Corocznie w Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego w Końskowoli odbywa się spotkanie producentów orzechów laskowych i włoskich oraz sadzonek leszczyny, które jest organizowane przez Zrzeszenie Producentów Orzechów i Sadzonek Leszczyny.W tym roku wydarzenie odbyło się 15 kwietnia i uczestniczyło w nim 80 osób.Przewodnim tematem szkolenia było pytanie JAKIE ORZECHY SADZIĆ? oraz POKAZ MECHANICZNEGO CIĘCIA LESZCZYNY, który odbył się w na plantacji leszczyny LODR w Końskowoli.

Sesję wykładową rozpoczął Pan Jerzy Machałek, Prezes Zrzeszenie Producentów Orzechów i Sadzonek Leszczyny. Omówił aktualną sytuację na plantacjach po mrozach podczas tegorocznego kwitnienia leszczyny.

Pani prof. dr hab. Magdalena Gartner ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie przedstawiła charakterystykę podstawowych odmian leszczyny uprawianych w Polsce. Jak  również problem występujących w leszczynie szkodników sposoby ich zwalczania w kontekście ich dużej inwazyjności w przypadkach sąsiedztwa z plantacjami nie chronionymi.

Uprawa leszczyny na wczesny zbiór, to temat zaprezentowany przez dr inż. Bogumiła Makuszewskiego z Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie. Prelegent omówił wartości zdrowotne i odżywcze orzechów laskowych i włoskich. Doświadczenia ścisłe prowadzone przez UMW w Olsztynie wykazały, że kierunek zbioru na zielono, w okrywach zielonych, może być uznany za słuszny, gdyż zebrane świeże orzechy z okrywami zawierają znacznie więcej składników mineralnych i kwasów tłuszczowych w porównaniu z orzechami zbieranymi tradycyjnie. Podwyższona jest tym samym wartość odżywcza i zdrowotna orzechów. Ponadto zbiór na zielono jest działaniem komercyjnym, odpowiadającym na potrzeby konsumentów oczekujących na pierwsze świeże orzechy.

Pan Tomasz Kaczorowski z ProjektOrzech.pl radził, jak posadzić nowoczesny i dochodowy sad orzechów włoskich. Wykładowca wiele czasu poświęcił jakości produkowanych orzechów, ich przechowywaniu  w trudnej mokrej jesieni minionego roku co  przełożyło się na trudności eksportowe polskich orzechów generując obniżkę cen sprzedaży.

Pan Tomasz Harciarek z firmy Polskie Aminokwasy  zaprezentował ofertę swoich produktów i wyniki produkcyjne ich stosowania.

Praktyczny pokaz cięcia leszczyny z prezentacją dwóch sposobów cięcia: ręcznym i mechanicznym – maszyną do konturowego cięcia drzew Ostraticky PNP 253,odbył się na plantacji leszczyny LODR w Końskowoli.

 Prowadzący  mgr inż. Marian Ścibior z LODR w Końskowoli podkreślił, iż oba sposoby cięcia są głównym czynnikiem plonotwórczym, służą bowiem tworzeniu przestrzeni owoconośnej. Wieloletnia obserwacją różnicowania się pąków kwiatostanowych żeńskich i męskich dowiodły, że drzewo leszczyny, choć znacznych rozmiarów (często o grubych konarach i gałęziach) owocuje tylko i wyłącznie na najmłodszych ich częściach tj. pędach jednorocznych. Wszelkie działania zwiększające ich liczbę są działaniami słusznymi poprawiającymi w  konsekwencji plony.

Wydajność mechanicznego cięcia w porównaniu do pracy ręcznej i sprawność pracy maszyny wzbudziła bardzo duże zainteresowanie uczestników, szczególnie tych posiadających kilkudziesięciohektarowe nasadzenia. Efekt tworzenia ściany owoconośnej, doskonale doświetlonej, po wykonaniu zabiegu spodobał się uczestnikom. Zebrani uznali konieczność kontynuowania tego innowacyjnego rozwiązania w tworzeniu nowej technologii uprawy leszczyny.

Marian Ścibior