W ramach kampanii edukacyjnej Fundacja na rzecz Rozwoju Polskiego Rolnictwa (FDPA) zorganizowała w dniu 7 listopada br. konferencję pt. „Ograniczenie zanieczyszczenia azotem pochodzenia rolniczego metodą poprawy jakości wód". Uczestniczyli w niej przedstawiciele ministerstw, nauki, doradztwa, ARiMR, ochrony środowiska, a także rolnicy. Wykładom towarzyszyły panele dyskusyjne, podczas których uświadomiono nam, że mimo szerokich konsultacji społecznych, artykułów i informacji w mediach, większość rolników nie jest świadoma obowiązków jakie zostały na nich nałożone.

Niewiedza jednak nie zwalnia z obowiązku postępowania zgodnie z wymogami.

W związku z wejściem w życie nowej ustawy - Prawo wodne, na obszarze całego kraju obowiązuje od 27 lipca 2018 r. jeden „Program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu” (Dz. U. poz. 1339). Zobowiązuje on wszystkich rolników, którzy prowadzą produkcję rolną, w tym działy specjalne produkcji rolnej, oraz działalność, w ramach której są przechowywane odchody zwierzęce lub stosowane nawozy zawierające azot, do gospodarowania zgodnie z określonymi w nim wymogami.

Już teraz (od 27 lipca 2018r.)  rolnicy którzy gospodarują na powierzchni większej lub równej 10 ha użytków rolnych lub utrzymują zwierzęta gospodarskie w liczbie większej lub równej 10 DJP, według stanu średniorocznego, muszą prowadzić dodatkową dokumentację.

  1. Ewidencja zabiegów agrotechnicznych związanych z nawożeniem azotem zawierającej informacje o:
    • dacie zastosowania nawozu,
    • rodzaju uprawy i powierzchni uprawy, na której został zastosowany nawóz,
    • rodzaju zastosowanego nawozu,
    • zastosowanej dawce nawozu,
    • terminie przyorania nawozu naturalnego, w przypadku zastosowania tego nawozu na terenie o dużym nachyleniu.
  1. Obliczenia maksymalnych dawek azotu.

Natomiast rolnicy, którzy:

- posiadają gospodarstwo o powierzchni powyżej 100 ha użytków rolnych;

- uprawiają uprawy intensywne (określone w załączniku zboża, okopowe i warzywa), na gruntach ornych na powierzchni powyżej 50 ha;

- utrzymują obsadę większą niż 60 DJP wg stanu średniorocznego (chyba, że nie zagospodarowuje nawozów u siebie);

zobowiązani są do posiadania planu nawożenia azotem (od 1 stycznia 2019r.).

W związku z wejściem ww. programu nastąpiły zmiany w normach dobrej kultury rolnej oraz wymogach wzajemnej zgodności obowiązujące od 2018 r. Szczegółowe informacje ARiMR zamieściła na stronie http://www.arimr.gov.pl/kontrole-beneficjentow.html

Nowością jest także to, że inspektorzy ochrony środowiska mają także prawo kontrolować rolników w całym kraju, to skutek nowego Prawa wodnego. Do tej pory takie kontrole miały miejsce tylko w dużych gospodarstwa posiadających pozwolenie zintegrowane. Inspekcja ma obowiązek powiadomienia rolnika na 7 dni przed planowaną wizytą.

Co trzeba zrobić w gospodarstwie:

  1. Określić powierzchnię wszystkich użytków rolnych, sporządzić obrót stada, przeliczyć DJP/ha.
  2. Określić powierzchnię i pojemności budowli do przechowywania nawozów naturalnych (mimo okresów przejściowych, obecnie musimy mieć możliwości gromadzenia nawozów naturalnych przez 4 miesiące).
  3. Jeżeli przechowujemy obornik na pryzmie (do 6 miesięcy), nanieść lokalizację na mapie lub szkicu działki.
  4. Uzupełnić ewidencję zabiegów agrotechnicznych związanych z nawożeniem azotem.
  5. Obliczyć maksymalne dawki azotu (jeżeli nie mamy obowiązku sporządzania planu nawożenia azotem).
  6. W gospodarstwach dużych corocznie sporządzać plan nawożenia azotem.

G.Różycka