Nieubłaganie zbliża się czas prac sezonowych w polu, dlatego warto zwrócić uwagę na zmiany, które dotyczą pracowników zatrudnianych do pomocy przy zbiorach. Dnia 13 kwietnia 2018 roku Sejm RP przyjął ustawę dotyczącą pomocy przy zbiorach. W ramach tej umowy rolnicy będą podpisywali umowy z pracownikami sezonowymi. Rozwiązanie takie zostało wprowadzone na potrzeby rolników, którzy z takiej pomocy korzystają przy zbiorach owoców lub warzyw. Umowa ta będzie umową cywilnoprawną zawieraną przez rolnika, który prowadzi gospodarstwo rolne z osobą która będzie pomagała przy zbiorach.

Dzięki umowie pracownik sezonowy będzie miał dostęp do ochrony zdrowia oraz ubezpieczenia wypadkowego, przy niewielkim obciążeniu administracyjno-fiskalnym rolnika. Umowa o pomocy przy zbiorach stosowna będzie do czynności:

  • - zbierania chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich;
  • - usuwania zbędnych części roślin;
  • - klasyfikowanie lub sortowanie zerwanych lub zebranych: chmielu, owoców, warzyw, tytoniu, ziół i roślin zielarskich lub wykonywanie innych czynności mających na celu przygotowanie zbiorów do transportu, przechowywania lub sprzedaży;
  • - wykonywanie innych czynności związanych z pielęgnowaniem i poprawą jakości plonów.

Umowa  zawierana z pracownikiem sezonowym będzie zawierana na określony okres, który nie może być dłuższy niż 180 dni w ciągu roku kalendarzowego. Natomiast do obowiązku rolnika będzie należało zgłaszanie pomocników do ubezpieczenia w ciągu 7 dni od rozpoczęcia świadczenia pracy przez pomocnika. Rolnicy powinni pamiętać, że to oni będą za pracownika sezonowego opłacali składki: zdrowotną i na ubezpieczenie wypadkowe, chorobową oraz macierzyńskie. Za dany miesiąc składka powinna zostać zapłacona do 15 dnia następnego miesiąca. Dzięki temu pomocnik uzyska prawo do jednorazowego odszkodowania w sytuacji kiedy zdarzy się wypadek w gospodarstwie rolnym w związku z wykonywaniem przez niego prac określonych w umowie o pomocy przy zbiorach, a także dostęp do ochrony zdrowia. Wysokość składki na ubezpieczenie zdrowotne jaką rolnik będzie opłacał za pracownika sezonowego wyniesie tyle ile przewiduje stawka za domowników rolników prowadzących działalność wyłącznie w zakresie działów specjalnych produkcji rolnej. Jednakże pracownik sezonowy, który w ustawie zwany jest ,,pomocnikiem rolnika” musi pamiętać, że będzie musiał rozliczyć się z podatku od osiągniętych dochodów w kraju którego jest obywatelem. Do tej pory  w sytuacjach, które wymagały pomocy przy zbiorach stosowane były umowy o dzieło, które nie zabezpieczały pracowników sezonowych. Dlatego nowa umowa ,,pomoc przy zbiorach” powinna być zawierana, gdyż w niewielkim stopniu obciąża finansowo rolnika, a pracownikowi sezonowemu gwarantuje ubezpieczenie.