Znowelizowana ustawa o Kołach Gospodyń Wiejskich zakłada możliwość działania Kół Gospodyń Wiejskich nie tylko na wsiach, ale także na terenie sołectw w granicach miast oraz w miastach do 5 tys. mieszkańców. Projekt nowelizuje uchwaloną w listopadzie 2018 roku ustawę o kołach gospodyń wiejskich, która nadała kołom osobowość prawną oraz umożliwiła prowadzenie działalności gospodarczej. Koła Gospodyń Wiejskich zakładane na mocy tej ustawy muszą być zarejestrowane w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.

Zmiany które zostały zaproponowane w projekcie są odpowiedzią na postulaty, które były zgłaszane przez koła gospodyń wiejskich. Zmiany mają umożliwić działanie wszystkim osobom, które chcą uczestniczyć w danym kole, niezależnie od ich miejsca stałego zamieszkania. Obecnie koła mogą być zakładane i działać mogą wyłącznie na terenie wsi, Natomiast członkami kół gospodyń wiejskich mogą być wyłącznie osoby, których miejscem zamieszkania jest wieś będąca terenem działalności koła.
Autorzy projektu wskazują na silne społeczne zapotrzebowanie na organizowanie społeczeństwa obywatelskiego przez koła gospodyń wiejskich także na terenach formalnie znajdujących się w granicach administracyjnych miast, są to często dawne tereny wiejskie włączone w obręb miast. Dlatego projekt nowelizacji dopuszcza tworzenie i funkcjonowanie kół także na wybranych terenach miejskich - w miastach do 5 tys. mieszkańców, a miastach większych na obszarach istniejących w nich sołectw.
Ponadto w projekcie został wpisany limit wydatków z budżetu państwa na pomoc finansową dla Kół Gospodyń Wiejskich. W 2019 roku ma wynieść 40 mln zł. Pomoc będzie przyznawana do wyczerpania środków w kolejności złożenia wniosku o przyznanie takiej pomocy. Limit pomocy dla kół będzie określany co roku.
Projektowana ustawa ma wejść w życie 14 dni od jej ogłoszenia.