Nowelizacja ustawy - Prawo o Stowarzyszeniach, wprowadziła nowe przepisy dotyczące zakładania i finansowania stowarzyszeń zwykłych. Przypominamy! - od 20 maja 2016 r. stowarzyszenia zwykłe działają wg nowej formuły, posiadają tzw. ułomną osobowość prawną, która nadaje im nowe uprawnienia. Stowarzyszenia zwykłe nie są osobami prawnymi, ale ustawa przyznaje im zdolność prawną. Oznacza to poszerzenie i wzmocnienie możliwości ich działania w obrocie prawnym.

Dzięki temu  mogą one we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własności i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania (co pozwala im np. na wynajmowanie siedziby, ale też na podpisywanie umów np. na realizację zadania publicznego). Od momentu nowelizacji, stowarzyszenia zwykłe mają możliwość pozywania lub być pozywanymi czyli odzyskały zdolność sądową.

Znowelizowane przepisy w bardzo znaczący sposób powiększyły katalog źródeł ich finansowania. Nadal mogą zbierać składki, ale nie tylko, swoje pomysły sfinansują również z darowizn, spadków, zapisów, dochodów z majątku stowarzyszenia oraz ofiarności publicznej. Stowarzyszenia zwykłe uzyskały dostęp do dotacji, również dotacji ze środków publicznych. Mogą też uzyskać status organizacji pożytku publicznego i zbierać 1%.

Podstawa prawna: Ustawa – Prawo o stowarzyszeniach Art. 42. ustępy 2 i 3

  1. Stowarzyszenie zwykłe uzyskuje środki na działalność ze składek członkowskich, darowizn, spadków, zapisów, dochodów z majątku stowarzyszenia oraz ofiarności publicznej.
  1. Stowarzyszenie zwykłe może otrzymywać dotacje na zasadach określonych w odrębnych przepisach.

Zwróćmy uwagę, że zmiany te dotyczą stowarzyszeń zwykłych, które zarejestrowały się po 20 maja 2016 r. w nowej ewidencji stowarzyszeń zwykłych prowadzonych przez starostę powiatu na terenie, którego mieści się siedziba stowarzyszenia. Stowarzyszenia zwykłe, które powstały przed nowelizacją ustawy czyli przed 20 maja 2016 r. muszą się najpierw przerejestrować do nowej ewidencji, mają na to czas do 20 maja 2018 r. jeżeli tego nie zrobią, po tym terminie przestaną istnieć z mocy prawa.

 

Opracowała: Katarzyna Karmasz