19 października 2017 r. nasz ośrodek odwiedzili obcokrajowcy z Francji, Włoch, Hiszpanii, Grecji i Rumuni. Wizyta odbyła się w ramach realizacji projektu Erasmus+ Stay 3E, którego założenia obejmują również kwestie ekologiczne. Była to grupa uczniów i nauczycieli z zagranicznych krajów, którym towarzyszyły dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Puławach.

Uczestników warsztatów przywitał Zastępca Dyrektora Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Końskowoli  Pan Artur Niczyporuk. Przedstawił on tereny Lubelszczyzny jako obszary ściśle związane z tradycją rolniczą oraz podkreślił rolę LODR w pracy na rzecz polskiego rolnictwa. Następnie odbyła się prezentacja ścieżki dydaktycznej EKOTRASA, a goście usłyszeli kilka słów o prowadzonej przez nas edukacji ekologicznej.

Drugą częścią spotkania były warsztaty ekologiczne, skierowane głównie do polskich dzieci z klas IV-VI oraz uczniów zagranicznych. Odbyła się tutaj pogadanka na temat segregacji odpadów, kompostowania, odpowiedzialnych zakupów, racjonalnego odżywiania, produktów ekologicznych i oszczędzania wody. Obcokrajowcy mieli okazję dowiedzieć się jak wygląda ekologia w Polsce, a my mieliśmy możliwość wymiany doświadczeń w tym zakresie. Po części teoretycznej uczestnicy warsztatów wzięli udział w konkurencjach  przyrodniczych na ścieżce dydaktycznej. Każdy z nich dostał zadania do wykonania, które polegały na rozpoznawaniu roślin po liściach, nasionach i owocach, rozpoznawaniu gatunków drzew, dopasowaniu czasu rozkładu odpadów do ich rodzaju czy dopasowaniu gatunków roślin i zwierząt do poszczególnych ekosystemów. Dzieciom zagranicznym towarzyszyły w tych zadaniach polscy uczniowie, którzy pomagali pokonać barierę językową, czemu towarzyszyła duża porcja humoru. Największą atrakcją okazało się ognisko z pieczonymi kiełbaskami, przy którym obcokrajowcy mieli okazję podziwiać rodzime gatunki polskich drzew i krzewów. Na zakończenie warsztatów wszyscy udali się do Pasieki hodowlanej ,,Pożóg”, gdzie odbyła się prelekcja z prezentacją wnętrza ula, zakończona degustacją pysznego miodu.

Warsztaty na pewno zaliczymy do udanych, goście byli zachwyceni bioróżnorodnością polskich pól, sadów i ogrodów, uczniowie aktywnie angażowali się na zajęciach, a my mamy bardzo miłe wspomnienia związane z tą wizytą.

 

Katarzyna Kozak