W dniach 22-27.08.2022 roku mieliśmy zaszczyt gościć grupę rolników z Łotwy i doradców rolniczych reprezentujących Łotewski Ośrodek Doradztwa Rolniczego. Naszych gości powitał Zastępca Dyrektora – Pan Waldemar Banach objaśniając zasady funkcjonowania i organizacji polskiego doradztwa rolniczego. Zwiedzanie województwa lubelskiego zapoczątkowała m. in. wizyta w Sadzie Doświadczalnym LODR w Końskowoli, gdzie nasi goście mogli zobaczyć m. in. pracę kombajnu do zbioru jabłek i zapoznać się z maszynami do zbioru owoców i pielęgnacji upraw sadowniczych.

Na liście miejsc do zwiedzania była również Szkółka Majewscy znajdująca się w Witowicach nieopodal Końskowoli, zajmująca się głównie uprawą wrzosów i roślin kwaśnolubnych, Znajduje się tam też wiele ogrodów pokazowych w różnorodnej aranżacji. W planie wycieczki nie zabrakło także odwiedzin słynnego Nałęczowa, gdzie goście z Łotwy zaczerpnęli wiedzy na temat historii tego miasta i dorobku architektonicznego.

Jednym z ważnych punktów wycieczki była wizyta w Wólce Zdunkówce, a dokładnie w gospodarstwie Państwa Tupikowskich, które zajmuje się głównie produkcją roślinną. To interesujące gospodarstwo wyróżnia się  m. in prowadzeniem uprawy strip-till oraz wdrażaniem rozwiązań rolnictwa precyzyjnego. Wyposażone jest w nowoczesny park maszynowy, wykorzystuje OZE i prowadzi alternatywną działalność pozarolniczą w zakresie usług komunalnych. W gospodarstwie Tupikowskich zorganizowano m.in. pokaz siewu agregatem do siewu pasowego. Oprócz tego goście z Łotwy odwiedzili gospodarstwo Państwa Bichtów z Janopola w powiecie ryckim specjalizujące się w produkcji mleka, a dzięki uprzejmości Spółdzielni Mleczarskiej w Rykach mogli skosztować produkowanych przez mleczarnię serów. Rolnicy i doradcy spotkali się z Kołem Gospodyń Wiejskich z Woli Czołnowskiej, gdzie zaprezentowano dania regionalne, towarzyszyło temu wspólne śpiewanie polskich i łotewskich pieśni regionalnych przy akompaniamencie miejscowych solistów i zespołu muzycznego.

Prezentując Lubelszczyznę nie mogło zabraknąć gospodarstw ekologicznych. Nasi goście  odwiedzili gospodarstwo Państwa Fiutków pod nazwą „U Pana Sowa” w Brzostówce w powiecie lubartowskim. Tam gospodarze pokazali swoje plantacje maliny, truskawki, warzyw uprawianych również pod osłonami metodami ekologicznymi. W miejscowości Zienki, wizytowaliśmy firmę Agronom Berries, w której uprawiane są m. in. maliny oraz truskawki pod osłonami a także produkuje się sadzonki borówki. W Wandalinie [powiat opolski] spotkaliśmy się w nowoczesnym gospodarstwie sadowniczym Państwa Turczynów – (uprawa gruszek, borówki amerykańskiej i czereśni pod osłonami) i w gospodarstwie Państwa Suchowolaków produkujących maliny. W Wylągach pod Kazimierzem Dolnym zwiedziliśmy Stadninę Koni Państwa Duniów, którzy jednocześnie prowadzą  gospodarstwo agroturystyczne.

Na zakończenie pobytu zaprezentowana została plantacja winorośli i winnica w Lesie Stockim pod Końskowolą, gdzie goście z Łotwy degustowali produkowane tam wina, pieczywo, przystawki i sery od lokalnych producentów serów.

W trakcie pobytu dzieliliśmy się wieloma informacjami o regionie, o jego historii m.in. poprzez zwiedzanie historycznych miast, w tym Lublina, Kazimierza Dolnego oraz mniejszych miejscowości. Prezentowaliśmy również współczesny dorobek Lubelszczyzny, a w szczególności obszarów wiejskich i przemysłu tej części regionu.

Bardzo dziękujemy wszystkim gospodarstwom, organizacjom i firmom za życzliwe i serdeczne przyjęcie, co zostało zauważone przez naszych gości z Łotwy.

Czereśnie  pod osłonami gospodarstwo w  Wandalinie

Goście z Łotwy na pokazie siewu w gospodarstwie Tupikowskich

Grupa  z Łotwy w gospodarstwie Państwa Turczynów

Las Stocki - degustacja win

Pielnik pomocny w uprawie ekologicznej- gospodarstwo w Brzostówce

Plantacja malin - gospodarstwo ekologiczne- gospodarstwo w Brzostówce

Plantacja truskawek- gospodarstwo ekologiczne- gospodarstwo w Brzostówce

Pokaz siewu w gospodarstwie Tupikowskich

Szkółka Majescy- Witowice

Szkółka Majewscy- aranżacja ogrodu

Uprawa malin pod osłonami- gospodarstwo sadownicze AGRONOM BERRIES

Wizyta w gospodarstwie ekologicznym - u Pana Sowa

Wizyta w gospodarstwie Tupikowskich

Wizyta w szkółce Majewscy

Mapa - Z Łotwy do Polski

 Dariusz Krzywiec, Ewa Deska