W dniu 27-06-2018 r w Instytucie Biotechnologii przemysłu Rolno - Spożywczego im. Prof. Wacława Dąbrowskiego w Warszawie odbyło się spotkanie na temat: „Produkcja żywności w gospodarstwach rolniczych w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego”. Seminarium zostało poświęcone prozdrowotnym  właściwościom żywności produkowanej przez małych przetwórców i bezpieczeństwie żywności, które jest nieodzownym elementem wytwarzania żywności.

Uczestnicy wysłuchali wykładów dotyczących: „Bezpieczeństwa żywności produkowanej w gospodarstwach rolnych”  oraz „Prozdrowotnych właściwości żywności produkowanej w gospodarstwach rolnych”, których prelegentami byli prof. dr hab. Zbigniew Dolatowski oraz dr Beata Bartodziejska.

Podczas konferencji prof. dr hab. Zbigniew Dolatowski szczegółowo omówił  prozdrowotne  właściwości żywności produkowanej w gospodarstwach rolnych oraz wpływu żywności na zdrowie człowieka.  Podkreślano szczególne znaczenie żywności tradycyjnej i lokalnej produkowanej między innymi w gospodarstwach rolnych. Sprzedaż tej żywności w Polsce jest na poziomie 2% i jest bardzo niska na tle innych krajów Unii Europejskiej  w których 20% zbywanej żywności jest produkowana
na rynku  lokalnym, gdzie producenci mają możliwość poznania potrzeb  i oczekiwań swoich konsumentów. Konsumenci mają  możliwość nabycia świeżego produktu pochodzącego ze sprawdzonego źródła, a także informacji na temat sposobu produkcji.
Drugi wykład, który prowadziła dr Beata Bartodziejska, dotyczył  bezpieczeństwa żywności produkowanej w gospodarstwach rolnych. Za jakość żywności odpowiada producent (rolnik) i powinien tak wytwarzać swoje produkty, by były bezpieczne dla zdrowia konsumentów, wolne od zagrożeń chemicznych, fizycznych i biologicznych. Bezpieczny produkt to wytworzony zgodnie z zasadami dobrej praktyki higienicznej i produkcyjnej, w którego składzie nie zostały przekroczone normy substancji szkodliwych. Kierownicy poszczególnych Zakładów w  Instytucie Biotechnologii Przemysłu Rolno- Spożywczego przedstawili zakres ich działalności, jak również ofertę współpracy, jaką jednostka naukowa może zaoferować rolnikom – producentom żywności tradycyjnej i lokalnej.

W trakcie spotkania  wywiązała się dyskusja na temat problemów rolników chcących produkować i sprzedawać swoje produkty na małą skalę np. w ramach Rolniczego Handlu Detalicznego (np. możliwości edukacji w zakresie metod przetwarzania produktów, pomocy w zaistniałych problemach na różnych etapach produkcji) oraz o konieczności promocji tych produktów i stworzenia wspólnego frontu: rolników (producentów zdrowej żywności), Ośrodków Doradztwa Rolniczego
i Instytucji naukowych by wzajemnie się wspierać, aby zdrowa, naturalna żywność stanowiła skuteczną alternatywę dla żywności produkowanej metodami przemysłowymi. Współpraca ODR, jednostek naukowych i rolników pozwoli nam wesprzeć produkcję tradycyjnej żywności wysokiej jakości.

Sylwia Figiel