W piękny, słoneczny, ciepły dzień 13 października bieżącego roku odbył się na Placu Wystawowym Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli przy ulicy Pożowskiej VIII Jesienny Kiermasz Materiału Szkółkarskiego Owocowego i Ozdobnego. Jest to impreza cykliczna organizowana zawsze w drugą niedzielę października. W tym roku miała miejsce kolejna, już VIII edycja tej plenerowej imprezy. Kiermasz uroczyście otworzył i powitał zaproszonych gości z- ca dyrektora Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli Waldemar Banach. Prowadzącym imprezę był znany i ceniony w branży ogrodniczej redaktor i dziennikarz Witold Czuksanow.

W ramach Kiermaszu przeprowadzono Konkursy wiedzy sadowniczo – szkółkarskiej dedykowane dla amatorów – działkowców i profesjonalistów – szkółkarzy. Zwycięzcy konkursów w tych dwóch kategoriach otrzymali nagrody w postaci narzędzi ogrodniczych ufundowane przez Centrum Zaopatrzenia Ogrodniczego „Szkółkarz” w Pożogu i firmę Fiskars. Niesłabnącym zainteresowaniem cieszyły się konkursy sprawnościowe o tematyce ogrodniczej dla dorosłych i dzieci. Zwycięzcy w poszczególnych pięciu kategoriach otrzymali nagrody ufundowane przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli, Polski Związek Działkowców w Lublinie, Gospodarstwo Szkółkarskie Tomasz Tusiński, firmę Agrimpex i firmę Fiskars. Nagrody wręczał z- ca dyrektora LODR w Końskowoli Waldemar Banach. Fachowych porad z branży ogrodniczej i szkółkarstwa w na stoisku firmowym LODR udzielali specjaliści LODR  w Końskowoli i PZD w Lublinie.

Licznie, często rodzinnie odwiedzający stoiska mogli zakupić materiał szkółkarski w szerokiej palecie gatunkowo – odmianowej oferowany przez szkółkarzy i producentów ogrodników. Rośliną sztandarową tegorocznego Kiermaszu był Rokitnik pospolity.

Nie brakowało również chętnych do zakupu owoców i orzechów oferowanych przez pracowników Sadu Doświadczalno – Wdrożeniowego LODR w Końskowoli i miodu z Pasieki Hodowlanej LODR w Pożogu. Sprzyjająca aura oraz ciekawa oferta merytoryczna i handlowa zachęciły do odwiedzenia w tym dniu VIII Jesiennego Kiermaszu w LODR Końskowola wielu mieszkańców województwa lubelskiego, a nawet gości z województw ościennych.

Zdzisław Partyka