Logo: Unii Europejskiej, SIR, KSOW, PROW 214-2020

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister
Rolnictwa i Rozwoju Wsi Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

W dniach 14-16.06.2023 roku Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zorganizował Wyjazd studyjny – dobre praktyki gospodarowania zasobami wodnymi. Działanie to zostało podjęte w ramach programu „Wsparcie dla tworzenia Lokalnych Partnerstw ds. Wody” ze środków pochodzących z Pomocy Technicznej PROW na lata 2014-2020.

W wyjeździe studyjnym udział wzięli przedstawiciele samorządów, spółek wodnych, lasów państwowych oraz doradcy LODR w Końskowoli.

W ramach wyjazdu pierwszego dnia zaplanowane zostało zwiedzanie urządzeń hydrotechnicznych szczegółowych (zastawki, przepusty na rowach melioracyjnych rolniczych i leśnych) na terenie województwa mazowieckiego - lokalizacja Grabów nad Pilicą oraz Solec. Prezentacji urządzeń dokonał prof. SGGW Ryszard Oleszczuk. Następnie grupa gościła w firmie Łukomet zajmującej się profesjonalnymi systemami nawodnień upraw polowych. Właściciel firmy Pan Krzysztof Łuszczyk omówił działanie poszczególnych systemów nawodnieniowych i zademonstrował działanie deszczowni szpulowej w praktyce. Kolejnym punktem programu była wizyta w oczyszczalni ścieków w gminie Solina, prezentacja zastosowanych technologii oraz omówienie procesu poprawiającego jakość oczyszczonych ścieków oraz możliwość wykorzystania osadu ściekowego. Prezentacji i omówienia procesów technologicznych dokonał wykonawca oczyszczalni Prezes Schwander Polska Stanisław Malinowski. Następnie grupa zwiedzała zaporę w Solinie, zapoznała się z historią zapory oraz pokazem wnętrza i wszystkich procesów w niej zachodzących. W ramach wyjazdu odbyło się również zwiedzanie zbiorników małej retencji wodnej na terenach Nadleśnictwa Ustrzyki Dolne (RDLP w Krośnie), w ramach których odbyła się terenowa krótka prelekcja potrzeb zatrzymywania wody na terenach leśnych. Ostatnim punktem programu było zwiedzanie wyremontowanych jazów (urządzeń hydrotechnicznych podstawowych) na terenie oddziaływania Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Rzeszowie. Przedstawiciel RZGW w Rzeszowie przedstawił zasadę działanie, potrzebę piętrzenia i korzyści dla przyległych terenów z poprawnie działających jazów. Uczestnicy wizytowali również w lokalnej firmie podczas której odbyła się degustacja produktów regionalnych. Pytania i dyskusje podczas kolejnych punktów wyjazdu pokazały, że temat dobrych praktyk gospodarowania zasobami wodami jest bardzo ważny, a możliwość zobaczenia najnowszych rozwiązań w terenie utwierdza w potrzebie ich zastosowania.

Karol Kłopot

1. Grupa wyjazdu studyjnego na obiekcje urządzeń hydrotechniki szczegółowej Grabów nad Pilicą.

2. Demonstracja zastawki na rowie melioracyjnym prof. Ryszard Oleszczyk SGGW w Warszawie (2)

3 Różne rozwiązania zastawek hydrotechnicznych na rowach melioracyjnych

4. Warsztaty terenowe na obiekcje Solec

5. Wizyta w firmie Łukomet, producenta systemów nawodnieniowych

6. Innowacyjne rozwiązanie, deszczownia szpulowa z panelem fotowoltaicznym.

7. Wizyta w oczyszczalni scieków w miejscowości Berezka gmina Solina

8. Prelekcja prowadzona przez prezesa firmy Schwander Polska Pana Stanisława Malinowskiego.

9. Prezentacja rozwiązań technologicznych zastosowanych w oczyszczalni ścieków w Berezce

10. Wizyta w Nadleśnictwie Ustrzyki Dolne

11. Prezentacja zbiorników retencyjnych na terenach leśnych.

12. Wizyta na terenie terenie Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie.

13. Odnowiony jaz posłuży do pietrzenia i wody w cieku i umożliwi nawodnienie sąsiednich gruntów.