Podczas Dnia Otwartych Drzwi w LODR w Końskowoli mieliśmy możliwość zapoznać naszych gości z już działającymi systemami „Internetowej Platformy Doradztwa i Wspomagania Decyzji w Integrowanej Ochronie Roślin – eDWIN” realizowanymi przez Wojewódzkie Ośrodki Doradztwa Rolniczego, Instytut Ochrony Roślin-Państwowy Instytut Badawczy w Poznaniu, Poznańskie Centrum Superkomputerowo-Sieciowe i Centrum Doradztwa Rolniczego. Projekt został sfinansowany w ramach programu „E-administracja i otwarty rząd”, Działanie 2.1 „Wysoka dostępność i jakość e-usług publicznych”, Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa na lata 2014-2020.

Celem projektu było stworzenie krajowego systemu informatycznego na rzecz efektywnej ochrony roślin. Aplikacja wstępnie pomoże rolnikom w zakresie integrowanej ochrony roślin. Jednak dalszym celem rozwoju systemów jest rozbudowa o inne funkcjonalności.

Wirtualne Gospodarstwo wykorzystuje monitoring agrofagów prowadzony przez doradców oraz systemy wspomagania decyzji (czyli modele matematyczne występowania agrofagów) w integrowanej ochronie roślin. Rozbudowana sieć stacji meteorologicznych zainstalowanych w projekcie i podłączenie dodatkowych stacji meteo, w tym instytutów, umożliwia precyzyjne określenie terminów wykonania zabiegów ochrony roślin. Lepiej zapobiegać niż leczyć.

Oprócz Wirtualnego Gospodarstwa dla użytkowników zostały również udostępnione Dane Agrometeorologiczne.

Dostęp do aplikacji można uzyskać na stronie internetowej pod adresem https://www.edwin.gov.pl/ lub poprzez aplikacje mobilne.

DOD_stoisko_informacyjne

DOD_stoisko_ulotki

edwin-ekran_aplikacje

wirtualne_gospodarstwo-edwin