W Lubelskim Ośrodku Doradztwa Rolniczego jednym z obiektów dydaktycznych jest ogród biosurowcowy. Co roku staramy się, aby przykuwał on uwagę zwiedzających nie tylko walorami dekoracyjnymi, ale przede wszystkim różnego rodzaju ciekawostkami.  W ogrodzie znajduje się ponad 70 gatunków roślin ziołowych, z których wiele to stałe nasadzenia roślin ziołowych czy energetycznych. Staramy się, aby corocznie pojawiały się w nim też nowe rośliny jednoroczne, zaskakujące swoim wyglądem lub właściwościami.

W ogrodzie rozmaitości największą grupę stanowią zioła. Oprócz tych tradycyjnych, jak melisa lekarska , szałwia, mięta pieprzowa, lawenda czy rozmaryn mamy również zioła mniej popularne jak na przykład świeże liście nasturcji, których można używać do pieczonej kaczki, czy liście ogórecznika lekarskiego, w smaku przypominające ogórek. Tę zapomnianą przyprawę można z powodzeniem dodawać razem z zielonym koprem do sałatek czy chłodników. Ogórecznik nie nadaje się do suszenia, a jego jadalne kwiaty mogą być dekoracją zup. Ciekawą roślina jest lubczyk ogrodowy, będący składnikiem popularnej przyprawy Maggi. Świeże i suszone liście mają szerokie zastosowanie w kulinariach. W mieszankach z innymi przyprawami ziołowymi daje  wielu potrawom mięsnym pikantny posmak, pobudzający apetyt. Bylica estragon to roślina używana do aromatyzowania octów oraz do kwaszenia ogórków. Ważne, aby przyprawa ta była używana na surowo lub do potraw, które gotuje się bardzo szybko. Występuje jako składnik  niektórych kompozycji ziołowych np. przyprawy do ryb, drobiu, dziczyzny, baraniny i pikantnych sosów. Drobno posiekane listki mogą być dodawane do surówek z pomidorów i ogórków. Możemy z niej przyrządzić aromatyczną przyprawę do sałatek, wystarczy do butelki octu włożyć gałązkę estragonu i zamknąć szczelnie, a po kilku dobach aromatyczny ocet będzie gotowy.

W tym roku w naszym ogrodzie pojawiły się warzywa mało znane, głównie ze względu na grupy szkolne odwiedzające Ekotrasę, której częścią jest właśnie ogródek biosurowcowy. Często warzywa mało znane są skarbnicą wielu składników odżywczych, witamin i związków mineralnych. Z mniej popularnych warzyw pojawiły się u nas między innymi: kalarepa, brukselka, kapusta stożkowa,  jarmuż, marchew fioletowa, portulaka warzywna, roszponka, rzepa, rzodkiew , brukiew, dynia makaronowa, kard, karczoch. Warto zwrócić uwagę na cenne, przeciwnowotworowe działanie jarmużu, którego możemy używać jako dodatek do sałatek lub sporządzania koktajlów z dodatkiem bananów. Jest to odmiana kapusty o długich pomarszczonych liściach i wysokich wartościach odżywczych, o czym należy pamiętać przygotowują jarmuż, najlepiej na parze. Najsmaczniejsze są liście zrywane po pierwszych przymrozkach, gdyż tracą ostry kapuściany smak. Popularnością cieszą się też smaczne chipsy z jarmużu. Kolejna odmiana kapusty to kapusta stożkowa o niepowtarzalnym kształcie główki, która odznacza się sporymi walorami smakowymi w porównaniu do białej kapusty. Ze względu na kruchość liści i delikatny słodkawy smak nadaje się do bezpośredniego spożycia w różnego rodzaju sałatkach. Kapusta ta jest łatwiejsza w uprawie i lepiej się przechowuje niż ,,pekinka”. W Polsce jest jeszcze mało znana, natomiast w krajach Europy zachodniej zyskała sporą popularność. Do warzyw mających duże znaczenie dla naszego zdrowia możemy też bez wątpienia zaliczyć portulakę warzywną. Częścią jadalną są listki o lekko korzennym smaku, które można dodawać do sałatek.  W miejscu po odcięciu z jej łodyżek wyrastają nowe pędy. Należy pamiętać, że liście od momentu zakwitnięcia rośliny zaczynają nabierać goryczy. Jest szczególnie zalecana dla osób chorujących na cukrzycę, a dodanie portulaki do potraw wspomaga trawienie. Uprawa tego warzywa nie jest trudna, a wysokie wartości odżywcze zostały szczególnie docenione w krajach śródziemnomorskich.

W ogrodzie dydaktycznym możemy zobaczyć model uprawy współrzędnej- marchew fioletowa rośnie na przemian z cebulą siedmiolatką. Cebula odstrasza groźnego szkodnika marchwi – połyśnicę marchwiankę, natomiast marchew wydziela lotne substancje, które  chronią cebulę przed jej uciążliwym szkodnikiem, czyli śmietką cebulanką. Warzywa te są idealnym towarzystwem dla siebie i powinny być uprawiane tuż obok siebie.  Dydaktyczną funkcję spełniają tutaj takie rośliny jak wrotycz pospolity czy rumianek pospolity, z których mogą być sporządzane gnojówki- preparaty biologiczne pomocne w profilaktyce i zwalczaniu chorób i szkodników oraz mające funkcję uodparniające system immunologiczny roślin.

Wszystkie rośliny spełniają tu funkcje dydaktyczne, ale niektóre z nich są również ciekawą ozdobą ogrodu. Oprócz popularnych aksamitek, nagietków czy nasturcji funkcję dekoracyjną spełniają takie rośliny jak trawa ozdobna dmuszek jajowaty, kukurydza ozdobna, miechunka rozdęta czy tykwa.  Miechunka jest byliną, która wytwarza pomarańczowe dwukomorowe jagody wielkości wiśni, otoczone ,,papierową’’ otoczką przypominającą w wyglądzie lampiony. Są one  przydatne przy tworzeniu kompozycji suchych bukietów. Owoce tykwy mogą być natomiast inspiracją do tworzenia różnego rodzaju projektów w postaci lamp, naczyń na żywność czy afrykańskich instrumentów muzycznych. Przybierają one różnorodne kształty, co w połączeniu z naszą wyobraźnią może przynieść naprawdę zaskakujące efekty w postaci oryginalnych ozdób.

Corocznie planując nasadzenia do ogródka poznajemy coraz to nowe rośliny biosurowcowe. Niektóre z nich przykuwają uwagę niepowtarzalnym kształtem i barwą, inne aromatycznym zapachem. Większość z nich ma dobroczynne działanie dla naszego organizmu, wystarczy tylko być otwartym na nowości i mieć chęci, aby urozmaicać swój jadłospis. Ogród biosurowcowy oprócz funkcji dydaktycznych może być inspiracją do poznawania nowych smaków, będących źródłem dobrego zdrowia.