„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

 

Dnia 27 listopada 2008 w Tucznej odbyła się konferencja pt. „Innowacje w chowie i hodowli bydła mięsnego”, organizowana przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli oraz Urząd Gminy Tuczna. Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2018-2019 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR). Celem realizacji konferencji było podniesienie wiedzy zakresie chowu i hodowli ras mięsnych,  wspólnego rozwiązywania problemów związanych z utrzymaniem, żywieniem, uzyskaniem odpowiednich przyrostów i zbytem zwierząt.

Otwarcia konferencji dokonał Wójt Gminy Tuczna p. Zygmunt Litwiniuk, powitał zaproszonych z Francji i Belgii gości. Prelegentami byli: Jean –Claude Metais  prezes Francuskiego Związku Hodowców rasy Blonde Aquitaine,  Lionel GIRAUDEAU Dyrektor France Blonde Aquitaine, Olivier RAMBERT  Dyrektor Interlim Génétique Service i Krajowej Stacji Oceny Buhajow w Lanaud, Simon Noppen export menager BBG oraz tłumacz Ewa Leclercq.

Ze względu na wirus afrykańskiego pomoru świń rozprzestrzeniający się na terenie powiatu bialskiego, wielu rolników jest w dramatycznej sytuacji. Większość zajmuje się chowem trzody chlewnej, a w obecnej sytuacji często muszą rezygnować z produkcji i szukać alternatywnych rozwiązań. Pomysłem dla gospodarstw może być przestawienie się na hodowlę bydła mięsnego ras prezentowanych podczas konferencji: rasy Limousin, Blonde Aquitane, Błękitna Belgijska. Chów bydła mięsnego charakteryzuje się wysoką ekonomią, a Francuzi wspierają Polaków i minimum raz w roku odwiedzają rolników, pomagając odpowiednio prowadzić stado. Być może będzie to rozwiązanie dla rolników. Środowisko jest czyste, nieskażone, pełne zielonych łąk, hodowla nie jest skomplikowana, gdyż zwierzęta wypasają się przez większość miesięcy w roku na łąkach, mięso należy do najszlachetniejszych, a przyrosty są wysokie.  W krajach zachodniej Europy prezentowane rasy są hodowane do 100 lat, a programy są udoskonalane.

Na początku konferencji zostały omówione możliwości skorzystania ze wsparcia finansowego na operacje realizowane przez grupy operacyjne w ramach działania „Współpraca”. O tym co to jest Sieć na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich oraz jakie można uzyskać wsparcie finansowe dla swoich działań produkcyjnych opowiedzieli pracownicy LODR – Małgorzata Seroka – koordynator SIR i Marek Siuciak – broker innowacji.

Przedstawiciele Centrum Rozwoju Soi Aproseed Sp. z o.o. przeprowadzili pokaz przygotowania pasz z surowców roślinnych z wykorzystaniem ekstrudera. Innowacyjne rozwiązanie pozwala na podnoszenie przyswajalności i wartości odżywczych wszystkich roślin strączkowych i wszystkich gatunków zbóż.

Konferencja była okazją do nawiązania bliższej współpracy z przedstawicielami związków hodowlanych we Francji i Belgii, zainteresowania  produkcją bydła mięsnego, wymiany doświadczeń, poszukiwania pomysłów na innowacje oraz alternatywnych rozwiązań dla gospodarstw.

 

Małgorzata Seroka

Projekt opracowany przez Lubelski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Końskowoli.

Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej „Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich”

Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.