„Ekologia to nauka o gospodarowaniu w przyrodzie. Zajmuje się powiązaniami między żywymi istotami, a środowiskiem w którym żyją.”

Francuski chirurg Dr Pierre Delbet żyjący w latach 1961-1957 mówił:

„Żadna dziedzina ludzkiej działalności nawet medycyna, nie ma takiego wpływu na zdrowie człowieka jak rolnictwo”.

Św. Franciszek z Asyżu (1181 lub 1182 – 1226) patron ekologów opracował Dekalog

  1. Bądź człowiekiem wśród stworzeń, bratem między braćmi,
  2. Traktuj Wszystkie stworzenia z miłością i czcią,
  3. Tobie została powierzona Ziemia jako ogród rządź nią z mądrością,
  4. Troszcz się o człowieka, o zwierzę, o zioło, o wodę, o powietrze, aby ziemia nie została ich zupełnie pozbawiona,
  5. Używaj rzeczy z umiarem, gdyż rozrzutność nie ma przyszłości,
  6. Tobie jest zadana misja odkrycia misterium posiłku; aby życie napełniło się życiem,
  7. Przerwij węzeł przemocy, aby zrozumieć jakie są prawa istnienia,
  8. Pamiętaj, że świat nie jest jedynie odbiciem twojego obrazu, lecz nosi w sobie wyobrażenia Boga Najwyższego,
  9. Kiedy ścinasz drzewo, zostaw choć jeden pęd, aby życie nie zostało przerwane,
  10. Stąpaj z szacunkiem po kamieniach, gdyż każda rzecz posiada swoją wartość.

Dekalog Patrona Ekologów Św. Franciszka z Asyżu

Z tymi jak wyżej i podobnymi hasłami, przemyśleniami spotykamy się dość często w życiu. Dla części społeczeństwa stanowią one wartości najwyższe, które decydują o całym życiu, sposobie zarabiania pieniędzy, sposobie odżywiania się, sposobie gospodarowania z poszanowaniem środowiska
i człowieka. Inna część społeczności na krótko po przeczytaniu zatrzyma się chwilę, pomyśli, jednak szybka chęć zysku, wygodniejszy sposób gospodarowania, zachwyt rozwijającą się cywilizacją
 i pojawiającymi się nowościami powoduje, że nie zwracają uwagi na istotę ochrony zasobów środowiskowych, którymi dysponują.

W latach 90-tych minionego stulecia kilkunastu  rolników na Lubelszczyźnie podjęło próbę uprawy gleby w systemie ekologicznym. Z tej grupy kilku ekologów bez przerwy uprawia swoją glebę bez agrochemii. W 2019 roku rolnik spod Kraśnika obchodził 30 - lecie ekologicznego gospodarowania. 

Rolnictwo ekologiczne od lat boryka się z trudnościami. „Prawdziwi” rolnicy ekolodzy z ogromnym poszanowaniem traktują swój warsztat pracy – glebę. Dbają o elementy przyrody które wywierają wpływ na ochronę bioróżnorodności. Zgodnie z naturą dostarczają glebie materię organiczną, nie niszczą chemią mikroorganizmów glebowych bo są świadomi, że fauna glebowa przerobi ją na próchnicę. Wiedzą , że żyzna gleba jest w stanie wydać obfity plon, bogaty w składniki odżywcze dla ludzi i zwierząt. Początki gospodarowania ekologicznego są trudne, gleba się oczyszcza i odbudowuje naturalne mechanizmy w niej zachodzące. Trzeba nauczyć się ekologicznej uprawy gleby która np. wymaga częstszych mechanicznych zabiegów odchwaszczających. Początki bywają bardzo trudne. Na przekór często pojawiającym się opiniom, że w ekologii się nic nie robi, nie pryska, nie nawozi, nie odchwaszcza itd. Ekologia jest systemem wymagającym ogromnej wiedzy i nakładów pracy. Jest to jeden z najtrudniejszych systemów gospodarowania.

Na szczęście dla nas wszystkich są rolnicy, którzy podejmują się wyzwania i chronią zasoby glebowe, zasoby genetyczne roślinne i zwierzęce, ponieważ znają ich liczne wartości. Dziś w gmatwaninie znaczeń „innowacyjny” okazuje się takim modelem gospodarki, który funkcjonuje zgodnie z prawami natury.

Przez ponad dwadzieścia lat pracy z rolnikami ekologicznymi jestem pod ogromnym wrażeniem ich pracy, wiedzy i świadomości. Widzę jak ważne jest to co robią, bez względu na to jak są postrzegani. Spotkałam się z również z opiniami, że ekologia to zaścianek, że nie ma racji bytu bo stale wzrasta liczba ludności na świecie i produkcja ekologiczna nie wyżywi świata. Że tylko gatunki wysokowydajne, organizmy genetycznie modyfikowane to jest przyszłość.  Padały ironiczne słowa „ekologia, ekologia, dajcie już spokój z tą ekologią”. Na szczęście ludzi przekonanych o słuszności swoich działań trudno złamać. Doczekaliśmy czasów, że świat zaczął doceniać ten system produkcji. W Unii Europejskiej
w strategii od pola do stołu założono że do 2030 roku 25 % użytków rolnych ma być uprawianych ekologicznie. Opracowano strategię dla ochrony bioróżnorodności. W nowym okresie finansowania ok. 40 % środków ma być przeznaczonych na ochronę środowiska. Będzie szeroka propozycja ekoschematów a wśród nich rolnictwo ekologiczne. Ludzi wytrwałych, pionierów ekologii teraz możemy „podglądać”. Budowana jest sieć gospodarstw demonstracyjnych. Dobrze, że mamy od kogo się uczyć. Rolnicy – pionierzy wypracowali najlepsze technologie.

Na koniec przytoczę słowa, które pisze Stanisław Kolbusz w opracowaniu BIO – sfera dylematów.

„BIO – to dziś nie tylko sfera teoretycznych dylematów etycznych, naukowych czy ideologicznych. BIO to sfera konkretnych rozwiązań technologicznych. Ale BIO to również sfera wrażliwości. Jak mówi Rifkin w przyszłości proces zmian pójdzie dalej, będziemy odczuwać głęboką więź z całą biosferą. W końcu będziemy świadomi konsekwencji naszego stylu życia. Pytanie tylko, czy ta świadomość nie przyjdzie zbyt późno?”

Bożena Reniuszek