Gospodarstwo Państwa Beaty i Romualda Perepeczo znajduje się w miejscowości Konstantyn, w Gminie Hanna, w powiecie włodawskim. Powierzchnia gospodarstwa to około 30 ha, z czego 24 ha stanowią użytki rolne. Uprawiany jest owies, mieszanka zbożowa i mieszanka strączkowo-zbożowa, gryka, lnianka siewna i cukinia, oraz inne warzywa na własne potrzeby. Prawie 6 ha stanowią trwałe użytki zielone. W gospodarstwie hodowane są kozy z przeznaczeniem na mleko, oraz kury nioski. Głównym kierunkiem prowadzonej działalności jest przetwórstwo mleka koziego.

W gospodarstwie Pan Romuald zajmuje się pracami polowymi i prowadzeniem dokumentacji związanej z gospodarstwem, pomaga także podczas dojenia mleka. Pani Beata natomiast odpowiada za dojenie i przetwarzanie mleka koziego, przygotowanie do sprzedaży i marketing, oraz za całą dokumentację dotyczącą przetwórstwa.

Gospodarstwo wyposażone jest w podstawowy sprzęt do prowadzenia produkcji rolnej: ciągnik John Deere, kombajn zbożowy International, pług, kultywator, agregat uprawowy, siewnik, brona chwastownik, brona ciężka, brona talerzowa, przyczepa rolnicza. W 2010 roku korzystało z działania „Ułatwianie startu młodym rolnikom”.

Cała produkcja w gospodarstwie ukierunkowana jest głównie na produkcję mleka koziego i jego przetwórstwo. Uprawiane rośliny są przeznaczane na paszę i ściółkę dla zwierząt. W niewielkim stopniu sprzedawane są owies, gryka, lnianka oraz warzywa: dynia, cukinia, szpinak, topinambur.

Rośliny będące w płodozmianie pochodzą z różnych rodzin i grup upraw, uprawiane są również rośliny motylkowate w mieszance ze zbożami, dodatkowo wykorzystywane są własne nawozy naturalne, co korzystnie wpływa na zawartość materii organicznej w glebie. Wykonywana jest także analiza gleby (ostatnio próby pobrane w 2021) w celu określenia potrzeb wapnowania.

Kozy hodowane w gospodarstwie są to mieszańce wzbogacane cechami ras saaneńskiej i toggenburskiej. Uzyskuje się wydajność mleczną do 4l mleka, w przypadku pierwiastek około 1 l mleka. Starsze kozy po zakończonym okresie laktacji dożywotnio przebywają w gospodarstwie. Kozy przebywają w budynkach inwentarskich, mają też dostęp do obszernego wybiegu i pastwiska. Dodatkowo żywione są sianem, słomą gryczaną i ziarnem gryki, słomą z lnianki, resztkami warzyw, pokrzywą, sianem z koniczyny. Ich przysmakiem są gałązki sosnowe.

Gospodarstwo podlega systemowi rolnictwa ekologicznego od 2004 roku. W 2006 roku zakończyło okres przestawiania gruntów. Pierwsza koza została zakupiona w 2013 roku i od tego czasu stado jest systematycznie powiększane. Obecnie liczy 47 sztuk kóz, w stadzie jest także jeden cap. Od 2017 roku Pani Beata sprzedaje swoje produkty w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego. W 2017 roku rozpoczęła także przetwórstwo ekologicznego mleka pod kontrolą jednostki certyfikującej.

Pani Beata sama zajmuje się przetwarzaniem mleka. Kozy przez większą część roku dojone są jeden raz dziennie, wieczorem. Następnie po udoju mleko jest przetwarzane, co pozwala na uniknięcie pasteryzacji i zachowanie walorów smakowych i jakościowych surowca. W zależności od rodzaju produkowanego sera mleko jest odpowiednio przetwarzane, a następnie produkty są przechowywane w specjalnie przeznaczonym do tego pomieszczeniu- w lodówce, lub na półkach, do momentu sprzedaży. Do produkcji serów z dodatkami używane są wyłącznie produkty ekologiczne z własnego gospodarstwa, lub z innych gospodarstw ekologicznych po uprzednim sprawdzeniu certyfikatu dostawcy.

Asortyment produkowanych serów jest bardzo szeroki, a pani Beata dodatkowo systematycznie poszerza swoją ofertę. Obecnie w sprzedaży są ekologiczne sery kozie świeże z rokitnikiem i wanilią, podpuszczkowe z ziołami, w winie, z warzywami, wędzony, twarogowe, w typie camembert „Białowąs” i „Staruch”, w typie paneer, w typie ricotta. Prowadzona jest także sprzedaż jogurtu naturalnego koziego, serwatki koziej, siary koziej.

Godny podkreślenia jest fakt, że Pani Beata sama nauczyła się przetwórstwa mleka, udoskonalając i opracowując własne receptury. Dzięki niezwykłej pracy i wyczuciu doskonale skomponowała smaki i dobrała surowce do produkowanych serów. Nadal eksperymentuje z dodatkami i planuje wprowadzenie nowych rodzajów sera.

Mleko kozie używane do produkcji serów poddawane jest badaniom co 2 tygodnie- badania są wykonywane na zlecenie przez firmę Biochemik Łuków.

Sery i produkty mleczne oraz warzywa są sprzedawane w ramach RHD bezpośrednio w gospodarstwie, oraz na eko-targu EcoGala w Lublinie. Zdarza się, że możliwości produkcyjne gospodarstwa nie są w stanie sprostać zapotrzebowaniu klientów.

Wszystkie sprzedawane produkty są oznaczone etykietami zgodnymi z zasadami rolnictwa ekologicznego. Dodatkowo stosowne informacje znajdują się na ogrodzeniu przy domu państwa Perepeczo, a nawet na samochodzie, którym są transportowane produkty.

Pani Beata aktywnie promuje swoje gospodarstwo i produkty, a także propaguje ideę rolnictwa ekologicznego wśród rolników i konsumentów. Bierze udział w audycjach i wywiadach. Występowała w audycjach „Między Wisła a Bugiem” oraz „Lubelska Agro Jesień” w TVP Lublin. Jednostka certyfikująca Ekogwarancja PTRE nagrała także filmy z udziałem Pani Beaty, które promują gospodarstwo i produkty w nim wytwarzane, oraz rolnictwo ekologiczne. Pani Beata jest aktywna również w mediach społecznościowych, prowadzi profil na Facebooku oraz Instagramie, gdzie zamieszcza aktualne informacje o gospodarstwie i zdjęcia swoich produktów.

Gospodarstwo położone jest niedaleko granicy polsko-białoruskiej, w bardzo cichym i spokojnym regionie. Otoczone jest lasami, łąkami i polami uprawnymi. Gospodarze dbają o nieprodukcyjne elementy środowiska- na terenie gospodarstwa zachowane jest oczko wodne. W miedzach zachowane są zadrzewienia i zakrzaczenia. Również najbliższe otoczenie domu jest wyjątkowo zadbane- wśród krzewów, kwiatów i ziół znajdują się elementy nawiązujące do kóz- pasji i sposobu na życie. Poziom dbałości o piękne elementy i detale odzwierciedla charakter Państwa Perepeczo i troskę o najmniejsze szczegóły: nie tylko w ogrodzie, ale także we własnoręcznie przygotowywanych produktach.

 

Martyna Próchniak