W sadowniczym Zakładzie Doświadczalnym Instytutu Ogrodnictwa w Brzeznej prowadzone są prace nad hodowlą nowych odmian malin i jeżyn. W 2010 roku zgłoszone zostały do badań i oczekują na wpisanie do Krajowego Rejestru dwie odmiany malin: Radziejowa i Sokolica owocujące na dwuletnich pędach.

Radziejowa jest odmianą wczesną, deserową, jej owoce dojrzewają około 7-10 dni przed Laszką. W swoim rodowodzie zawiera m.in. Laszkę, Malling Promise, Canby oraz Polanę.

Krzewy mają wzrost średnio silny, wytwarzają średnią liczbę pędów i odrostów korzeniowych, które są dość sztywne, średniej grubości. Pędy pokryte są rzadkimi małymi kolcami. Owoce są duże, kształtu stożkowatego, czerwone z połyskiem. Owoce są jędrne i smaczne. Charakteryzuje się dużą zawartością ekstraktu i dużą kwasowością, a także dużą zawartością antocyjanów. Owoce są dość odporne na uszkodzenia mechaniczne w czasie zbioru i transportu, trwałe w obrocie. Jak wynika z doświadczeń jest odmianą plenną, mało podatną na choroby grzybowe powodujące zamieranie pędów i szarą pleśń owoców.

Po pierwszych próbnych nasadzeń zaobserwowano, że odmiana ta szybko reaguje na nadmiar wody w podłożu. Może się to objawiać słabszą kondycją krzewów, a nawet zamieraniem roślin. Nie odpowiednie dla niej będą gleby ciężkie, wilgotne.

Sokolica w swoim rodowodzie ma takie odmiany jak Malling Seedling, Malling Promise, Canby i Polanę. Charakteryzuje się większą siłą wzrostu niż Radziejowa, wytwarza średnią liczbę jednorocznych pędów i odrostów korzeniowych. Ma zwarty pokrój, pędy sztywne z nielicznymi kolcami i łukowato wygiętymi wierzchołkami. Termin zbioru owoców jest średnio wczesny, zaczyna dojrzewać w podobnym terminie jak Laszka. Owoce ma jędrne i smaczne, nieco mniejsze niż Radziejowej, ale można uzyskać wyższy plon. Owoc kształtu stożkowatego, tępo ścięty, jasnoczerwony. Nadaje się do uprawy tunelowej.

Również prace hodowlane prowadzone są w kierunku hodowli malin jesiennych. W 2012 roku zgłoszono do badań dwie nowe odmiany: Polonez i Poemat. W tej chwili trwają procedury rejestracyjne. Owocują one na pędach jednorocznych w terminie podobnym do Polany. Odmiana Polonez ma owoce duże, szerokostożkowe, jasnoczerwone, błyszczące. Smak owoców jest odbierany jako bardzo dobry. Poemat ma owoce średniej wielkości, szerokostożkowe, czerwone z połyskiem. Pokrój krzewów obydwu odmian jest zwarty, obydwie odmiany cechuje łatwość odrywania się owocu od dna kwiatowego, co może czynić odmiany przydatne do zbioru kombajnowego.

Nowości odmianowych można się też spodziewać w asortymencie jeżyny. Od 2010 roku w badaniach rejestrowych znajduje się odmiana jeżyny Ruczaj, a od 2012 r. klony hodowlane: Brzezina, Zagajnik i Gracja. Najwcześniejszym terminem zbioru charakteryzuje się Brzezina, jej owoce zaczynają dojrzewać w pierwszym tygodniu lipca, jej pędy są bezkolcowe. Natomiast Zagajnik i Gracja pędy mają okolcowane, pozytywną cechą klonu Zagajnik jest duża wytrzymałość na mróz.

W 2012 roku wpisane zostały do Krajowego Rejestru dwie nowe odmiany jeżyny Polar i Gaj.

Polar charakteryzuje się średnio silnym wzrostem, pędy ma sztywne z łukowatym wygięciem u wierzchołka, bez kolców. Wydaje po kilkanaście pędów z karpy, ale nie tworzy odrostów korzeniowych. Dojrzewa we wczesnym terminie, na przełomie lipca i sierpnia. Owoce ma bardzo duże, błyszczące, twarde, smaczne. Odmiana bardzo plenna, wykazuje małą podatność na przemarzanie. Polecana do uprawy deserowej i do przemysłu.

Gaj charakteryzuje się silnym wzrostem, dużą plennością, wczesnym owocowaniem, już od drugiej połowy lipca. Pędy ma sztywne, często rozgałęzione, bez kolców. Owoce ma średniej wielkości do dużych, błyszczące, smaczne, nieco miękkie. Wymaga starannej ochrony przed szarą pleśnią i szpecielem jeżynowcem. Odmiana ta ma nieco większą niż odmiana Polar wrażliwość na mróz, w szczególności młode rośliny. Przeznaczona do uprawy deserowej i przetwórczej.

Alicja Pawlak-Zdziechowska