PRONAR DUMA PODLASIA

Podlasie kojarzy nam się głównie z piękną przyrodą i produkcją mleka a nie z przemysłem i technologiami. Jest to oczywiście częściowo prawdziwe skojarzenie. W rzeczywistości oprócz walorów przyrodniczych powstały tu znane w całej Polsce przedsiębiorstwa oparte na nowoczesnych technologiach, innowacjach i dużej produkcji dla sektora agro. Takim podmiotem jest z pewnością firma PRONAR, która na Podlasiu wybudowała kilka nowoczesnych obiektów produkcyjnych - jest to 7 fabryk i centrum badawcze, w których zatrudnionych jest ponad 2000 osób.

AMERYKAŃSKI SEN

Warto wspomnieć, że początek tej znanej marki nie był związany z produkcją maszyn. Biznes głównego udziałowcy rozpoczął się od handlu. Później pojawiła się montownia ciągników i wreszcie nowoczesna firma z paletą setek własnych produktów, w dodatku opracowanych przez inżynierów firmy. To przykład spełnienia przysłowiowego „amerykańskiego snu” - ale tym razem w Polsce.

Na zaproszenie PRONAR-u w wyjeździe przygotowanym przez LODR w Końskowoli  uczestniczyli rolnicy, przedstawiciele firm komunalnych oraz doradcy z terenu województwa lubelskiego . Zwiedziliśmy 3 zakłady produkcyjne zlokalizowane w Narwi i Siemiatyczach oraz Centrum Badawczo-Rozwojowe, gdzie tworzone i badane są nowe rozwiązania stosowane w maszynach i urządzeniach. Stworzona 30 lat temu firma była znana jako producent ciągników rolniczych sprzedawanych  pod nazwą PRONAR i MTZ. Obecnie jednak firma jest liderem w produkcji i sprzedaży felg stalowych,  przyczep i maszyn do zbioru i konserwacji pasz. Rozwijane są nowe kierunki produkcyjne m.in.  powstały nowe segmenty produkcji  maszyn służących recyklingowi i gospodarce komunalnej. Tworzone są całkowicie nowe rozwiązania i modele maszyn, a nawet linie produkcyjne własnego autorstwa służące do ich produkcji.

BOGATA OFERTA

W ostatnich latach Pronar kojarzony i znany jest w Polsce przede wszystkim z produkcji przyczep. W tym zakresie jest wiele modeli i nowoczesnych rozwiązań. Można powiedzieć, że na rynku krajowym jest liderem. Gama przyczep Pronaru to około 120 modeli o różnej ładowności, przeznaczeniu i dodatkowym wyposażeniu. Są wśród tego grona przyczepy do transportu bel, samochodów, zwierząt, biomasy , przyczepy przeładowcze, leśne i rozrzutniki, wozy asenizacyjne i paszowe. Rozrzutnik obornika Pronar-u pomyślany jest jako maszyna uniwersalna - może być wykorzystywany  dodatkowo do rozrzucania innych nawozów, np. torfu, osadów ściekowych i wapna.  Maszyny produkowane przez firmę adresowane są do gospodarstw o różnej  wielkości, zarówno mniejszych jak i wielkich. Produkowane są  tu kosiarki, przetrząsacze pokosów, zgrabiarki, prasy belujące i owijarki do bel.

NOWY ASORTYMENT

PRONAR konstruuje i wytwarza również maszyny dla potrzeb recyklingu, segregacji materiałów co ma szczególne znaczenie w dobie tendencji do tworzenia gospodarki w obiegu zamkniętym, która polega m.in. na minimalizacji zużycia surowców i produkcji odpadów - co przyczynia się do ograniczenia emisji  zanieczyszczeń do środowiska i zmniejsza straty energii. W zakładzie w Siemiatyczach produkowane są przesiewacze bębnowe, rozdrabniacze, stacjonarne linie do przetwarzania odpadów. Szeroka grupa  maszyn i urządzeń stanowią produkty adresowane dla przedsiębiorstw komunalnych. Są to m.in. głowice specjalistyczne  do utrzymywania poboczy dróg, pielęgnacji zieleni i sadów. W Pronarze produkują także piaskarko-solarki i pługi do odśnieżania.

TECHNOLOGIE I ZARZĄDZANIE

Do obróbki materiałów wykorzystuje się tu nowe technologie i najnowocześniejsze  maszyny - CNC, lasery, piły wodne umożliwiające odpowiednie cięcie plazmowe, laserowe, wodne.  Podkreślić trzeba również, że zarządzanie tak skomplikowanym podmiotem wymaga szeregu działań i zastosowania nowoczesnych metod, które są w stanie zapewnić ciągłość produkcji, sprzedaży i zamówień. Części do maszyn wytwarzane są bądź na miejscu w fabrykach lub też produkowane są przez innych polskich podwykonawców. Do budowy wielu elementów sprowadzana jest stal z polskich i amerykańskich hut o specjalnych właściwościach dedykowana tylko dla Pronaru.

Wszyscy uczestnicy wyjazdu bardzo wysoko ocenili dorobek firmy i jej otwartość. Jej osiągnięcia są imponujące i warto to zobaczyć będąc na miejscu.  Niemal codziennie w okresie zimowym wizytują przedsiębiorstwo zainteresowani kupcy, rolnicy z kraju i zagranicy. Równolegle z naszą grupą odbywała się wizyta rolników z Izraela. Ciekawostką jest posiadanie przez PRONAR własnego lotniska i floty 3 samolotów, które służą w ważnych wyjazdach i misjach handlowych. Firma uzyskuje szereg nagród i wyróżnień na targach i w konkursach i w prestiżowych rankingu np.  „Perły Polskiej Gospodarki”. W 2018 roku Pronar otworzył również pierwszy na terenie województwa lubelskiego – punkt fabryczny.

Dariusz Krzywiec