Tradycyjnie, w pierwszą niedzielę kalendarzowej jesieni, 27 września 2015 roku, przed spichlerzem Muzeum Przyrodniczego, Oddziału Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym, odbyło się „Święto Jesieni”. Od siedemnastu lat LODR w Końskowoli współuczestniczy w organizacji imprezy, która na stałe wpisała się w kalendarz turystycznych atrakcji Kazimierza Dolnego.

„Święto Jesieni”, nawiązujące do tradycji dożynkowych, jest znakomitą okazją do promocji terenów wiejskich Lubelszczyzny oraz do prezentacji zasobów wiejskich spiżarni, piwnic i spichlerzy.  

Jednodniowa wystawa plenerowa zatytułowana „Z lasów, pól i ogrodów”, prezentująca warzywa, owoce, kwiaty, grzyby, miody, domowe przetwory i potrawy tradycyjnej kuchni, przerodziła się w kiermasz, na którym można podziwiać i, co ważne, zakupić wyroby kulinarne i rękodzielnicze. Jak przed laty „Święto Jesieni” stwarza okazję do radosnego „spotkania” turystów licznie odwiedzających Kazimierz Dolny z mieszkańcami wsi lubelskiej.

Od kilku lat, obok konkursów dla publiczności oraz na najpiękniejsze stoisko, odbywają się konkursy kulinarne lokalnych potraw, zgłaszanych przez wystawców. „Święto Jesieni” jest imprezą utrzymaną w konwencji rodzinnego pikniku z ofertą różnorodnych doznań. W Kościele Farnym w Kazimierzu Dolnym odprawiana jest Msza św. dziękczynna za pomyślne zbiory, w intencji rolników i ogrodników oraz pracowników. W salach ekspozycyjnych Muzeum Przyrodniczego, urządzonych w spichlerzu zbożowym z XVI wieku, udostępnione są wystawy eksponatów z terenu Kazimierskiego Parku Krajobrazowego.

Specjaliści i doradcy LODR w Końskowoli prezentują płody rolne pochodzące z sadu i pola doświadczalno-wdrożeniowego Ośrodka oraz z gospodarstw współpracujących.

Na kiermaszu, w pięknej scenerii złotej polskiej jesieni można podziwiać wyroby rękodzieła ludowego oraz zdegustować potrawy przygotowane zgodnie z lokalnymi recepturami i pochodzące z gospodarstw rolnych Lubelszczyzny. „Święto Jesieni”, jak co roku, jest doskonałą okazją do nawiązania bezpośrednich kontaktów, wymianą doświadczeń wystawców oraz zwiedzających, którzy niejednokrotnie specjalnie na tę imprezę przyjeżdżają do Kazimierza Dolnego.