Konieczność wdrażania zasad Dobrej Praktyki Higienicznej, Produkcyjnej  i Rolniczej przy produkcji pierwotnej

W związku z doniesieniami o zachorowaniach na WZW typu A na terenie Europy, których potencjalnym źródłem mogą być owoce pochodzące z Polski oraz skażenie malin norowisrusem Państwowy Inspektorat Sanitarny zwraca uwagę na konieczność wdrażania zasad Dobrej Praktyki Higienicznej, Produkcyjnej  i Rolniczej przy produkcji pierwotnej. 1

 

W związku z tym producenci  powinni zwrócić uwagę na:

1. Zachowanie higieny przez pracowników (mycie rąk w bieżącej wodzie przed rozpoczęciem pracy, po skorzystaniu z toalety)
2. Zapewnienie pracownikom dostępu do toalet
3. Zapewnienie właściwej jakości wody (nie zanieczyszczonej fekaliami), używanej do uprawy oraz mycia owoców i warzyw
4. Mycie sprzętu używanego do zbioru, transportu, pakowania i sprzedaży zgodnie z procedurami mycia i dezynfekcji

Podstawowe wymagania dla produkcji pierwotnej określa załącznik I Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 852/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r w sprawie higieny środków spożywczych (Dz.U. UE L 139 z dnia 30 kwietnia 2004 r.)

W obliczu zagrożeń chorobowych w całym łańcuchu żywnościowym należy zwrócić uwagę na identyfikowalność produktów i surowców (zgodnie z zasadą „krok w przód i krok w tył”), ponieważ skażenie produktów może nastąpić w czasie całej drogi jaką przebywają produkty świeże w czasie zbioru, skupu, transportu i przetwarzania w zakładzie. W związku z tym, należy  przestrzegać procedur w tym zakresie (art. 17-19 rozporządzenia 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiającego ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego).

Podmioty działające na rynku spożywczym są odpowiedzialne za bezpieczeństwo zdrowotne żywności oraz wszelkie szkody i uszczerbki na zdrowiu konsumenta spowodowane niewłaściwą jakością żywności, w związku z tym producent żywności musi zapewnić, że na wszystkich etapach produkcji, przetwarzania i dystrybucji odbywających się pod jego kontrolą spełniane są właściwe wymogi higieny ustanowione przepisami prawa europejskiego i krajowego.

Załączniki:

  1. Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 852/2004 z dnia 29 kwietnia 2004 r. w sprawie higieny środków spożywczych (Dz.U. UE L 139 z dnia 30 kwietnia 2004 r.)

http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=CONSLEG:2004R0852:20090420:PL:PDF

Rozporządzenia 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady z dnia 28 stycznia 2002 r. ustanawiającego ogólne zasady i wymagania prawa żywnościowego)

   2. http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=DD:15:06:32002R0178:PL:PDF

1 Produkcja pierwotna (lub podstawowa) oznacza uprawę roślin lub chów i hodowlę zwierząt w celu pozyskania tzw. produktów pierwotnych. Produkcja pierwotna obejmuje także łowiectwo, rybołówstwo i zbieranie runa leśnego.