Nieubłaganie zbliża się czas prac sezonowych w polu, dlatego warto zwrócić uwagę na zmiany, które dotyczą pracowników zatrudnianych do pomocy przy zbiorach. Dnia 13 kwietnia 2018 roku Sejm RP przyjął ustawę dotyczącą pomocy przy zbiorach. W ramach tej umowy rolnicy będą podpisywali umowy z pracownikami sezonowymi. Rozwiązanie takie zostało wprowadzone na potrzeby rolników, którzy z takiej pomocy korzystają przy zbiorach owoców lub warzyw. Umowa ta będzie umową cywilnoprawną zawieraną przez rolnika, który prowadzi gospodarstwo rolne z osobą która będzie pomagała przy zbiorach.

Od wczoraj niektóre media, głównie internetowe publikują nieprawdziwe informacje o nagrodach w instytucjach administracji obsługującej sektor rolny. Przekazywanych jest w nich wiele nieścisłości i przekłamań. Przede wszystkim suma nagród wypłaconych w 2017 roku pracownikom ministerstwa i podległych mu instytucji, wyniosła 139,5 mln złotych (brutto), a nie jak podają media 173 mln zł. Kwota 139,5 mln złotych (nagród brutto), została przyznana prawie 28 tysiącom osób zatrudnionych w tych jednostkach. Oznacza to, że średnia miesięczna nagroda wyniosła 419 zł brutto na osobę.

Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli zakończył kwietniowy cykl szkoleń dla osób, które zadeklarowały w Planie Rozwoju Gospodarstwa dla Poddziałania „Premie dla młodych rolników” oraz „Restrukturyzacja Małych Gospodarstw” uczestnictwo w szkoleniach podnoszących ich kwalifikacje zawodowe. Szkolenia odbywały się w Końskowoli w dniach 16-18 kwietnia 2018 r.

Nadeszła długo wyczekiwana wiosna, świat roślin i zwierząt budzi się do życia. Jednocześnie to właśnie na przedwiośniu notuje się wzrost pożarów na łąkach i nieużytkach. W 2017 roku stanowiły one 32% wszystkich pożarów w Polsce. Najwięcej z nich występowało w marcu i kwietniu. Czy w tym roku będzie to wyglądało podobnie?

Selen należy do składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Zarówno jego nadmiar, jak i niedobór, skutkuje różnymi zaburzeniami. Bierze on udział w procesach biochemicznych i fizjologicznych. Badania wskazują, iż posiada właściwości przeciwutleniające. Jego obecność stwierdzono w enzymach ważnych związków, które chronią erytrocyty i błony komórkowe przed działaniem wolnych rodników. Dlatego też nazwany jest pierwiastkiem młodości, ponieważ zapobiega chorobom zwyrodnieniowym związanym z wiekiem.

W dniu 10 kwietnia 2018 r. Dyrektor LODR w Końskowoli, Sławomir Plis, gościł na Uniwersytecie Przyrodniczym w Lublinie, gdzie spotkał się ze studentami kierunku Doradztwa w Obszarach Wiejskich. Podczas spotkania zaprezentował słuchaczom zakres działalności Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli. Przedstawił rys historyczny Ośrodka. Ponadto opowiedział o obiektach dydaktycznych LODR oraz omówił prace poszczególnych działów.

Wiele informacji na temat nowych gatunków i perspektyw ich uprawy Polsce przekazano  podczas XIV Międzynarodowej  Konferencji Sadowniczej "Jagodowe Trendy 2018", która odbyła się w Kraśniku. Podczas spotkań zaprezentowano miedzy innymi cykl wykładów poświęconych wciąż mało znanemu gatunkowi jakim jest Dereń jadalny (Cornus mas).

Do 14 sierpnia 2018 roku (oraz do 150 dni od wydania decyzji przez Powiatowego Lekarza Weterynarii  nakazu wstrzymania produkcji wieprzowiny z powodu niespełnienia wymagań związanych z ASF) można składać wnioski o Pomoc z tytułu zaprzestania produkcji wieprzowiny posiadaczom świń utrzymującym nie więcej niż 50 świń.

26 marca 2018 roku w Powiatowym Zespole Doradztwa Rolniczego w Białej Podlaskiej z/s w Grabanowie spotkali się na konferencji „Perspektywy rozwoju produkcji żywca wołowego oraz chowu i hodowli owiec na Lubelszczyźnie” hodowcy i producenci żywca wołowego i owiec oraz rolnicy, którzy ze względu na dokuczliwe skutki ASF zaniechali produkcji świń i stoją przed dylematem wyboru alternatywnej gałęzi produkcji zwierzęcej.

W dniu 20 marca 2018 r. w budynku Starostwa Powiatowego w Hrubieszowie odbyła się konferencja zorganizowana przez pracowników Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli wspólnie ze Stowarzyszeniem Kobiet Gminy Hrubieszów – Polskie Kwiaty pt. „Gospodarstwo Opiekuńcze – rozwijanie usług społecznych na obszarach wiejskich”.

20 marca bieżącego roku w Sadzie Doświadczalno - Wdrożeniowym LODR Końskowola odbył się pokaz cięcia drzew jabłoni. Szkolenie otworzył Dyrektor Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego Pan Sławomir Plis.

Zademonstrowano dwa sposoby cięcia drzew:

- cięcie przy użyciu sekatorów ręcznych. Przedstawiono szczegółowo kilkanaście zasad którymi powinien kierować się sadownik wykonując prześwietlanie drzew. Omówiono najczęściej popełniane błędy i sposoby ich eliminacji.