uroczysta ceremonia wręczenia medali i dyplomów przez obecnego w Bogucinie Wojewodę Lubelskiego - Przemysława Czarnka. Wojewoda Lubelski wręczając medal i dyplom jednemu z organizatorów wydarzenia – Stowarzyszeniu „Wspólnota Garbowska” podkreślił, że aby działać dla dobra wspólnego trzeba mieć ambicje i być aktywnym, bo rozwija to polskość i Polskę.

Wojewoda Lubelski uhonorował medalem również Chór i Orkiestrę Kameralną „Iubilaeum” pod dyr. Tomasza Orkiszewskiego z Lublina, za krzewienie kultury polskiej w kraju i poza jego granicami, integrowanie młodych ludzi uzdolnionych muzycznie wokół trwałych wartości i wspólnych pasji oraz za kształtowanie postaw patriotycznych i dumy narodowej.

Dyplomami Wojewody Lubelskiego odznaczone zostały lokalne stowarzyszenia za inicjatywy służących rozwojowi lokalnej społeczności, działalność kulturalną i społeczną oraz organizowanie i wspieranie akcji charytatywnych. Dyplom otrzymały również dzieci ze Szkoły Podstawowej w Bogucinie oraz chór z miejscowości Michów.

Obecność na Festiwalu przedstawicieli wszystkich najważniejszych instytucji rolniczych, m.in. LODR w Końskowoli, Lubelskiej Izby Rolniczej, Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa, Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa, Stacji Rolniczo-Chemicznej, Powiatowego Inspektoratu Weterynarii, Wojewódzkiego  Związku  Pszczelarzy w Lublinie oraz Spółdzielni Mleczarskiej z Michowa stanowiła doskonałą okazję do dyskusji na niełatwe tematy rolnicze. Doradcy LODR w Końskowoli przygotowali własne stoisko promocyjno-wystawowe. Rolniczy charakter imprezy oraz obecność wielu rolników sprawiła, że stoisko cieszyło się dużym zainteresowaniem. Najwięcej pytań skierowanych do doradców LODR dotyczyło dotacji do inwestycji, technologii produkcji oraz ekologii. Dużą popularnością cieszyło się wydawnictwo „Lubelskie Aktualności Rolnicze” oraz gadżety dla dzieci.

Po posiłku przyszedł czas relaksu i zabawy. Oprócz smakowitego jadła organizatorzy zadbali także o bogatą oprawę artystyczną. Od godzin popołudniowych biesiadnikom degustującym przysmaki czas umilały występy artystyczne i koncerty. Uczestnicy festiwalu chętnie włączali się do wspólnej zabawy. Nie zabrakło atrakcji dla najmłodszych. Strefa dziecka to także sukces tego festynu, ponieważ bez wydawania pieniędzy przez rodziców dzieci znakomicie mogły się pobawić aż do wieczora.

Wydarzenie miało również wymiar charytatywny oraz integracyjny. Wielu chętnych zgłosiło się, by oddać krew dla potrzebujących w punkcie mobilnego poboru krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa tuż przy wejściu na stadion w Bogucinie. Nie zapomniano o wielbicielach futbolu. W strefie kibica uczestnicy festiwalu obejrzeli na telebimie transmisję meczu finałowego Mistrzostw Świata w Piłce Nożnej 2018 - Francja – Chorwacja.

Zarówno organizatorzy, jak i jego uczestnicy zgodnie uznali, że „Festiwal Wieprzowiny, Mleka i Miodu” zakończył się sukcesem. Pozostały miłe wspomnienia, mnóstwo wrażeń i radosnych przeżyć.

Wydarzenie objęte zostało patronatem honorowym przez Wojewodę Lubelskiego - Przemysława Czarnka.

 

Link do audycji telewizyjnej, gdzie można obejrzeć materiał z wydarzeń podczas festiwalu:

https://lublin.tvp.pl/38079871/15-lipca-2018-g-11

Agata Kamińska