Targi Sadownictwa i Warzywnictwa (TSW) 2022 w Polsce

W styczniu, jak co roku w Nadarzynie pod Warszawą odbyła się jedna z największych imprez branżowych Targi Sadownictwa i Warzywnictwa (TSW) 2022 w Polsce, miejsce spotkań kierowane do producentów owoców i warzyw, dostawców usług z zakresu branży ogrodniczej, producentów i dystrybutorów środków ochrony roślin, nawozów oraz maszyn specjalistycznych. W trakcie dwóch dni targowych TSW 2022 przedstawiciele największych firm i instytucji branży ogrodniczo – warzywniczej z kraju i zagranicy zaprezentowali aktualne trendy w nawożeniu, pielęgnacji i ochronie roślin Sadowniczych.

Na targach odbyły się liczne pokazy innowacyjnych rozwiązań nowej generacji narzędzi do produkcji ogrodniczej, warzywnej oraz sadowniczej poprawiających wydajność i komfort pracy jak na przykład elektroniczne systemy monitoringu agrofagów, siewniki z funkcją nawożenia precyzyjnego, maszyny z listwami tnącymi czy wygarniaczami do gałęzi. Uczestnicy targów mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi szerokiej gamy maszyn do oprysku i zbioru owoców, systemów przeciw gradowych, ciągników sadowniczych oraz szerokiej gamy urządzeń stosowanych w ogrodnictwie nowoczesnym.

 

(Kombajn do zbioru jabłek marki AP100)

(Kombajn do zbioru jabłek marki AP100)

(Kombajn do zbioru jabłek zawieszany do ciągnika rolniczego do zbioru jabłek marki AP100, napęd hydrauliczny z własną pompą i zbiornikiem oleju, nie wymaga hydrauliki ciągnika. Szerokość zbierania 1,2 – 1,6 m, o wydajności do około 5ton/h. Zaletą maszyny jest możliwość współpracy z rożnymi przyczepami, co pozwala na zbiór owoców bezpośrednio do skrzynio palet.)

 

 

(Precyzyjny siewnik nawozów)

(Precyzyjny siewnik nawozów)

(Jednokomorowy rozsiewacz nawozów MDS o szerokości 108 cm i pojemność do 800 l. polecany do pracy w sadach owocowych, uprawach borówki, malin, winorośli itp. Dzięki zastosowaniu komputera sterującego dawką można przeprowadzić precyzje nawożenia).

 

 

(Listwa tnąca do gałęzi firmy FAMA)

(Listwa tnąca do gałęzi firmy FAMA)

(Pozioma i pionowa listwa tnąca do gałęzi wyposażona w górną listwę o szerokości do 100 cm z hydrauliczną regulacją kąta pochylenia oraz automatycznym systemem do omijania przeszkód oraz kółkiem do unoszenie siatki przeciwgradowej. Listwa pozioma od 210 do 300 cm oraz dolną listwę poziomą o szerokości 40 cm do wycinania tak zwanych okien doświetlających).

 

(Wygarniacz do gałęzi firmy FAMA)

(Wygarniacz do gałęzi firmy FAMA)

(Dwurzędowy wygarniacz do gałęzi o szerokości roboczej od 190 do 500 cm zależnie od modelu, hydrauliczna regulacja kąta nachylenia szczotek wymiatających, szerokości i wysokości. Szczotki wykonane z włókna szklanego. Maszyna sterowana jest przy pomocy rozdzielacza hydraulicznego lub Joysticka).

 

 

(Systemy tyczek sadowniczych firmy Stilmer)

(Systemy tyczek sadowniczych firmy Stilmer)

(Zalety produktu: lekkość i łatwość w montażu, odporność na środki ochrony roślin, warunki atmosferyczne, pękanie, nie wymagają konserwacji, możliwość wielokrotnego użycia).

 

(Opryskiwacze sadownicze)

(Opryskiwacze sadownicze)

 

(Ciągniki sadownicze)

(Ciągniki sadownicze)

 

XII edycja TSW 2022 uzupełniona była bogatym cyklem bezpłatnych konferencji podzielonych na kilka bloków tematycznych między innymi Truskawkowa, Ogrodnictwo ekologiczne i zrównoważone, Przetwórstwo owoców i warzyw, Warzywnicza, Sadownicza. Na IX konferencji truskawkowej poruszono zagadnienia związane z nowymi strategiami w ochronie truskawek, metodami identyfikacji patogenów na plantacjach i ich zapobieganiu, nie zabrakło również tematów poświęconych biostymulacji i odżywianiu oraz agrotechniki, a w szczególności nowym bardziej opłacalnym systemom uprawy truskawek w tunelach na zbiór przyśpieszony. 

Wśród wykładowców byli między innymi dr Paweł Krawiec właściciel firmy badawczo – rozwojowej „Horti Team” specjalista z zakresu agrotechniki i ochrony roślin sadowniczych takich jak (maliny, truskawki, borówki, porzeczki oraz aronie), który przybliżył temat innowacyjnych rozwiązań w ochronie truskawki, dr Aneta Chałańska, specjalista z zakresu entomologii oraz fitopatologii zajmująca się problematyką chorób roślin związanych z żerowaniem nicieni, która szeroko omówiła problematykę od strony chorób odglebowych.

Głos zabrali również przedstawiciele firm branżowych takich jak Hortus Media, Agrosimex (Tomasz Domański), wydawcy portali jagodnik.pl i warzywapolowe.pl oraz „Jagodnik” oraz producenci owoców truskawek, którzy przedstawili tematy związane z zastosowaniem rozwiązań biologicznych w ekologicznej i integrowanej produkcji truskawki.

Nowością była konferencja poświęcona przetwórstwu owoców i warzyw organizowana przez Instytut Ogrodnictwa w Skierniewicach, na której podjęte były zagadnienia i rozwiązania związane z organizacją przydomowej przetwórni owocowo – warzywnej oraz wykorzystaniem odpadów z produkcji roślinnej, natomiast w programie konferencji – „Ogrodnictwo ekologiczne i zrównoważone”, wiodącym tematem były zagadnienia dotyczące dostosowania polskiego ogrodnictwa do wyzwań stawianych przez program unijny „Zielony Ład”.

 

Wykład dr. Pawła Krawca nt. "Możliwe strategie w ochronie truskawek przed chorobami"Wykład dr. Karoliny Felczak-Konarskiej nt. "Nowe zagrożenia ze strony patogenów na plantacjach truskawek  i metody ich identyfikacji"

Wystąpienie przedstawicieli firm branżowych oraz producentów owoców truskawki

  Sebastian Balant