Logo: Unii Europejskiej, SIR, KSOW, PROW 214-2020

„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie”.
Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020 – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej
„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Miesiąc listopad był bardzo intensywny pod względem szkoleniowym dla lubelskich serowarów. W ramach prac Zespołu tematycznego ds. serowarstwa odbyły się trzy szkolenia. Tym razem uczestnicy dokształcali się w temacie fotografii produktowej i promocji w mediach społecznościowych oraz technologii produkcji serów dojrzewających podczas wizyty w Spółdzielczej Mleczarni SPOMLEK w Radzyniu Podlaskim.

Szkolenia z fotografii produktowej były prowadzone przez p. Łukasz Goliszka, fotografa i specjalistę od promocji. Podczas pierwszych zajęć w Janowcu uczestnicy uczyli się jak prawidłowo zrobić zdjęcie telefonem komórkowym, jak odpowiednio doświetlić zdjęcie i jaki rodzaj światła wybrać oraz jak radzić sobie w trudnych warunkach oświetleniowych. Zajęcia praktyczne polegały na fotografowaniu przygotowanych trzech potraw do degustacji z wykorzystaniem serów zagrodowych. Prowadzący szkolenie omawiał zrobione zdjęcia oraz wskazał popełnione błędy. Na następne szkolenie uczestnicy dostali pracę domową – wykonanie zdjęć swoich serów. Poziom przysłanych zdjęć był bardzo wysoki, pokazywał, że uczestnicy zastosowali się do wskazówek prowadzącego i prawidłowo wykonali zdjęcia. Podczas drugiego szkolenia w Kazimierzu Dolnym serowarzy dowiedzieli się jak korzystać z platformy Canva i jej wielu funkcji oraz jak wykorzystać socjal media (Facebook i Instagram) do promocji własnej działalności. Każdy uczestnik przyniósł swoje sery, które szef kuchni z Restauracji Czarna Dama odpowiednio ułożył i wyeksponował. Pokazał uczestnikom w jaki sposób zaprezentować swój gotowy produkt, aby zainteresować klienta.  Szkolenia z fotografii produktowej cieszyły się dużym uznaniem, uczestnicy bardzo wnikliwie analizowali każde swoje ujęcie i dążyli do ideału. Szkolenia te pokazały, że poruszane tematy są bardzo ważne w prowadzonej działalności, a zdobyta wiedza z pewnością będzie wykorzystana przez uczestników.

                23 listopada odbyło się szkolenie połączone z wizytą studyjną w Spółdzielczej Mleczarni SPOMLEK w Radzyniu Podlaski.  To właśnie SPOMLEK jest producentem najlepszych serów długodojrzewających w Polsce, które śmiało mogą konkurować z najbardziej znanymi markami z Holandii, Włoch, czy Francji. Bursztyn, Rubin i Szafir są wytwarzane według unikalnych receptur serowarskich. Zachwycają swoimi niezwykłymi walorami smakowymi i są cenione nie tylko przez konsumentów, ale i przez całą branżę serowarską. Serowarzy wraz z technologiem zwiedzili przetwórnie i dojrzewalnię serów. Podczas rozmów główny technolog produkcji  opowiedział o procesie wytwarzania serów dojrzewających.

Realizacja szkoleń przyczyniła się do inicjowania wymiany wiedzy i doświadczeń, identyfikacji bieżących problemów oraz poszukiwania możliwości ich rozwiązania w zakresie serowarstwa.

Małgorzata Seroka

deska serów prezentacja

fotografia produktowa zajęcia praktyczne

ser długodojrzewający Bursztyn

Spomlek w dojrzewalni sera Bursztyn

uczestnicy szkolenia w Janowcu

uczestnicy szkolenia w Kazimierzu Dolnym

uczestnicy szkolenia

uczestnicy w dojrzewalni serów

wizyta w Spomlek dojrzewalnia

zajęcia praktyczne w Kazimierzu Dolnym

zajęcia z fotografi produktowej prowadzący Ł.Goliszek

zajęcia z fotografii produktowej