W niedzielę 9 września br. Gmina Trawniki była gospodarzem dożynek powiatu świdnickiego. Obchody Święta Plonów  rozpoczęła uroczysta msza św. podczas której nawiązując do 100 - rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przytoczono obraz „rolnika – chłopa chwytającego za kosę, a wcześniej za sierp, aby zebrać plon i tego samego stającego z tym samym narzędziem w obronie swojej Ojczyzny”. Wskazano również na ścisłe powiązanie obchodów święta dożynkowego w trzech kontekstach: religijnym, kulturowym i świeckim oraz na wielki szacunek do chleba jaki mają rolnicy.

Po uroczystościach w kościele korowód dożynkowy przeszedł na plac przy Gminnym Ośrodku Kultury gdzie odbyła się część obrzędowa tradycyjnie zapoczątkowana poprzez przekazanie chleba przez Starostów Dożynkowych Panią Jolantę Mazurek z m. Oleśniki oraz Pana Tomasza Mazurka z m. Struża Kolonia na ręce gospodarzy, którzy podzielili się nim ze wszystkimi przybyłymi gośćmi.

Tradycyjnie uroczystościom dożynkowym towarzyszyła wystawa wieńców dożynkowych. Wręczono również nagrody dla wyróżnionych rolników z terenu powiatu.

Święto Plonów zaszczycili swoją obecnością znamienici goście, wśród nich szczególne słowa do rolników skierował wiceminister inwestycji i rozwoju Artur Soboń, który podziękował rolnikom za ich trud i ciężką pracę.

Kierownik PZDR – Piaski pani Ewa Szałachwiej odczytała list dyrektora LODR w Końskowoli Sławomira Plisa skierowany do rolników.

Jak co roku Powiatowy Zespół Doradztwa Rolniczego w Piaskach przygotował stoisko promocyjno – informacyjne.  Wystrój naszego stoiska stanowiły płody rolne, warzywa, owoce, kłosy
i ziarna zbóż, chmiel, zioła, kwiaty, orzechy itp. przekazane nam specjalnie przez rolników  
z terenu powiatu świdnickiego na okoliczność dożynek. Obchodzona w tym roku rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości została przez nas zaakcentowana poprzez przygotowanie bukietów z biało – czerwonych mieczyków. Prezentowaliśmy również płody rolne z sadu wdrożeniowo – doświadczalnego w Końskowoli. Stoisko zapraszało zarówno zapachem ziół, kwiatów, owoców i warzyw jak i wyglądem. Bardzo wielu uczestników uroczystości dożynkowych skorzystało z tego zaproszenia. Dożynkowi goście kierowali wiele słów uznania dla wkładu pracy jaki włożyliśmy w przygotowanie prezentacji LODR. Niejednokrotnie usłyszeliśmy słowa „najpiękniejsze stoisko na imprezie”. Ponadto służyliśmy profesjonalną poradą, promowaliśmy Lubelskie Aktualności Rolnicze, zaś wystawa prezentowana na stoisku stanowiła tło do wielu zdjęć.

Obecny z nami Marek Siuciak  - pracownik PZDR Parczew, promował Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich.

Święto Dożynek to moment, aby podziękować i z uznaniem spojrzeć na pracę rolnika. Dynamiczny rozwój, nowoczesne maszyny i technologie przyczyniają się do tego, aby praca na roli była łatwiejsza, szybsza, lecz czas dożynek to taki moment zastanowienia, że nie wszystko od człowieka zależy… W tym roku doświadczyła nas susza. Dlatego z wdzięcznością patrzymy na trud każdego człowieka, który decyduje się na pracę w rolnictwie po to aby nam wszystkim nie zabrakło chleba i innych darów Matki Ziemi.

Monika Świetlicka PZDR Piaski