W dniu 15 listopada 2017 roku Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli wspólnie z Instytutem Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa Państwowym Instytutem Badawczym w Puławach zorganizował konferencję naukową pt: „Efekty wdrażania Wspólnej Polityki Rolnej w kontekście wielokierunkowego rozwoju sektora rolnego”.

Gości powitali Sławomir Plis, Dyrektor LODR w Końskowoli oraz prof. dr hab. Stanisław Krasowicz, zastępca Dyrektora IUNG–PIB ds. naukowych w zakresie badań środowiskowych.

Konferencję swoją obecnością zaszczycili przedstawiciele: IUNG-PIB, LODR, PZDR, MRIRW, OSCHR i LIR.

Prelegenci IUNG-PIB omówili następujące zagadnienia: prof. dr hab. Stanisław Krasowicz - ,,Działalność IUNG –PIB w zakresie  wspierania rozwoju rolnictwa i obszarów wiejskich”, dr hab. Mariusz Matyka prof. nadzw. – „Efektywność wdrażania Wspólnej Polityki Rolnej w kontekście zróżnicowanych uwarunkowań organizacyjnych i przyrodniczych polskiego rolnictwa”, dr Andrzej Madej – „Wdrażanie i ocena zasad zrównoważonego rozwoju w gospodarstwach rolnych”, dr Paweł Radzikowski - „Wspólna Polityka Rolna jako mechanizm ochrony bioróżnorodności w agroekosystemach”.

Konferencja miała na celu uświadomienie i przedstawienie efektów wdrażania Wspólnej Polityki Rolnej oraz zmian jakie zaszły w polskim rolnictwie. Zaprezentowano wyniki badań dotyczące zmian powierzchni użytków rolnych, gruntów ornych, trwałych użytków zielonych, zasiewów wybranych upraw (zbóż, ziemniaka, rzepaku i  rzepiku), poziomu nawożenia mineralnego i  zmiany obsady zwierząt w Polsce w latach 2000-2015. W dalszej części przedstawiono ogólne cechy oceny zrównoważonego rozwoju rolnictwa, oraz omówiono wybrane wskaźniki rozwoju na poziomie gospodarstwa rolnego. Kolejny interesujący temat, który został zaprezentowany dotyczył wskaźników i funkcji  bioróżnorodności w agroekosystemach, a także działań PROW które wspierają zachowanie bioróżnorodności.

W ostatnich latach polskie rolnictwo przechodzi proces intensywnego rozwoju o czym świadczy wzrost koncentracji, specjalizacji, efektywności i intensywności produkcji.

Liczne reformy Wspólnej Polityki Rolnej wskazują zrównoważony rozwój, który oznacza działanie w kierunku wielofunkcyjności rolnictwa oraz obszarów wiejskich. Produkcja rolnicza w Polsce posiada wciąż znaczny potencjał rozwojowy którego realizacja uzależniona jest od wdrożenia, a także efektywnego wykorzystania postępu organizacyjnego, biologicznego, technicznego oraz agrotechnicznego. Stwierdzić należy iż  dalsza realizacja celów Wspólnej Polityki Rolnej w znacznym stopniu przyczyni się do zwiększenia i zachowania wysokiej różnorodności biologicznej krajobrazu Polski. Natomiast idea zrównoważonego rozwoju  odnosząc się do gospodarstwa rolnego w praktyce jest trudna do zrealizowania gdyż żaden ze specjalistycznych typów gospodarstw nie realizuje w pełni zasad zrównoważonego rozwoju.

Wdrażanie Wspólnej Polityki Rolnej przyniosło wiele zmian w polskim rolnictwie, ale dalszy rozwój jest nadal potrzebny. Na uwagę zasługują według IUNG–PIB priorytety polskiego rolnictwa takie jak: zrównoważony rozwój, ograniczenie emisji gazów cieplarnianych i negatywnego wpływu rolnictwa na środowisko przyrodnicze, poprawa konkurencyjności, wzrost innowacyjności, wdrażanie postępu technologicznego, poprawa efektywności transferu wyników badań naukowych do praktyki rolniczej oraz regionalizacja polityki wsparcia i działalności doradczej.

Na zakończenie konferencji wywiązała się dyskusja podczas której poruszono tematykę bieżących problemów nauk rolniczych i doradztwa rolniczego. Ponadto dużą uwagę poświęcono na potrzeby wprowadzenia w perspektywie PROW w latach po 2020 roku wapnowania gleb, lepszego gospodarowania wodą w rolnictwie oraz ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. Wykłady wzbudziły duże zainteresowanie wśród przedstawicieli Ośrodków Doradztwa Rolniczego i Lubelskiej Izby Rolniczej.

Anna Kiwak

 

Konferencja odbyła się dzięki wsparciu finansowemu w ramach zadania 1.8 Programu Wieloletniego IUNG – PIB Analiza i ocena wpływu działań WPR na środowisko oraz strukturę, poziom, koncentrację i konkurencyjność produkcji rolniczej, z uwzględnieniem zróżnicowania regionalnego rolnictwa i specyfiki różnych grup gospodarstw rolnych".