„Europejski Fundusz Rolny na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich: Europa inwestująca w obszary wiejskie.”

W dniu 5 czerwca 2019 r. w Hotelu FOCUS Centrum Konferencyjne w Lublinie, odbyła się konferencja pt. „Wiejskie usługi opiekuńcze – innowacyjna forma przedsiębiorczości”, tematycznie wpisująca się w zadanie Planu Operacyjnego Krajowej Sieci Obszarów Wiejskich na lata 2018-2019 w zakresie Sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich (SIR).

W konferencji wzięli udział rolnicy, doradcy rolniczy, przedstawiciele instytucji naukowych oraz organizacji wiejskich - osoby zainteresowane tematyką wiejskich usług opiekuńczych świadczonych

w gospodarstwach opiekuńczych. Konferencja miała na celu propagowanie idei rozwijania wiejskich usług opiekuńczych, w tym gospodarstw opiekuńczych, jako jednego z elementów rolnictwa społecznego, rolnictwa w którym istotą jest jego wielofunkcyjność rozumiana jako możliwość zaspokojenia w gospodarstwie rolnym nie tylko potrzeb produkcyjno-rynkowych, ale także pozarolniczych. Uczestników spotkania w imieniu Dyrekcji LODR w Końskowoli powitała Pani Anna Kiwak – Kierownik Działu Rozwoju Obszarów Wiejskich.

Przedstawiono wiedzę z zakresu rolnictwa społecznego w kontekście tworzenia gospodarstw opiekuńczych, wskazano możliwości wykorzystania gospodarstwa rolnego do pełnienia funkcji opieki nad osobami niesamodzielnymi. Uczestnicy konferencji poznali zasady tworzenia gospodarstw opiekuńczych oraz uzyskali odpowiedzi na wiele nurtujących pytań. Wskazano istotne argumenty przemawiające za koncepcją tworzenia gospodarstw opiekuńczych będących odpowiedzią na trendy demograficzne obserwowane w naszym kraju tj. wydłużanie się życia i związane z tym starzenie się społeczeństwa. Zwrócono uwagę na zasadność prowadzenia działań w kierunku wiązania działalności rolniczej z usługami opiekuńczymi, na to że umożliwienie kontaktu z naturą oraz uczestniczenie w jego codziennym życiu będzie miało dobroczynny wpływ na zdrowie i kondycję osób korzystających z usług. Podkreślono fakt, że powstawanie gospodarstw opiekuńczych będzie również sprzyjać podnoszeniu jakości życia na obszarach wiejskich, co umożliwi mieszkańcom mniejszych miejscowości większy dostęp do usług społecznych.

Tematykę gospodarstw opiekuńczych w zakresie zasad tworzenia oraz funkcjonowania i rozwoju,  przedstawiły Pani Józefina Król – pracownik Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie Oddział

w Krakowie oraz Pani Justyna Lesiewicz pracownik Kujawsko – Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Mnikowie. Posiadane doświadczenie pracy zawodowej w zakresie zagadnień obejmujących tematykę gospodarstw opiekuńczych, świadczenia usług opiekuńczych będących częścią rolnictwa społecznego, pozwoliło merytorycznie, interesująco i wyczerpująco przedstawić temat.

W konferencji także wzięła udział Pani Małgorzata Oparka, która wraz z mężem jest właścicielem gospodarstwa opiekuńczego „Matyldowa Zagroda” w Lubiewicach – powiat tucholski. Wystąpienie na konferencji Pani Małgorzaty Oparka dało możliwość podzielenia się jej doświadczeniami prowadzenia gospodarstwa opiekuńczego, powiedzenia tego jak w praktyce wygląda świadczenie opieki nad osobami starszymi w gospodarstwie rolnym.

Konferencja spełniła założony cel propagowania idei rozwijania wiejskich usług opiekuńczych, w tym gospodarstw opiekuńczych jako innowacyjnej formy przedsiębiorczości na obszarach wiejskich województwa lubelskiego. W czasie konferencji udało się przybliżyć temat gospodarstw opiekuńczych, wskazać że ich tworzenie jest dla rolników szansą na dostarczenie nowych usług – usług opiekuńczych, a tym samym jest szansą na poszerzenie i zróżnicowanie prowadzonej działalności rolniczej. 

Dorota Kapłon

 

Operacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej w ramach Schematu II Pomocy Technicznej

„Krajowa Sieć Obszarów Wiejskich” Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014–2020

Instytucja Zarządzająca Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020 - Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.