Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli wspólnie z firmą LIC i Panem Pawłem Węgelewskim (firma RWB – Rotacyjny Wypas Bydła) zorganizowali seminarium wyjazdowe w Wielkiej Brytanii dla rolników, doradców i przedstawicieli mleczarni (Spółdzielnia Mleczarska Ryki).  Spotkanie odbyło się w gospodarstwie Lydney Park Estate w zachodniej części Anglii – hrabstwo Gloucestershire.

Farma na 980 krów zajmuje się produkcją mleka tylko w oparciu o pastwiska i pasze pozyskiwane z użytków zielonych (sianokiszonka). Niewiele stosuje się tu dodatków. Hodowane bydło to nie typowe ciężkie HF-y, a lżejsze ich krzyżówki często z innymi rasami np. Jersey . Rolnicy i doradcy mieli okazję zapoznać się z metodami stosowanym przez Brytyjczyków, sposobem zarządzania gospodarstwem, wysłuchali też wykładów nt. ekonomiki produkcji, genetyce zwierząt a także w sposób praktyczny zastosowanie niektórych innowacyjnych urządzeń i programów komputerowych pomocnych w zarządzaniu gospodarstwem.

Spotkanie wynikło ze współpracy zaprzyjaźnionych pasjonatów produkcji pastwiskowej. Ten kierunek produkcji cieszy się ostatnio dużym zainteresowaniem w innych krajach Europy Zachodniej. Niektóre państwa członkowskie i firmy zauważając zainteresowanie klientów mlekiem i produktami z pastwisk, coraz częściej dopłacają do takiej produkcji. Nowe podejście do zarządzania i pozyskiwania mleka wzbudziło duże zainteresowanie zarówno wśród rolników jak i doradców. Wiele pytaliśmy próbując konfrontować uzyskaną wiedzę z ustalonym u nas metodami i sposobami zarządzania. Farmę w Lydney odwiedziliśmy w lipcu 2018 roku.

Niektóre z głównych tematów poruszonych podczas spotkania to min:

1) Ekonomiczne aspekty w produkcji masy mlecznej - alternatywa dla gospodarstw i szansa dla zakładów przetwórstwa mleczarskiego. Wykładowcą był Sean Chubb - konsultant LiC z Nowej Zelandii.

2) Zarządzanie wielohektarowym areałem pastwiskowym. Wykładowcy: Keith Davies, Gavin Green -menadżerowie zwiedzanego gospodarstwa - Lydney Park Estate.

3) Zwiększeni pobranie suchej masy i genetyka stada - fundamentem dochodowego gospodarstwa. Wykładowcami byli znani w Wielkiej Brytanii konsultanci - Piers Badnell i  Jenny Eno.

Więcej informacji nt. produkcji mleka z pastwisk znajdziecie Państwo we wrześniowym wydaniu Lubelskich Aktualności Rolniczych.

Dariusz Krzywiec