W kwietniu bieżącego roku ruszyła strona www.wioska-tematyczna.pl jako ogólnopolski portal, który poświęcony  jest tematycznym wsiom. Celem portalu jest popularyzacja idei wiosek tematycznych w środowisku wiejskim, a także zebranie w jednym miejscu ofert pobytowych tematycznych wsi, skierowanych do grup zorganizowanych oraz turystów indywidualnych. Od blisko dwudziestu lat w Polsce rozwija się idea wiosek tematycznych.

Można powiedzieć, że powstało ponad 1000 tematycznych miejscowości, wśród których każda z nich szuka jakiegoś nowego pomysłu na swoją wieś. Niektóre wsie tworzą oferty pobytowe, które  skierowane są do grup szkolnych oraz przedszkolnych, w formie jednodniowych lub kilkugodzinnych pobytów. Natomiast inne wsie stawiają na swoich mieszkańców, jako pomysł na aktywizację mieszkańców i poszukiwania wyróżnika wsi wśród innych miejscowości w  tym regionie. Oferty pobytowe jakie proponują wsie najczęściej opierają się na lokalnych zasobach oraz pasji ich mieszkańców. Proponowane warsztaty, gry terenowe, zabawy, prelekcje dają możliwość przeżycia „przygody na wsi”, która  związana jest ze specjalizacją tematyczną wsi. Warsztaty najczęściej prowadzone są przez lokalną organizację i są odpłatne.

Na portalu  internetowym pod adresem www.wioska-tematyczna.pl można znaleźć informację o działających wsiach tematycznych na terenie Polski. Ponadto można zobaczyć, jaką dana wieś ma ofertę pobytową oraz zobaczyć ich działania na zamieszonych zdjęciach. Każda indywidualna osoba, turysta czy  nauczyciel szybko zlokalizuje interesującą go wieś na mapie w swoim regionie lub tam, gdzie będzie przebywał podczas urlopu.

Istnieje możliwość dodania swojej wsi do Ogólnopolskiej Bazy Wsi Tematycznych poprzez wypełnienie formularza kontaktowego. Jeśli wieś spełnia warunki to można ubiegać się o Certyfikat „GWARANCJA PRZYGODY”, który wyróżnia miejscowości już doświadczone w ofercie pobytowej, które posiadają różnorodną ofertę oraz stawiają na jakość i przygodę.

Zamieszczenie wsi tematycznej na portalu i ubieganie się o certyfikat „Gwarancja Przygody” jest bezpłatne. Należy pamiętać, że wszystkie zgłoszenia są skrupulatnie weryfikowane. W powstałej  bazie jest już kilkadziesiąt wsi z kilku województw. Zapraszamy pozostałe wsie tematyczne do współpracy. 

Źródło: www.witrynawiejska.org.pl/przesiebiorczosc