Gospodarstwo państwa Jana i Anety Panasików położone jest w gminie Księżpol, powiecie biłgorajskim, województwie lubelskim. Od 2000 roku podlega certyfikacji na rolnictwo ekologiczne. Obecnie jednostką certyfikującą jest PNG. Powierzchnia gospodarstwa wynosi 17,54 ha. W 2019 roku dokupiono 2,5 ha. Gleby należą do IIIB i IV klasy bonitacyjnej. Poza produkcją ogrodniczą prowadzone jest przetwórstwo kapusty głowiastej- produkowana jest kapusta kiszona.

W gospodarstwie uprawiane są owoce jagodowe: truskawka (odmiana Elasanta, Asia, Polka), malina (odmiana Polana), porzeczka czarna (Wernisaż) i czerwona (Losan), agrest (Hinnonmaki, Kamieniar),  oraz ogórek gruntowy (Śremski), kapusta głowiasta (Flexton, Novoton, Profesor) i pszenica ozima. Na zakupionych gruntach uprawiana jest kukurydza, która jest w pierwszym roku konwersji.

Gospodarstwo jest doskonale przystosowane do prowadzonej produkcji: wyposażone w ciągnik John Deere 5415, ciągnik Deutz Fahr, opryskiwacz Krukowiak 1000l, opryskiwacz Woprol, glebogryzarkę, glebogryzarkę rzędową 3-sekcyjną, kombajn Joanna, opielacz Solan, rozdrabniacz, bronę talerzową, 2 przyczepy rolnicze Metaltech, rozsiewacz do nawozów, sadzarkę, wózek widłowy. Planowane są także kolejne zakupy: opryskiwacza polowego czy dodatkowego wózka widłowego. Część maszyn została zakupiona przy pomocy środków finansowych z działania „Modernizacja gospodarstw rolnych”. W gospodarstwie do transportu wykorzystywane są także 2 busy. Ze środków unijnych zostało także dofinansowane utwardzenie podwórza. W budynkach gospodarczych mieszczą się magazyny, chłodnia, oraz hala przeznaczona do kiszenia kapusty, jej wyposażenie także zostało dofinansowane ze środków pomocowych. Dodatkowo maszyny przechowywane są pod zadaszeniem w wiacie.

Od 2000 roku produkcja prowadzona jest metodami ekologicznymi. Uprawiane gatunki i ich odmiany charakteryzują się dużą plennością i przydatnością do rolnictwa ekologicznego. Uprawy prowadzone są z wykorzystaniem nowoczesnych środków produkcji i maszyn. Odchwaszczane są mechanicznie z użyciem przystosowanych opielaczy, oraz ręcznie przy pomocy pracy najemnej. Stosowane są środki i nawozy dopuszczone do użycia w rolnictwie ekologicznym: Spintor 240 SC, Polyversum WP, Serenade ASO, Miedzian 50 WP, EM Naturalnie Aktywny, Physio-Mescal, Physio-Natur. Analizy gleby wykonywane są co 2 lata. Plantacje truskawki ściółkowane są słomą. Jako poplon siane jest żyto. Sadzonki kapusty pozyskiwane są na odstępstwo z firmy „Krasoń”.

W gospodarstwie korzysta się jedynie z usługi kombajnowania. Dodatkowo dorywczo zatrudnianych jest 8-9 osób, a w sezonie zbiorów owoców około 40 osób.

Cała produkcja jest sprzedawana. Poza kapustą przeznaczoną do kiszenia i suszenia, wszystkie produkty kierowane są na świeży rynek i do firm skupujących. Odbiorcami są: Bioplanet, Charsznickie Pola Natury, AWB Alina Becla, Symbio Polska, ZPU Cmol-Frut, Polubio Sp. z o.o.. Niewielka część plonów jest sprzedawana na targowisku.

Istotnym elementem produkcji jest kiszona kapusta. W gospodarstwie znajduje się chłodnia oraz hala w której mieszczą się maszyny przeznaczone do przygotowania i pakowania kiszonej kapusty. W pierwszej kolejności główki kapusty są obierane z wierzchniej warstwy liści, następnie pozbawiane są głąba i wrzucane do dużej, przemysłowej szatkownicy. Maszyna szatkuje liście na odpowiednią grubość, przekazuje je na taśmę, gdzie są posypywane solą i wrzucane do skrzyniopalety. Tam jedna osoba udeptuje kapustę przeznaczoną do kiszenia. Po odpowiednim czasie gotowa kapusta jest pakowana w przystosowane, oddychające opakowania za pomocą dozownicy. Przerabianych jest około 200t kapusty.

Państwo Aneta i Jan Panasikowie swoją ciężką pracą i fantastycznym przykładem od lat dbają o wizerunek rolników ekologicznych. Aktywnie uczestniczą w życiu społecznym: pani Aneta jest przewodniczącą Stowarzyszenia Przyjaciół Korchowa „Jedność wsi”, była również nominowana do nagrody „Kobieta Przedsiębiorcza” w 2013 roku. Gospodarstwo zajęło także w 2011 roku II miejsce w wojewódzkim konkursie Najlepsze Gospodarstwo Ekologiczne w kategorii „Ekologia- środowisko”. Osiągnięciem było też zajęcie II miejsca w konkursie „Rolnik Lubelszczyzny 2018”
w kategorii produkcja ekologiczna. Gospodarstwo zdobyło również lokalną nagrodę „Nasze Biłgorajskie” w 2011 roku dla zasłużonych firm regionu.

Poza szeroko rozwiniętą produkcją Państwo Panasikowie dbają o środowisko- zachowują znajdujące się w gospodarstwie zakrzaczenia i zadrzewienia, korzystają z sieci wodociągowej
i kanalizacyjnej. Dom wyposażony jest od 2011 roku w rurowe kolektory słoneczne. Planowany jest także montaż ogniw fotowoltaicznych.

Gospodarstwo ciągle się rozwija, pan Jan bierze udział w szkoleniach, głównie organizowanych przez firmy prywatne, poszukuje nowych środków do produkcji i odmian. Planowany jest zakup nowych, niezbędnych maszyn. Zwiększa się również powierzchnia gospodarstwa. Planowany jest zakup ziemi.

Gospodarze nie mają problemu ze zbytem swoich produktów. Ma na to wpływ dobra promocja gospodarstwa – prowadzona jest strona internetowa, ale również dzięki udziałowi w różnych konkursach i imprezach. Nie bez znaczenia jest tutaj także wysoka jakość produkowanej żywności.