Najważniejszych informacji dotyczących mechanizmu podzielonej płatności (MPP, ang. split payment) rolnicy i doradcy dowiedzieli się podczas konferencji, która miała miejsce w dniu 21 listopada 2018 r. w LODR w Końskowoli. Inicjatorami spotkania byli specjaliści z Działu Ekonomiki i Zarządzania Gospodarstwem Rolnym. Referat dotyczący mechanizmu podzielonej płatności wygłosił Pan Michał Lesicki - Kierownik Działu Obsługi Bezpośredniej Urzędu Skarbowego w Puławach.

Jak wiemy - mechanizm podzielonej płatności to pojęcie nowe. Jego stosowanie jest dobrowolne. Polega na dokonywaniu płatności za wystawione faktury w sposób jakby 2-kanałowy, czyli oddzielnie płacimy kwoty netto, oddzielnie kwoty VAT. Korzyścią dla rolników chcących skorzystać z mechanizmu podzielonej płatności jest możliwość wystąpienia o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad podatkiem należnym w terminie 25 dni, ale na rachunek VAT (nie na rachunek rozliczeniowy). Kontrahent we własnym zakresie decyduje, które faktury i w jakiej wysokości chce uregulować z wykorzystaniem mechanizmu podzielonej płatności. Dużą zaletą jest to, że naczelnik urzędu skarbowego nie ma żadnych możliwości dokonania przedłużenia terminu zwrotu powyżej 25 dni.

Jednym z głównych powodów wprowadzenia MPP jest uszczelnienie systemu VAT. Podatnicy wykorzystujący split payment mogą w prosty sposób zabezpieczyć się przed nieświadomym udziałem w nieuczciwych praktykach innych przedsiębiorców, tzw. karuzeli podatkowej. Mechanizm podzielonej płatności wskazuje jednoznacznie na zachowanie należytej staranności. Oznacza to, że w stosunku do podatników korzystających z mechanizmu podzielonej płatności nie będą miały zastosowanie przepisy o odpowiedzialności solidarnej.

Należy podkreślić, że zarówno sam rachunek VAT, jak i środki na nim zgromadzone cały czas należą do podatnika. Organy podatkowe nie mogą dysponować środkami zgromadzonymi na rachunkach VAT, sprawują jednak nadzór nad ich uwolnieniem.

Wysoki poziom merytoryczny wykładu sprawił, że rolnicy i doradcy uzyskali wiele interesujących informacji dotyczących aktualnych przepisów w podatku od towarów i usług oraz konkretnych praktycznych wskazówek. Pozwoli to na pewniejsze i sprawniejsze poruszanie się w świecie przepisów podatkowych.

Agata Kamińska