Mięso pozyskiwane z owiec to jagnięcina (z jagniąt poniżej 6 miesiąca życia) oraz uzyskiwana z dorosłych zwierząt baranina. Jest to jedno z najzdrowszych mięs, szczególnie to z owiec wypasanych na pastwiskach. Ze względu na wysokie walory odżywcze jagnięcina ma dobrą przyswajalność i lekką strawność. Jagnięcina jest mięsem delikatnym, zalecanym przez dietetyków małym dzieciom. Znajdziemy w niej przede wszystkim sporo cennego białka, stanowiącego główny budulec mięśni, istotne dla naszego zdrowia pierwiastki śladowe i minerały np. potas, żelazo, magnez czy cynk.

Jagnięcina zawiera również witaminy, w tym przede wszystkim witaminy z grupy B oraz witaminę A i C. Mięso jagnięce ma swoisty, intensywny smak, zależny od pokarmu przyjmowanego przez zwierzęta.

Praca w owczarni trwa cały rok, wykonuje się szereg prac związanych z obsługą stada. Zimą owce przebywają w owczarni. Na wiosnę dorosłe owce wypuszczane są na kwatery na pastwisko od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Zwierzęta potrzebują ruchu a ponadto w tym czasie nie trzeba ich dokarmiać, co znacznie obniża koszty utrzymania hodowli. Późną jesienią owce są kwaterowane w owczarni i przygotowywane do wykotów. Wykoty odbywają się raz w roku na przełomie grudzień- styczeń.

Owce należą do grupy małych przeżuwaczy, a ich dieta opiera się głównie na paszach objętościowych. Żywienie jest głównym czynnikiem wpływającym na wzrost, rozwój i zdolności rozrodcze młodych jagniąt. Gospodarstwa owczarskie przeważnie bazują na paszach własnych. W okresie żywienia pastwiskowego, owce pobierają wyłącznie zielonkę pastwiskową, z małym dodatkiem paszy treściwej po powrocie do budynku. Ze względu na małą zawartość składników mineralnych w tej paszy dodatkowo podaje się lizawki solne. W okresie żywienia zimowego podstawą diety są pasze objętościowe suche, głównie siano, ale także pasze treściwe i okopowe wyprodukowane w gospodarstwie.

W hodowli owiec wykonuje się cyklicznie zabiegi pielęgnacyjne i zdrowotne, dzięki którym można zapobiec wielu chorobom. W maju w gospodarstwach owczarskich odbywa się strzyża, po której przeprowadza się zabiegi korekcji racic oraz odrobaczenie. Szczepienia ochronne i lecznicze uzależnione są od wieku zwierząt, stanu zdrowia, występowania w stadzie chorób zakaźnych oraz pory roku (wiosna – jesień). Jagnięta w wieku 3-4 tygodni mają obcinane ogony między 3 a 4 kręgiem. Kolczykowanie jagniąt przypada na drugi miesiąc, do tego momentu oznaczenie znajduje się na grzbiecie lub jagnięta przebywają przy matce.

Katarzyna Guzek