Dnia 03.10.2017 r. na zaproszenie nauczycieli Szkoły Podstawowej im. Bogumiła S. Lindego w Warszawie  udaliśmy się do stolicy, aby przeprowadzić cykl zajęć poświęconych ekologii i przyrodzie w klasach 0-IV. Program zajęć obejmował cztery bloki tematyczne, związane ze środowiskiem naturalnym oraz ekologicznym stylem życia.

Dla najmłodszych przygotowaliśmy zajęcia ,,Owady pożyteczne jako element bioróżnorodności”. Maluchy słuchały opowieści o pożytecznej roli, jaką w środowisku pełnią niektóre organizmy, po czym dzielnie wypełniały karty pracy, które dla nich przygotowaliśmy. Okazało się, że wiele owadów dzieci dopiero poznały i były zdumione, że każdy z nich pełni ważną funkcję (owady zapylające, ,,sprzątające”, drapieżniki). Dowiedziały się również w jaki sposób dbać o ogród, aby sprzyjał on owadom pożytecznym i był jak najbardziej bioróżnorodny. W grupie klas drugich przeprowadziliśmy zajęcia ,,Rodzime gatunki drzew”, których podsumowaniem było samodzielne wykonanie przez uczniów posterów przedstawiających poszczególne gatunki drzew. Rozpoznawanie drzew nie jest wcale łatwym zadaniem, więc należało się najpierw do tego zadania właściwie przygotować, poznać drzewa i ich owoce oraz pokrój liści. O każdym z drzew można powiedzieć jakąś ciekawostkę, dzieci z zainteresowaniem słuchały też tego, dlaczego drzewa tracą liście na zimę i miały wiele pytań. Klasy trzecie miały możliwość wysłuchania prelekcji  ,,Jedz zdrowo i żyj kolorowo”. Dzieci zapoznały się z zasadami zdrowego odżywiania, dowiedziały się dlaczego warto pić dużo wody, jeść pieczywo pełnoziarniste, warzywa zielone i owoce sezonowe, co to jest piramida zdrowego żywienia i jak w sklepie rozpoznać produkt ekologiczny. Te wszystkie informacje z pewnością przyczynią się do kształtowania pozytywnych nawyków żywieniowych, które mają wpływ na zachowanie dobrego zdrowia i kondycji. W ramach podsumowania dzieci obejrzały film pt. ,,Jak kupować jedzenie?”, który w przystępny sposób przybliżył ważne informacje, które świadomy konsument powinien wiedzieć.  Czwartoklasiści to najstarsza grupa, która brała udział w zajęciach pt. ,,Przegląd roślin biosurowcowych użytecznych dla człowieka”. Tutaj bazowaliśmy na roślinach rosnących w naszym ogrodzie biosurowcowym i staraliśmy się uczniom przybliżyć wiedzę na temat różnych grup roślin i ich przedstawicieli. Podzieliliśmy rośliny na przyprawowe, lecznicze, białkowe, oleiste, barwnikowe, skrobiowe i energetyczne i omówiliśmy ich cechy charakterystyczne oraz zastosowanie. Następnie odbyła się część praktyczna, podczas której uczniowie mieli za zadanie rozpoznać nasiona niektórych roślin i przyporządkować je do poszczególnych grup.

Mamy nadzieję, że przeprowadzone przez nas zajęcia dostarczyły dzieciom wielu pozytywnych wrażeń i rozbudziły ciekawość poznawania świata przyrody.

Katarzyna Kozak