Od 25 października do 24 listopada 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o przyznanie pomocy na operację typu „Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych”.

Zgodnie z wymaganiami określonymi w „Programie działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobiegania dalszemu zanieczyszczaniu” podmioty prowadzące chów lub hodowlę zwierząt gospodarskich w liczbie równej lub mniejszej niż 210 DJP zobowiązane są do dostosowania powierzchni lub pojemności posiadanych miejsc do przechowywania nawozów naturalnych do 31 grudnia 2024 r. Zbiorniki do przechowywania nawozów naturalnych płynnych oraz płyt do gromadzenia i przechowywania nawozów naturalnych stałych muszą mieć pojemność lub powierzchnię zapewniającą przechowywanie nawozów naturalnych płynnych przez co najmniej 6 miesięcy lub gromadzenie i przechowywanie nawozów naturalnych stałych przez okres nie krótszy niż 5 miesięcy. Gospodarstwa posiadające więcej niż 210 DJP powinny dostosować powierzchnie płyt i zbiorników do końca 2021 roku.

Dofinansować można koszty: budowy, przebudowy lub zakupu zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych, płyt do gromadzenia nawozów naturalnych stałych, zbiorników lub płyt do przechowywania kiszonek, zakupu maszyn do aplikacji oraz aplikatorów nawozów naturalnych płynnych, zakupu instalacji technicznej lub wyposażenia zbiorników do przechowywania nawozów naturalnych płynnych.

Pomoc przyznawana jest w wysokości 60% (w przypadku „młodych rolników”) lub 50% kosztów, do wysokości 150 tysiąca złotych na jednego beneficjenta i jedno gospodarstwo. Refundowana jest część kosztów kwalifikowanych lub standardowych stawek jednostkowych (w przypadku budowy zbiorników do przechowywania). Warunkiem jest nabycie rzeczy nowych. Refundacja dotyczy kosztów netto, nie obejmuje podatku od towarów i usług.

Złożone wnioski podlegają ocenie punktowej. Pod uwagę brane są: liczba zwierząt, udział kosztów inwestycji objętych operacją, polegających na dostosowaniu gospodarstwa do tzw. programu azotanowego oraz to czy podmiot ubiegał się wcześniej o pomoc w ramach tego typu operacji („Inwestycje mające na celu ochronę wód przed zanieczyszczeniem azotanami  pochodzącymi ze źródeł rolniczych” lub „Inwestycje w gospodarstwach położonych na  obszarach OSN”). Agencja nie przyznaje pomocy, jeżeli przyznano mniej niż 1 punkt na podstawie kryteriów wyboru. Kolejność przysługiwania pomocy opublikowana zostanie w terminie 50 dni od dnia zakończenia naboru wniosków. Wykonanie prac powinno nastąpić w ciągu 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy o przyznanie pomocy, ostatecznie do 30 czerwca 2025 r.

Więcej informacji i dokumenty aplikacyjne znajdują się na stronie Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Dominika Jałocha