Ograniczenia w doborze herbicydów wymuszają wprowadzanie w coraz większym stopniu metod alternatywnych, między innymi mechanicznego zwalczania chwastów. Odchwaszczanie międzyrzędzi można wykonać za pomocą glebogryzarek dopasowanych do szerokości międzyrzędzi. Natomiast problemem staje się odchwaszczanie w rzędach roślin. Wiele nowości oraz praktycznych rozwiązań w produkcji rolniczej można było podpatrzeć na Targach Sadownictwa i Warzywnictwa w Nadarzynie.

Ciekawym rozwiązaniem są pielniki z gwiazdami pielącymi, które można wykorzystać we wszystkich uprawach rzędowych, np.  w truskawkach, szkółkach roślin, warzywach, ziemniakach, buraku cukrowym, tytoniu. System mechanicznego zwalczania chwastów w rzędach typu „gwiazdy” pozwala na ograniczenie ręcznego pielenia w rzędach roślin. Gumowe elementy „gwiazd” penetrując obszar ziemi na głębokość 2-4 cm, bezpośrednio przy roślinie, usuwają młode siewki chwastów. Aby utrzymać uprawę wolną od niepotrzebnych roślin należy w okresach intensywnego wzrostu chwastów „gwiazdy” używać co 7-10 dni. Częste stosowanie opielacza wyposażonego w „gwiazdki” daje efekt ograniczenia pracy ludzkiej do 90%. Należy pamiętać, że gumowe elementy są w stanie usunąć tylko młode siewki – do 5 cm wzrostu. Starsze chwasty mają głębszy system korzeniowy, który jest już poza zasięgiem działania „gwiazdek”. „Gwiazdy” produkowane są z tworzywa sztucznego o różnych twardościach w zależności od specyfikacji uprawy i rodzaju gleby, występują w różnych wielkościach, które są dostosowane do poszczególnych upraw. „Gwiazdy” palcowe mogą być zamontowane do większości typowych opielaczy.

Do odchwaszczania młodych porzeczek, truskawek, czy innych roślin do ok. 0,5 m wysokości można wykorzystać pielnik ZUZA 3 firmy Jagoda. Maszyna zaczepiana jest na trzypunktowym układzie zawieszenia i napędzana z wewnętrznej hydrauliki ciągnika. Podczas pracy operator, który siedzi na urządzeniu, za pośrednictwem ruchomych ramion steruje pracą wirujących głowic. Głowice wyposażone są w trzy pary sprężynowych pazurów niszczących chwasty lub dodatkowo w pionowe noże. Głębokość pracy ustawia się zmieniając wzajemne położenie głowicy i talerzyka podporowego, który kopiuje teren. Urządzenie wyposażone jest w zawór regulujący prędkość obrotową głowic.

W sadach i na plantacjach jagodowych, czy w winnicach, sprawdzą się pielniki boczne jakie oferuje firma „Jagoda”.

Pielnik sadowniczy z gwiazdą pielącą „Klaudia”. Średnica gwiazdy pielącej wynosi 700 mm, 540 mm. Gwiazda pieląca dostępna jest w trzech stopniach twardości: miękki, średni, twardy. Przed gwiazdą pielącą umieszczony jest kultywator z talerzami, dzięki czemu gleba jest spulchniana przed rotacyjnym odrzuceniem chwastu, co zwiększa skuteczność pielenia. Pielnik ma możliwość hydraulicznego regulowania szerokości, dzięki czemu może być stosowany w uprawach o różnych szerokościach rzędów od 1,6 m (wersja jednostronna pielnika) do max. 3,5 m (wersja dwustronna pielnika).

Pielnik boczny „ZOFIA” ma hydraulicznie regulowaną szerokość, co umożliwia użytkowanie maszyny w uprawach o różnej szerokości rzędów. Maszyna pozwala znacznie ograniczyć lub nawet wyeliminować stosowanie herbicydów w produkcji sadowniczej. W zależności od plantacji, wielkości chwastów czy twardości gruntu, w urządzeniu można stosować kilka rodzajów głowic pielących.

Automatyczny pielnik boczny LUCY zasilany hydraulicznie i sterowany za pomocą elektrycznej konsoli znajdującej się w kabinie ciągnika. Przeznaczony jest do skutecznego zwalczania chwastów między rzędami i między roślinami. W zależności od warunków plantacji, wielkości chwastów lub twardości gleby, w urządzeniu można stosować głowice pielące wyposażone w ,,pazury’’ lub „sztylety’’. Wirujące głowice robocze zwalczają chwasty w pasie pola między drzewami. Natrafiając na pień automatycznie odsuwają się od niego, a po ,,objechaniu’’ przeszkody wracają do wcześniejszego ustawienia. Takie rozwiązanie pozwala uniknąć wszelkiego ryzyka uszkodzenia roślin.

Automatyczny pielnik Zana. Hydraulicznie regulowana szerokość pozwalana na użytkowanie w uprawach o różnej szerokości rzędów. W zależności od plantacji, wielkości chwastów czy twardości gruntu, w urządzeniu można stosować kilka rodzajów głowic pielących. Automatyczne urządzenie do pielenia podczas pracy mocowany jest na przednim trzypunktowym układzie ciągnika i zasilany jest z hydrauliki ciągnika. Wirujące głowice robocze wykonują ruch wahadłowy pieląc pas o szerokości 50 cm, a natrafiając na pień automatycznie cofają się.

Alicja Pawlak-Zdziechowska

glebogryzarka międzyrzędowa do truskawek z dozownikiem nawozów

Gwiazdy KRESS

pielnik sadowniczy KLAUDIA

urządzenie do pielenia ZUZA 3