Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa uruchomiła nowy program pomocy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata  2014-2020 – „Modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach poddziałania "Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych"

Od dnia  25 września 2019 r. do dnia 22 listopada 2019 r. rolnicy, którzy chcą zabezpieczyć swoje uprawy przed skutkami suszy, mogą złożyć wnioski o dotację na inwestycje w nawadnianie gospodarstwa rolnego.

Należy podkreślić że nabory dotyczące nawodnienia w gospodarstwie rolnym będą ogłaszane cyklicznie.

Pomoc przyznaje się na operacje w obszarze nawadniania w gospodarstwie, a maksymalne dofinansowanie w PROW 2014 - 2020 wynosi 100 tys. zł.

Limit pomocy z obszaru nawadniania w gospodarstwie nie łączy się z maksymalnymi limitami  modernizacji z obszarów A-D.

O pomoc, która realizowana jest w ramach działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”, może ubiegać się rolnik, który posiada gospodarstwo o powierzchni co najmniej 1 ha i nie większe niż 300 ha.

Pomocą z Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa mogą zostać objęte trzy kategorie inwestycji:

- ulepszające już istniejące instalacje nawadniające;

- powiększające obszar nawadniania;

- jednocześnie powiększające obszar nawadniania oraz ulepszające już istniejące instalacje.

Wsparcie na "Modernizację gospodarstw rolnych" będzie przyznawane rolnikom w postaci dofinansowania poniesionych przez nich kosztów na realizację danej inwestycji.
Poziom dofinansowania wynosi 50% poniesionych kosztów kwalifikowalnych. Należy podkreślić że może on być wyższy i wynieść 60%, ale tylko w przypadku kiedy o pomoc ubiega się „młody rolnik”.

 Minimalny poziom kosztów inwestycji musi być wyższy niż 15 tys. zł. Obowiązuje brak podziału inwestycji na etapy – złożenie wniosku o płatność końcową powinno nastąpić przed upływem 24 miesięcy od dnia zawarcia umowy o przyznaniu pomocy, lecz nie później niż do 30 czerwca 2023 r.

W przypadku obszaru nawadniania w gospodarstwie nie ma możliwości składania wniosku przez rolników, którzy wspólnie chcieliby ubiegać się o pomoc.

Pomoc przyznaje się w formie refundacji części kosztów kwalifikowalnych, do których należą m.in. koszty: wykonania ujęć wody, zakupu nowych maszyn i urządzeń wykorzystywanych do nawadniania w gospodarstwie, budowy albo zakupu elementów infrastruktury technicznej niezbędnych do nawadniania w gospodarstwie.

Rolnicy będą mogli sfinansować z tego programu m.in. budowę studni i zbiorników; zakup maszyn i urządzeń do poboru, magazynowania, uzdatniania, odzyskiwania lub rozprowadzania wody, instalacji nawadniających i systemów do sterowania nawadnianiem.

W tym obszarze wsparcia wskazane zostały dokumenty preselekcyjne, których niedołączenie skutkuje pozostawieniem wniosku o przyznanie pomocy bez rozpatrzenia:


  1. a) ostateczna decyzja zatwierdzająca projekt robót geologicznych na wykonanie ujęcia wód podziemnych wraz z kopią tego projektu, wykonanego zgodnie z przepisami Prawa geologicznego i górniczego wraz z kopią decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach, jeżeli jest wymagana zgodnie z przepisami o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko – w przypadku gdy operacja obejmuje inwestycję dotyczącą wykonania ujęcia wód podziemnych wymagającą sporządzenia takiego projektu, a podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy nie posiada w dniu składania wniosku o przyznanie pomocy ostatecznego pozwolenia wodnoprawnego,

  2. b) ostateczne pozwolenie wodnoprawne wraz z kopią operatu wodnoprawnego, na podstawie którego wydano to pozwolenie – w przypadku gdy operacja obejmuje inwestycję dotyczącą wykonania ujęcia wód podziemnych lub powierzchniowych, na realizację której jest wymagane uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego, a podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy w dniu składania wniosku o przyznanie pomocy posiada ostateczne pozwolenie wodnoprawne,

  3. c) ostateczne pozwolenie wodnoprawne na pobór wód powierzchniowych lub podziemnych w celu nawadniania gruntów lub upraw wraz z kopią operatu wodnoprawnego, na podstawie którego wydano to pozwolenie – w przypadku gdy operacja obejmuje inwestycję dotyczącą poboru wód powierzchniowych lub podziemnych w celu nawadniania gruntów lub upraw, na realizację której jest wymagane uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego, z wyłączeniem przypadku gdy operacja obejmuje również inwestycję dotyczącą wykonania ujęcia wód podziemnych, w przypadku której podmiot ubiegający się o przyznanie pomocy dołącza dokumenty, o których mowa w lit. a,

  4. d) zgłoszenie wodnoprawne wraz z zaświadczeniem o niezgłoszeniu sprzeciwu do zgłoszenia wodnoprawnego – w przypadku operacji w obszarze nawadniania w gospodarstwie, jeżeli operacja obejmuje inwestycję, na realizację której nie jest wymagane uzyskanie pozwolenia wodnoprawnego;

 

Ubiegając się o dotację na nawadnianie należy:

- w przypadku ulepszenia istniejących instalacji – doprowadzić do oszczędności wody na poziomie co najmniej 10 %;

-w przypadku powiększenia obszaru nawadniania – wykazać brak znaczącego negatywnego oddziaływania inwestycji na środowisko;

-w przypadku inwestycji wpływających na jednolite części wód powierzchniowych lub podziemnych, których stan ze względu na ilość wody został w planie gospodarowania wodami w dorzeczu określony jako mniej niż dobry – wykazać  faktyczną (efektywną) oszczędność wody. Dlatego każda z inwestycji w nawadnianie musi mieć zainstalowane urządzenie do pomiaru zużycia wody.

 

Wnioski należy składać w Oddziałach Regionalnych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa  lub za pośrednictwem Biur Powiatowych Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, a także drogą pocztową. 

Źródło : www.arimr.gov.pl