Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2019 roku określa sposób prowadzenia przez KGW uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów oraz warunki jakie powinna spełniać ta ewidencja, aby stanowiła podstawę do obliczenia zobowiązań podatkowych zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych. Nowe rozporządzenie jest bezpośrednio związane z ustawą z 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich.

Zgodnie z nowymi regulacjami, z uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów będą mogły korzystać koła gospodyń wiejskich, które osiągają przychody wyłącznie z:

– działalności statutowej z tytułu składek członkowskich, darowizn, zapisów i dotacji;

 – sprzedaży wyrobów sztuki ludowej, w tym rękodzieła i rzemiosła ludowego i artystycznego, lub żywności regionalnej;

– tytułu sprzedaży, najmu lub dzierżawy składników majątkowych;
– tytułu odsetek od środków pieniężnych na rachunkach bankowych lub rachunkach w spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (SKOK), prowadzonych w związku z wykonywaną działalnością, w tym również odsetek od lokat terminowych oraz innych form oszczędzania, przechowywania lub inwestowania tworzonych na tych rachunkach.

W takich przypadkach koła nie będą mogły posiadać statusu organizacji pożytku publicznego. Obowiązywać będzie też warunek taki, że dane koło w poprzednim roku osiągnęło przychody wyłącznie z określonych tytułów w wysokości nieprzekraczającej 100 tys. zł. W innych sytuacjach korzystanie z uproszczonej ewidencji nie będzie możliwe.

Rozporządzenie oraz wzór zestawienia przychodów i kosztów oraz wzór zestawienia przepływów finansowych wraz z objaśnieniami do niniejszych zestawień znajduje się na stronie:  http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/download.xsp/WDU20190000070/O/D20190070.pdf

 

Bożena Śmiałowska

Opracowano na podstawie:

- Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 7 stycznia 2019 r. w sprawie prowadzenia uproszczonej ewidencji przychodów i kosztów przez koła gospodyń wiejskich;

- Ustawy z dnia 9 listopada 2018 r. o kołach gospodyń wiejskich.