Gospodarstwo pana Mariusza Cieniucha położone jest w miejscowości Leszkowice, w gminie Ostrówek, w powiecie lubartowskim, woj. lubelskie. Obecnie grunty zajmują 26,75 ha. Należą do III i IV klasy bonitacyjnej. W gospodarstwie uprawiane są zboża, rośliny strączkowe, malina oraz ziemniaki. Trwałe użytki zielone stanowią bazę paszową dla zwierząt. Utrzymywane jest bydło mięsne, konie, trzoda chlewna, oraz kury. W 2020 roku gospodarstwo zostało zgłoszone do Konkursu na Najlepsze gospodarstwo ekologiczne.

Gospodarstwo rodzinne już w 1998 roku otrzymywało certyfikat ekologiczny, wydawany przez Ekogwarancję PTRE. Pan Mariusz przejął ziemię w 2012 roku i także kontynuuje gospodarowanie w sposób ekologiczny. Od zawsze w gospodarstwie obecne były zwierzęta. Obecnie hodowane jest bydło mięsne rasy Limusine i Simmental, kury, oraz trzoda chlewna. Ojciec Pana Mariusza zaszczepił w nim także miłość do koni- utrzymywanych jest 9 koni w typie zimnokrwistym.

Uprawy w gospodarstwie stanowią głównie paszę dla zwierząt: zbierane jest siano oraz sianokiszonki, zboża: pszenżyto ozime, żyto, mieszanki zbożowa i strączkowo-zbożowa. Uprawiane są ziemniaki oraz malina.

W gospodarstwie występuje niemalże zamknięty obieg materii: zwierzęta karmione są paszami z upraw, a obornik jest stosowany jako nawóz na pola. Do siewu i sadzenia Pan Mariusz wykorzystuje własny materiał. Nie stosuje nawozów z zakupu i środków ochrony roślin.

Gospodarstwo jest bardzo dobrze wyposażone w niezbędny sprzęt do produkcji rolnej: Pan Mariusz posiada 4 ciągniki: New Holland T4.55s, New Holland T6.155, Zetor 6441, oraz Ursus C-330, kombajn zbożowy John Deere, 4 przyczepy rolnicze o różnej ładowności, rozrzutnik obornika, 2 siewniki, agregat uprawowy, glebogryzarkę, pług 4 skibowy obracany i zwykły, bronę lekką 5-polową, rozsiewacz do nawozów, belownicę do siana, owijarkę do bel, kosiarkę rotacyjną, przetrząsarkę do siana, bronę talerzową, sadzarkę i kopaczkę do ziemniaków, obsypnik. Część maszyn zostało zakupionych w ramach dofinansowania z „Modernizacji gospodarstw rolnych”. Zakup nowych sprzętów znacznie ułatwił prace w gospodarstwie. Większość prac jest wykonywana mechanicznie, co znacznie oszczędza czas i siły.

Na terenie gospodarstwa znajdują się budynki gospodarcze przeznaczone na pomieszczenia inwentarskie, magazyny, oraz służące do przechowywania maszyn. Zapewniają one wystarczająco dużo miejsca zarówno dla zwierząt, jak i dla przechowywanych płodów oraz narzędzi. Podwórko jest utwardzone, co ułatwia utrzymanie go w czystości, oraz manewrowanie maszynami.

W gospodarstwie prowadzony jest tucz bydła mięsnego. Cielęta pochodzą z zakupu, a następnie są utrzymywane do uzyskania masy około 900 kg i sprzedawane. Rocznie sprzedawanych jest około 15 sztuk bydła w jakości konwencjonalnej. Trzoda chlewna i konie są utrzymywane na własne potrzeby. W 2020 roku certyfikacji podlegają kury nioski. Zwierzęta w gospodarstwie utrzymywane są na głębokiej ściółce. Obornik wywożony jest w miarę potrzeb bezpośrednio na pola. Budynki inwentarskie zapewniają zachowanie dobrostanu zwierząt, wyposażone są w wentylację. Kury i konie mają zapewnione wybiegi.

Na powierzchni 3,31 ha uprawiane są maliny odmiany Polka, Polana, Polesie oraz Polonez.  Plantacja jest nawadniana, corocznie nawożona obornikiem. Międzyrzędzia utrzymywane są w czarnym ugorze. Do zbioru wykorzystuje się pracę najemną- około 15 osób. Na terenie plantacji znajduje się toaleta i przyczepa kempingowa dla pracowników, gdzie mogą odpocząć podczas przerwy oraz schronić się przed deszczem. Dotychczas Pan Mariusz współpracował z firmami skupującymi Symbio, Materne Polska oraz Uren Novaberry.

Na terenie gospodarstwa zachowane są elementy proekologiczne: zadrzewienia i zakrzaczenia oraz podmokłe zagłębienia terenu. Pola znajdują się w niedalekiej odległości od rzeki Wieprz. Na terenie gospodarstwa znajduje się także niewielki sad przydomowy.

Gospodarstwo podłączone jest do sieci kanalizacyjnej. Wyposażone jest też w kolektory słoneczne oraz panele fotowoltaiczne. Otoczenie posesji jest bardzo zadbane, obsadzone roślinami ozdobnymi.

Pan Mariusz oraz jego rodzina swoim przykładem i wieloletnim gospodarowaniem ekologicznym stanowią przykład dla pozostałych mieszkańców.

Martyna Próchniak