W dniach 12-14 września 2017 roku w Smardzewicach w województwie łódzkim odbyło się XVII Ogólnopolskie Sympozjum Agroturystyczne. Celem tegorocznego spotkania była wymiana poglądów, osiągnięć i doświadczeń w zakresie tematycznym ujętym pod nazwą „Sieci współpracy w turystyce wiejskiej - stan obecny i nowe wyzwania” obejmująca stan obecny i możliwości rozwoju turystyki wiejskiej w perspektywie Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

W czasie trwania sympozjum obchodzony był Jubileusz 20 - lecia Polskiej Federacji Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”.

Ogólnopolskie Sympozjum Agroturystyczne organizowane jest cyklicznie od roku 1993. Jest to inicjatywa służąca wymianie doświadczeń i nawiązywaniu kontaktów zawodowych pomiędzy podmiotami aktywnie angażującymi się w rozwój turystyki wiejskiej. W Sympozjum uczestniczą przedstawiciele nauki, doradztwa, stowarzyszeń agroturystycznych, administracji państwowej i samorządowej z całej Polski. Organizowane początkowo corocznie, od roku 2000 Sympozjum zbiera się w cyklu dwuletnim każdorazowo w innej części Polski, stwarzając poza merytoryczną dyskusją, dodatkowe szanse prezentacji i promocji poszczególnych regionów. W swej historii Sympozjum gościło na Suwalszczyźnie, Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, Lubelszczyźnie, Ziemi Lubuskiej, Podlasiu, Podkarpaciu, Pomorzu Gdański i Zachodnim, w Bieszczadach, Sudetach, Beskidzie Sądeckim, Małopolsce i Wielkopolsce.

 

Organizatorami tegorocznej edycji Sympozjum byli:

- Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział w Krakowie,

- Uniwersytet Łódzki Instytut Geografii Miast i Turyzmu,

- Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Bratoszewicach,

- Polska Federacja Turystyki Wiejskiej „Gospodarstwa Gościnne”,

- Małopolskie Stowarzyszenie Doradztwa Rolniczego zs. w UR w Krakowie,

- Lokalna Grupa Działania „Dolina Pilicy” we współpracy z

- Zespołem Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego oraz

- Starostami Powiatów opoczyńskiego, piotrkowskiego i tomaszowskiego.

 

Zakres przedmiotowy tegorocznego sympozjum dotyczył szerokiego kontekstu problematyki współpracy sieciowej w turystyce wiejskiej i obejmował następujące zagadnienia:

- podejmowanie działań sprzyjających nawiązaniu lepszego kontaktu pomiędzy podmiotami różnych poziomów zarządzania turystyką wiejską, tym samym lepszemu wzajemnemu poznaniu, zrozumieniu, poszukiwaniu obszarów zbieżnych interesów i budowania wspólnych celów w oparciu o dostosowane do potrzeb formy partnerstw;

- szczegółowa analiza naukowa skali, typów i jakości powiązań pomiędzy podmiotami różnych szczebli działających w obszarze turystyki wiejskiej i próba wypracowania koncepcji wzajemnej komunikacji, przekazu informacyjnego i stałego porozumienia między podmiotami;

- identyfikacja i upowszechnienie wiedzy na temat dobrych przykładów współpracy w zakresie turystyki wiejskiej w ramach sieci, klastrów, grup tematycznych, partnerstw publiczno-prywatnych, produktów sieciowych, produktów markowych, certyfikatów branżowych i jakościowych, i innych;

- poszukiwane odpowiedzi na nowe wyzwania w kształtowaniu sieci współpracy w kontekście zróżnicowania podmiotów, ich potrzeby wspólnoty oraz zachowania samodzielności działań, a także przemian w zachowaniach i oczekiwaniach konsumentów turystyki wiejskiej, nowoczesnych technologii, łączenia świata wirtualnego z rzeczywistym.

            Szerokie i systemowe podejście do tematyki sieciowania w turystyce wiejskiej odpowiada tendencjom gospodarczym i społecznym do koncentracji działań oraz potrzebie budowania partnerstw, sieci i powiązań między interesariuszami, mających na celu tworzenie zintegrowanych produktów i kompleksowych ofert turystycznych na polskiej wsi.

 

Urszula Wojewoda